REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na brakujące fragmenty "średnicówki" w Zabrzu

REKLAMA

Umowę na wykonanie dwóch fragmentów Drogowej Trasy Średnicowej na terenie Zabrza podpisali we wtorek w Katowicach przedstawiciele koordynującej inwestycję spółki DTŚ SA oraz lidera konsorcjum, które zbuduje trasę, spółki Eurovia Polska.

Trzypasmowa Drogowa Trasa Średnicowa to kluczowa arteria w aglomeracji katowickiej. Nosi oznaczenie drogi wojewódzkiej nr 902. Istnieje liczący ok. 20 km odcinek trasy - od węzła z drogą S86 w Katowicach do centrum Zabrza. Do zbudowania pozostaje jeszcze ok. 11,3 km "średnicówki" - przez Zabrze i Gliwice.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa, której wykonawcą, obok firmy Eurovia Polska będzie Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów z Gliwic, opiewa na niespełna 184,2 mln zł. Na jej podstawie zbudowane zostaną dwa tzw. projektowe odcinki Z3 i Z4 na terenie Zabrza. Sięgają one od istniejącego węzła trasy przy ul. De Gaulle'a w centrum miasta do granicy Gliwic. Ich łączna długość to 2950 m.

Prawie w całości trasa pobiegnie przez teren leśny - w obrębie zabrzańskiego Parku Powstańców. Zgodnie z projektem, będzie to trzypasmowa bezkolizyjna trasa o prędkości dopuszczalnej 80 km/h w części położonej bliżej centrum Zabrza oraz 100 km/h na niespełna kilometrowym odcinku bliżej granicy Gliwic.

Na tym fragmencie zaplanowano tylko jeden węzeł - łączący trasę poprzez mniej więcej 700-metrowy dwukierunkowy łącznik - z ul. Roosevelta w Zabrzu i będącą jej przedłużeniem ul. Sikorskiego w Gliwicach. W ramach tego kontraktu powstanie też jeden tunel drogowy (w ciągu ul. Jaskółczej), most nad potokiem Guido oraz wiadukt nad linią kolejową.

REKLAMA

Jak powiedział PAP we wtorek prezes spółki DTŚ SA Ireneusz Maszczyk, jeszcze w czerwcu powinien zostać podpisany kontrakt na budowę pierwszego odcinka trasy w Gliwicach, nazwanego G1 (2,8 km). Sięgnie on od granicy Zabrza do gliwickiej ulicy Kujawskiej - łącząc się węzłem m.in. z autostradą A1. Ta część przedsięwzięcia, podobnie jak zabrzańska, ma już wszystkie potrzebne decyzje administracyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przetarg na wyłonienie wykonawcy G1 ogłoszono w marcu. Najtańszą ofertę złożyła firma Skanska (244,6 mln zł brutto). Nie było odwołań innych oferentów. Dokumentacja we wtorek została wysłana do Urzędu Zamówień Publicznych. Tzw. kontrola uprzednia tego postępowania powinna potrwać trzy tygodnie. Potem będzie można podpisać umowę.

Maszczyk przypomniał we wtorek, że z kontraktów na odcinki Z3 i Z4 oraz G1 wyłączono wycinkę drzew, którą przeprowadzono już - zgodnie z przepisami - do końca lutego. Wykonawcy otrzymują tereny w całości przygotowany do budowy.

DTŚ SA ma już również pozwolenie na budowę części kolejnego odcinka G2, który w całości będzie liczył 5,6 km i wiodąc m.in. 500-metrowym tunelem przez śródmieście Gliwic, sięgnie od ul. Kujawskiej do skrzyżowania z DK-88 w rejonie ul. Portowej. Pozwolenie to obejmuje mniejszą część G2, od ul. Kujawskiej do ul Baildona. Zakończyła się już procedura środowiskowa pozostałej części G2; spółka spodziewa się zgody na budowę tego fragmentu ok. 20 czerwca.

Według Maszczyka postępowanie przetargowe na budowę G2 będzie mogło rozpocząć się na początku lipca. Jeśli przetarg ten udałoby się zakończyć w 2012 r., przy równoległym prowadzeniu prac na wszystkich odcinkach, trasa w Zabrzu i Gliwicach mogłaby być gotowa częściowo w 2014 r., a w całości - w pierwszej połowie 2015 r.

Wszystkie zabrzańskie i gliwickie odcinki DTŚ będą finansowane przede wszystkim z zaciągniętego przez budżet państwa kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (160 mln euro). 75 mln euro ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2007-2013. Pozostałe źródła to rezerwa subwencji ogólnej i budżety samorządów (w przypadku Z3 i Z4 z kasy Zabrza ma pochodzić ok. 3,7 mln zł).(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA