REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na brakujące fragmenty "średnicówki" w Zabrzu

REKLAMA

Umowę na wykonanie dwóch fragmentów Drogowej Trasy Średnicowej na terenie Zabrza podpisali we wtorek w Katowicach przedstawiciele koordynującej inwestycję spółki DTŚ SA oraz lidera konsorcjum, które zbuduje trasę, spółki Eurovia Polska.

Trzypasmowa Drogowa Trasa Średnicowa to kluczowa arteria w aglomeracji katowickiej. Nosi oznaczenie drogi wojewódzkiej nr 902. Istnieje liczący ok. 20 km odcinek trasy - od węzła z drogą S86 w Katowicach do centrum Zabrza. Do zbudowania pozostaje jeszcze ok. 11,3 km "średnicówki" - przez Zabrze i Gliwice.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa, której wykonawcą, obok firmy Eurovia Polska będzie Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów z Gliwic, opiewa na niespełna 184,2 mln zł. Na jej podstawie zbudowane zostaną dwa tzw. projektowe odcinki Z3 i Z4 na terenie Zabrza. Sięgają one od istniejącego węzła trasy przy ul. De Gaulle'a w centrum miasta do granicy Gliwic. Ich łączna długość to 2950 m.

Prawie w całości trasa pobiegnie przez teren leśny - w obrębie zabrzańskiego Parku Powstańców. Zgodnie z projektem, będzie to trzypasmowa bezkolizyjna trasa o prędkości dopuszczalnej 80 km/h w części położonej bliżej centrum Zabrza oraz 100 km/h na niespełna kilometrowym odcinku bliżej granicy Gliwic.

Na tym fragmencie zaplanowano tylko jeden węzeł - łączący trasę poprzez mniej więcej 700-metrowy dwukierunkowy łącznik - z ul. Roosevelta w Zabrzu i będącą jej przedłużeniem ul. Sikorskiego w Gliwicach. W ramach tego kontraktu powstanie też jeden tunel drogowy (w ciągu ul. Jaskółczej), most nad potokiem Guido oraz wiadukt nad linią kolejową.

REKLAMA

Jak powiedział PAP we wtorek prezes spółki DTŚ SA Ireneusz Maszczyk, jeszcze w czerwcu powinien zostać podpisany kontrakt na budowę pierwszego odcinka trasy w Gliwicach, nazwanego G1 (2,8 km). Sięgnie on od granicy Zabrza do gliwickiej ulicy Kujawskiej - łącząc się węzłem m.in. z autostradą A1. Ta część przedsięwzięcia, podobnie jak zabrzańska, ma już wszystkie potrzebne decyzje administracyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przetarg na wyłonienie wykonawcy G1 ogłoszono w marcu. Najtańszą ofertę złożyła firma Skanska (244,6 mln zł brutto). Nie było odwołań innych oferentów. Dokumentacja we wtorek została wysłana do Urzędu Zamówień Publicznych. Tzw. kontrola uprzednia tego postępowania powinna potrwać trzy tygodnie. Potem będzie można podpisać umowę.

Maszczyk przypomniał we wtorek, że z kontraktów na odcinki Z3 i Z4 oraz G1 wyłączono wycinkę drzew, którą przeprowadzono już - zgodnie z przepisami - do końca lutego. Wykonawcy otrzymują tereny w całości przygotowany do budowy.

DTŚ SA ma już również pozwolenie na budowę części kolejnego odcinka G2, który w całości będzie liczył 5,6 km i wiodąc m.in. 500-metrowym tunelem przez śródmieście Gliwic, sięgnie od ul. Kujawskiej do skrzyżowania z DK-88 w rejonie ul. Portowej. Pozwolenie to obejmuje mniejszą część G2, od ul. Kujawskiej do ul Baildona. Zakończyła się już procedura środowiskowa pozostałej części G2; spółka spodziewa się zgody na budowę tego fragmentu ok. 20 czerwca.

Według Maszczyka postępowanie przetargowe na budowę G2 będzie mogło rozpocząć się na początku lipca. Jeśli przetarg ten udałoby się zakończyć w 2012 r., przy równoległym prowadzeniu prac na wszystkich odcinkach, trasa w Zabrzu i Gliwicach mogłaby być gotowa częściowo w 2014 r., a w całości - w pierwszej połowie 2015 r.

Wszystkie zabrzańskie i gliwickie odcinki DTŚ będą finansowane przede wszystkim z zaciągniętego przez budżet państwa kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (160 mln euro). 75 mln euro ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2007-2013. Pozostałe źródła to rezerwa subwencji ogólnej i budżety samorządów (w przypadku Z3 i Z4 z kasy Zabrza ma pochodzić ok. 3,7 mln zł).(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

REKLAMA

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

REKLAMA

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

REKLAMA