REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachodniopomorskie: Zlikwidowano składowiska substancji szkodliwych

REKLAMA

W województwie zachodniopomorskim zlikwidowano wszystkie zbiorniki z toksycznymi substancjami chemicznymi, tzw. mogilniki - poinformowano na konferencji prasowej w zachodniopomorskim urzędzie marszałkowskim w Szczecinie.

"Na terenie naszego województwa zidentyfikowaliśmy prawie 40 mogilników - tykających bomb zegarowych zagrażających środowisku. Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, że tych bomb trzeba się pozbyć" - powiedział marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. W jego ocenie zakończenie programu usuwania takich składowisk to duży krok w kierunku realizacji wizji najbardziej ekologicznego regionu w Polsce.

REKLAMA

Geblewicz dodał, że teraz miejsca po zlikwidowanych mogilnikach są tak zagospodarowane, że niczym nie odróżniają się od środowiska, które je otacza.

REKLAMA

Od 2010 r. likwidację mogilników w województwie koordynował zachodniopomorski urząd marszałkowski. Od tego czasu zlikwidowano 20 zbiorników, w których składowano przeterminowane środki ochrony roślin. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie na terenach jej podległych zlikwidowała cztery kolejne składowiska.

Podczas likwidacji 20 mogilników usunięto łącznie ponad 10,3 tys. ton odpadów, w tym ponad 6 tys. ton zanieczyszczonej gleby, ponad 3 tys. ton zanieczyszczonych konstrukcji betonowych, w których przechowywano substancje i 1,2 tys. przeterminowanych środków ochrony roślin.

Usunięcie tych składowisk kosztowało ponad 11,3 mln zł; środki na ten cel w większości pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likwidacja mogilników polegała na wydobyciu szkodliwych substancji, przepakowaniu ich do pojemników i przetransportowaniu do spalarni w Dąbrowie Górniczej i Gdańsku, gdzie zostały spalone. Konstrukcje betonowe, w których przechowywano chemikalia, zostały zniszczone i przewiezione na składowisku odpadów niebezpiecznych. Na tereny przechowywania szkodliwych substancji nawieziono nową glebę; teraz bada się tam poziom skażenia wód podziemnych.

Proces usuwania zbiorników z toksycznymi substancjami chemicznymi w województwie zachodniopomorskim urząd wojewódzki rozpoczął w 2001 r. Przez dwa lata udało się zlikwidować 12 mogilników; kolejne trzy usunięto w 2008 i 2009 r.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA