Śląskie: Wkrótce grupowy przetarg na zakup energii dla samorządów
REKLAMA
Jak poinformował szef Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM) Dawid Kostempski, 12 kwietnia samorządy zainteresowane wspólnym zakupem energii podpiszą porozumienie, tworzące tzw. grupę zakupową. Wybiorą też lidera, który będzie reprezentował pozostałe gminy i powiaty w przetargu. Prawdopodobnie będą nim Świętochłowice, których prezydentem jest Kostempski.
REKLAMA
"Obecnie nasze gminy płacą średnio ponad 270 zł za megawatogodzinę energii. Przykłady wskazują, że dzięki hurtowemu zakupowi energii będzie można zaoszczędzić nawet kilkanaście procent" - oszacował Kostempski.
Po zawarciu porozumienia samorządów rozpoczną się przygotowania do przetargu, m.in. opracowany będzie tzw. SIWZ, czyli specyfikacja istotnych warunków zamówienia. Przetarg ma być ogłoszony mniej więcej w połowie roku, aby dostawy prądu od nowego sprzedawcy mogły rozpocząć się z początkiem listopada.
Chodzi o dostawy prądu na potrzeby miejskich jednostek, szkół, oświetlania ulicznego itp.
REKLAMA
Spośród 14 miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego do grupy zakupowej wejdzie 12: Katowice, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Mysłowice, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze. Z przyczyn formalno-prawnych do grupy nie wejdą na razie Ruda Śląska i Gliwice, które jednak będą mogły dołączyć w przyszłości.
Ponadto do grupy przystąpi dziewięć samorządów nienależących do GZM: powiat mikołowski z gminami wchodzącymi w jego skład (Mikołów, Łaziska, Wyry, Ornontowice, Orzesze), powiat zawierciański, Radzionków i Knurów.
Utworzona przez Górnośląski Związek Metropolitalny grupa gmin zainteresowanych wspólnym zakupem energii jest największą w Polsce. Dotychczas nie było tak dużego grupowego przetargu na zakup energii.
Pierwsza umowa powinna objąć dwa miesiące bieżącego roku oraz cały rok 2013. Część gmin, ze względu na wcześniejsze zobowiązania, będzie do wspólnej umowy przystępować w różnych terminach. Począwszy od 2014 r. przetargi mają obejmować okres jednego roku.
Kostempski podkreślił, że grupowy zakup energii to pierwszy - jak mówił - "twardy" projekt GZM - związku używającego potocznej nazwy Metropolia Silesia. Jego zdaniem powodzenie tego przedsięwzięcia powinno wzmocnić wśród mieszkańców regionu przekonanie, że wspólne działanie wielu samorządów w ramach struktur metropolitalnych ma sens i może przynieść wymierne oszczędności w budżetach miast.
GZM zamierza zaangażować się również w wart 1,5 mln euro pilotażowy projekt dotyczący poprawy efektywności energetycznej budynków. Obejmie on pięć wybranych obiektów w gminach tworzących związek.
REKLAMA
REKLAMA