Kategorie

Samorząd chce by Radiostacja Gliwicka stała się Pomnikiem Historii

Samorząd Gliwic zamierza podjąć formalne starania, by tamtejsza Radiostacja zyskała miano Pomnika Historii. Ma to być początek drogi do wciągnięcia w przyszłości tego obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

O planach samorządu Gliwic oraz woj. śląskiego poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, członek zarządu woj. śląskiego Jerzy Gorzelik, a także dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego Jacek Owczarek.

Prezydent Gliwic poinformował, że miasto zleci wykonanie stosownego wniosku o wpis na listę Pomników Historii. "Mamy ofertę Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, którą jesteśmy skłonni przyjąć" - wskazał.

Frankiewicz przypomniał, że w 2009 r. zakończyła się rewitalizacja obiektów i otoczenia Radiostacji. Wieżę podświetlono, a jej otoczenie uporządkowano. Wyremontowano też budynek techniczny Radiostacji, gdzie mieści się Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów.

Jak mówił Gorzelik, w urzędzie marszałkowskim powstał niedawno zespół ekspertów pracujący m.in. nad metodami wykorzystania i promowania dziedzictwa industrialnego regionu. Zdaniem zespołu, Radiostacja Gliwicka, a także - w dalszej przyszłości - kompleks zabytków górniczych w sąsiednim Zabrzu, mają szanse ubiegać się o wpis na listę UNESCO. Najpierw powinny jednak zostać Pomnikami Historii.

Szef Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego ocenił natomiast, że Radiostacja już teraz spełnia dwa kryteria brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o wciągnięcie na listę UNESCO. "Mamy tu wybitne osiągnięcie architektoniczne, konstrukcyjne. () Nie ma takiego drugiego obiektu na świecie. () (Radiostacja - PAP) ma też związek z wydarzeniami historycznymi, które są ważne w skali międzynarodowej" - zaznaczył Owczarek.

Kompleks Radiostacji Gliwickiej zbudowała w latach 1934-35 niemiecka firma Lorenz. Jego najcenniejszym obiektem jest 111-metrowa wieża zaliczana do najwyższych drewnianych budowli na świecie. Wykonano ją z drewna modrzewiowego, szczególnie odpornego na szkodniki i czynniki atmosferyczne. Belki połączone są śrubami mosiężnymi, bez użycia gwoździ z żelaza.

31 sierpnia 1939 r. radiostacja w niemieckich wówczas Gliwicach była miejscem tzw. prowokacji gliwickiej. Do obiektu wtargnęła grupa uzbrojonych esesmanów w cywilnych ubraniach, udających powstańców śląskich. Napastnicy sterroryzowali niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich". Sfingowane zajęcie radiostacji stało się w 1939 r. pretekstem do agresji Niemiec na Polskę i poprzedziło wybuch II wojny światowej.

O tytuł Pomnika Historii zamierza - oprócz Radiostacji - starać się zabrzański kompleks zabytków górniczych, w którego skład wchodzą kopalnia węgla kamiennego Guido, Skansen Królowa Luiza oraz Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Według Owczarka, najpierw jednak Sztolnia musi zostać udrożniona i udostępniona turystom. Prace te już trwają, mają zakończyć się najwcześniej w 2013 r.

Obecnie lista Pomników Historii liczy 48 pozycji. W woj. śląskim są nimi m.in. pauliński klasztor na Jasnej Górze, podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach czy katowickie osiedle robotnicze Nikiszowiec.

Wniosek o wciągnięcie na listę Pomników Historii trafia do Generalnego Konserwatora Zabytków, a stamtąd do koordynującego procedurę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jest opiniowany m.in. przez Radę Ochrony Zabytków. Ostatecznie zostaje przedstawiony Prezydentowi RP, który w drodze rozporządzenia może uznać zabytek za Pomnik Historii.

Nowe obiekty na liście prezydent ogłasza co roku 18 kwietnia - w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków. Uznanie obiektu za Pomnik Historii jest jedną z form ochrony konserwatorskiej - zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Whistleblowing – co z ustawą?

  Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

  Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

  Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

  Co się musi znaleźć w aktach budynku?

  Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".