REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd chce by Radiostacja Gliwicka stała się Pomnikiem Historii

REKLAMA

Samorząd Gliwic zamierza podjąć formalne starania, by tamtejsza Radiostacja zyskała miano Pomnika Historii. Ma to być początek drogi do wciągnięcia w przyszłości tego obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

O planach samorządu Gliwic oraz woj. śląskiego poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, członek zarządu woj. śląskiego Jerzy Gorzelik, a także dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego Jacek Owczarek.

REKLAMA

Prezydent Gliwic poinformował, że miasto zleci wykonanie stosownego wniosku o wpis na listę Pomników Historii. "Mamy ofertę Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, którą jesteśmy skłonni przyjąć" - wskazał.

REKLAMA

Frankiewicz przypomniał, że w 2009 r. zakończyła się rewitalizacja obiektów i otoczenia Radiostacji. Wieżę podświetlono, a jej otoczenie uporządkowano. Wyremontowano też budynek techniczny Radiostacji, gdzie mieści się Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów.

Jak mówił Gorzelik, w urzędzie marszałkowskim powstał niedawno zespół ekspertów pracujący m.in. nad metodami wykorzystania i promowania dziedzictwa industrialnego regionu. Zdaniem zespołu, Radiostacja Gliwicka, a także - w dalszej przyszłości - kompleks zabytków górniczych w sąsiednim Zabrzu, mają szanse ubiegać się o wpis na listę UNESCO. Najpierw powinny jednak zostać Pomnikami Historii.

Szef Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego ocenił natomiast, że Radiostacja już teraz spełnia dwa kryteria brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o wciągnięcie na listę UNESCO. "Mamy tu wybitne osiągnięcie architektoniczne, konstrukcyjne. () Nie ma takiego drugiego obiektu na świecie. () (Radiostacja - PAP) ma też związek z wydarzeniami historycznymi, które są ważne w skali międzynarodowej" - zaznaczył Owczarek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kompleks Radiostacji Gliwickiej zbudowała w latach 1934-35 niemiecka firma Lorenz. Jego najcenniejszym obiektem jest 111-metrowa wieża zaliczana do najwyższych drewnianych budowli na świecie. Wykonano ją z drewna modrzewiowego, szczególnie odpornego na szkodniki i czynniki atmosferyczne. Belki połączone są śrubami mosiężnymi, bez użycia gwoździ z żelaza.

31 sierpnia 1939 r. radiostacja w niemieckich wówczas Gliwicach była miejscem tzw. prowokacji gliwickiej. Do obiektu wtargnęła grupa uzbrojonych esesmanów w cywilnych ubraniach, udających powstańców śląskich. Napastnicy sterroryzowali niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich". Sfingowane zajęcie radiostacji stało się w 1939 r. pretekstem do agresji Niemiec na Polskę i poprzedziło wybuch II wojny światowej.

O tytuł Pomnika Historii zamierza - oprócz Radiostacji - starać się zabrzański kompleks zabytków górniczych, w którego skład wchodzą kopalnia węgla kamiennego Guido, Skansen Królowa Luiza oraz Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Według Owczarka, najpierw jednak Sztolnia musi zostać udrożniona i udostępniona turystom. Prace te już trwają, mają zakończyć się najwcześniej w 2013 r.

Obecnie lista Pomników Historii liczy 48 pozycji. W woj. śląskim są nimi m.in. pauliński klasztor na Jasnej Górze, podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach czy katowickie osiedle robotnicze Nikiszowiec.

Wniosek o wciągnięcie na listę Pomników Historii trafia do Generalnego Konserwatora Zabytków, a stamtąd do koordynującego procedurę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jest opiniowany m.in. przez Radę Ochrony Zabytków. Ostatecznie zostaje przedstawiony Prezydentowi RP, który w drodze rozporządzenia może uznać zabytek za Pomnik Historii.

Nowe obiekty na liście prezydent ogłasza co roku 18 kwietnia - w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków. Uznanie obiektu za Pomnik Historii jest jedną z form ochrony konserwatorskiej - zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA