REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Apel radnych Płocka do premiera w sprawie budowy dróg

REKLAMA

Radni Płocka zaapelowali do premiera, ministra transportu oraz posłów i samorządu Mazowsza o włączenie tego miasta do krajowego planu budowy dróg i linii kolejowych. Podkreślili, iż w sprawie tej domagają się szybkich decyzji.

W przyjętym jednogłośnie apelu radni zwrócili uwagę, że Płock jest najgorzej w Polsce skomunikowanym miastem średniej wielkości.

REKLAMA

Radni przypomnieli, że brak dróg, w tym obwodnicy, negatywnie wpływa na bezpieczeństwo miasta. W Płocku działa pięć zakładów o potencjalnie dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, w tym największy w kraju kompleks rafineryjno-petrochemiczny PKN Orlen. W apelu podkreślono, iż Płock to miasto, przez które w autocysternach i cysternach kolejowych przewożone są znaczne ilości substancji niebezpiecznych.

REKLAMA

"Potrzebna jest nam obwodnica i droga szybkiego ruchu, biegnąca niedaleko miasta. Jak powietrza brakuje nam linii kolejowej, która będzie przechodziła poza centrum miasta" - powiedział podczas sesji rady miasta prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Dodał, że ważne jest by "osoby odpowiedzialne w państwie i województwie za przewóz materiałów niebezpiecznych miały świadomość, iż Płock jest miejscem, gdzie o to bezpieczeństwo trzeba dbać w sposób szczególny".

Apel poparli obecni na sesji rady miasta płoccy parlamentarzyści: Elżbieta Gapińska (PO), Piotr Zgorzelski (PSL) i Paweł Sajak (RP).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgorzelski, szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego powiedział, że planuje w czerwcu w Płocku zwołanie wyjazdowego posiedzenia komisji. Według niego część obrad komisji mogłaby być poświęcona problemom infrastruktury komunikacyjnej miasta i regionu. "Płock pod względem komunikacyjnym znajduje się w czarnej dziurze i najwyższy czas to zmienić. Czas najwyższy, aby także władza centralna zainteresowała się tym problemem" - oświadczył poseł PSL.

REKLAMA

Gapińska poinformowała, że w Sejmie powstał specjalny zespół ds. Warszawy i Mazowsza, który za priorytet uznał prace, które dotyczą infrastruktury drogowej i kolejowej w regionie. "Będziemy chcieli wspólnie, ponadpartyjnie, wypracować strategię dla rozwoju Mazowsza, szczególnie jeśli chodzi o infrastrukturę drogową" - dodała posłanka.

Stanisław Dmuchowski, zastępca dyrektora oddziału warszawskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zgodził się, że Płock nie ma atrakcyjnych połączeń z resztą kraju, "ale nie ma też ich Warszawa". Zwrócił uwagę, że należy pamiętać o możliwościach finansowania tych inwestycji.

W apelu radni napisali m.in.: "Mieszkańcy Płocka i regionu płockiego stanowczo domagają się wprowadzenia zmian w najważniejszych dokumentach kraju, traktujących o rozwoju sieci transportowej, uwzględniając w ich treści przynajmniej połączenie drogą ekspresową Warszawy z Płockiem do roku 2017".

Ponadto radni oświadczyli, że oczekują "szybkich decyzji na szczeblu rządowym, jak i wojewódzkim w zakresie wpisania budowy obwodnicy miasta Płocka i drogi ekspresowej Bydgoszcz-Płock-Warszawa do Programu Budowy Dróg Krajowych oraz weryfikacji planów, dotyczących modernizacji krajowej sieci kolejowej z uwzględnieniem budowy linii Płock-Modlin". "Oczekujemy również szybkiej realizacji tych inwestycji i nadrobienia wieloletnich zaległości infrastrukturalnych" - dodali.

Radni przypomnieli, że Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 r. nie przewiduje budowy obwodnicy Płocka. Zaznaczyli też, że do 2015 r. nie jest planowana budowa autostrady czy drogi szybkiego ruchu przez Płock i jego okolice. Radni uznali, że zapisany w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 r. plan budowy drogi ekspresowej, kilkanaście kilometrów od Płocka, to daleka perspektywa. Zwrócili uwagę, że nie ma też opracowania przebiegu trasy czy terminarza prac. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA