reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Warszawa: Ok. 3 mln zł z PFRON na aktywizację zawodową niepełnosprawnych

Warszawa: Ok. 3 mln zł z PFRON na aktywizację zawodową niepełnosprawnych

Zainteresowanie pracodawców pieniędzmi na tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych jest niewystarczające - ocenił w środę zastępca dyrektora stołecznego Urzędu Pracy Lech Antkowiak. W tym roku urząd otrzyma z PFRON na ten cel ok. 3 mln zł.

Pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) będą przeznaczone na tworzenie nowych miejsc pracy, staże, podnoszenie kwalifikacji osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne będą mogły także otrzymać jednorazowo środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.

Antkowiak ocenił, że liczba wniosków, jakie składają pracodawcy, aby otrzymać pieniądze na stworzenie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej, jest nieduża. "W połowie ubiegłego roku okazało się, że może być problem z wydaniem pieniędzy przekazanych przez fundusz" - powiedział. Dodał, że aby w sposób odpowiedzialny wydawać pieniądze, urząd chciałby mieć możliwość wyboru z możliwie dużej ilości wniosków.

Antkowiak powiedział, że niektórzy pracodawcy często nie są świadomi, że za pracownikiem niepełnosprawnym idą pieniądze. Podkreślił, że pracodawca na wyposażenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej ze środków PFRON może otrzymać 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli blisko 54 tys. zł. Warunkiem jest funkcjonowanie stanowiska przez 36 miesięcy.

Ocenił, że największe obawy mają ci pracodawcy, którzy nigdy nie próbowali zatrudnić osoby niepełnosprawnej lub ci, którzy raz spróbowali i się zrazili.

Zaznaczył też, że przykładu nie dają prywatnym przedsiębiorcom, instytucje publiczne, które wydają środki unijne na kampanie społeczne, zachęcające do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a same nie spełniają wymogów dotyczących liczby zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Jeśli pracodawca zatrudnia 25 pracowników i więcej, wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych powinien wynosić minimum 6 proc. w przeliczeniu na pełny etat.

W ubiegłym roku wsparciem ze stołecznych śródków PFRON-u objęto 141 osób niepełnosprawnych poszukujących pracy - to osoby, które nie mogą być zarejestrowane jako bezrobotne, gdyż mają stały dochód, np. rentę. Wydano na ten cel 1,9 mln zł. W stażach organizowanych u pracodawców wzięły udział 72 osoby niepełnosprawne, wyposażono 19 stanowisk dla osób niepełnosprawnych, 15 osób otrzymało środki na podjęcie działalności gospodarczej lub wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.

Stołeczny urząd pracy dysponuje także środkami z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego - w 2012 r. będzie to prawdopodobnie 18,3 mln zł. Z tego źródła korzystają osoby niepełnosprawne, które są bezrobotne.

W stołecznym urzędzie pracy 31 stycznia zarejestrowane były 43 642 osoby bezrobotne, w tym 1 820 osób niepełnosprawnych. Ponadto, w rejestrze było 1 122 osób niepełnosprawnych poszukujących pracy. Bezrobocie pod koniec stycznia w stolicy wyniosło 3,9 proc. (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama