REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd chce by Radiostacja Gliwicka stała się Pomnikiem Historii

REKLAMA

Samorząd Gliwic zamierza podjąć formalne starania, by tamtejsza Radiostacja zyskała miano Pomnika Historii. Ma to być początek drogi do wciągnięcia w przyszłości tego obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

O planach samorządu Gliwic oraz woj. śląskiego poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, członek zarządu woj. śląskiego Jerzy Gorzelik, a także dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego Jacek Owczarek.

REKLAMA

Prezydent Gliwic poinformował, że miasto zleci wykonanie stosownego wniosku o wpis na listę Pomników Historii. "Mamy ofertę Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, którą jesteśmy skłonni przyjąć" - wskazał.

REKLAMA

Frankiewicz przypomniał, że w 2009 r. zakończyła się rewitalizacja obiektów i otoczenia Radiostacji. Wieżę podświetlono, a jej otoczenie uporządkowano. Wyremontowano też budynek techniczny Radiostacji, gdzie mieści się Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów.

Jak mówił Gorzelik, w urzędzie marszałkowskim powstał niedawno zespół ekspertów pracujący m.in. nad metodami wykorzystania i promowania dziedzictwa industrialnego regionu. Zdaniem zespołu, Radiostacja Gliwicka, a także - w dalszej przyszłości - kompleks zabytków górniczych w sąsiednim Zabrzu, mają szanse ubiegać się o wpis na listę UNESCO. Najpierw powinny jednak zostać Pomnikami Historii.

Szef Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego ocenił natomiast, że Radiostacja już teraz spełnia dwa kryteria brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o wciągnięcie na listę UNESCO. "Mamy tu wybitne osiągnięcie architektoniczne, konstrukcyjne. () Nie ma takiego drugiego obiektu na świecie. () (Radiostacja - PAP) ma też związek z wydarzeniami historycznymi, które są ważne w skali międzynarodowej" - zaznaczył Owczarek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kompleks Radiostacji Gliwickiej zbudowała w latach 1934-35 niemiecka firma Lorenz. Jego najcenniejszym obiektem jest 111-metrowa wieża zaliczana do najwyższych drewnianych budowli na świecie. Wykonano ją z drewna modrzewiowego, szczególnie odpornego na szkodniki i czynniki atmosferyczne. Belki połączone są śrubami mosiężnymi, bez użycia gwoździ z żelaza.

31 sierpnia 1939 r. radiostacja w niemieckich wówczas Gliwicach była miejscem tzw. prowokacji gliwickiej. Do obiektu wtargnęła grupa uzbrojonych esesmanów w cywilnych ubraniach, udających powstańców śląskich. Napastnicy sterroryzowali niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich". Sfingowane zajęcie radiostacji stało się w 1939 r. pretekstem do agresji Niemiec na Polskę i poprzedziło wybuch II wojny światowej.

O tytuł Pomnika Historii zamierza - oprócz Radiostacji - starać się zabrzański kompleks zabytków górniczych, w którego skład wchodzą kopalnia węgla kamiennego Guido, Skansen Królowa Luiza oraz Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Według Owczarka, najpierw jednak Sztolnia musi zostać udrożniona i udostępniona turystom. Prace te już trwają, mają zakończyć się najwcześniej w 2013 r.

Obecnie lista Pomników Historii liczy 48 pozycji. W woj. śląskim są nimi m.in. pauliński klasztor na Jasnej Górze, podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach czy katowickie osiedle robotnicze Nikiszowiec.

Wniosek o wciągnięcie na listę Pomników Historii trafia do Generalnego Konserwatora Zabytków, a stamtąd do koordynującego procedurę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jest opiniowany m.in. przez Radę Ochrony Zabytków. Ostatecznie zostaje przedstawiony Prezydentowi RP, który w drodze rozporządzenia może uznać zabytek za Pomnik Historii.

Nowe obiekty na liście prezydent ogłasza co roku 18 kwietnia - w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków. Uznanie obiektu za Pomnik Historii jest jedną z form ochrony konserwatorskiej - zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA