reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Jesienią wniosek lubuskich gmin do Trybunału Konstytucyjnego

Jesienią wniosek lubuskich gmin do Trybunału Konstytucyjnego

Jesienią lubuskie gminy złożą wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustaw, które - ich zdaniem - narzucają na samorządy obowiązki, a nie gwarantują ich finansowania.

Decyzja zapadła podczas spotkania dyrektora Związku Miast Polskich Andrzeja Porawskiego i prezesa Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów woj. lubuskiego Wadima Tyszkiewicza w Nowej Soli.

"Rozpoczynamy procedurę przygotowania dokumentów, mamy też wstępnie wybraną kancelarię prawniczą" - poinformowała rzeczniczka prasowa urzędu miasta w Nowej Soli Ewa Batko.

Skarga ma zawierać zarzuty w stosunku do wszystkich ustaw na przestrzeni dziesięciu lat, które wprowadzały dla samorządów nowe zadania bez gwarancji ich finansowania oraz zmiany w ustawach, które zmniejszały dochody gmin bez odpowiedniej rekompensaty. "Szacunkowe obliczenia mówią, że około 40 ustaw wpływających na budżety gmin, to blisko 6 miliardów złotych bezpośrednio obciążających samorządy" - dodała Batko.

Podstawą skarg do Trybunału Konstytucyjnego ma być artykuł 167. konstytucji, który mówi, że "jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających zadań".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama