REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstaje mapa inicjatyw kulturalnych w Lubuskiem

REKLAMA

Zespół badaczy z Uniwersytetu Zielonogórskiego realizuje projekt dotyczący aktywności kulturalnej pn. "Inicjatywy i ludzie w kulturze lubuskiej - nowe przestrzenie". Jego zwieńczeniem ma być lubuska mapa przestrzeni aktywności kulturalnej mieszkańców regionu.

Projekt realizuje Zakład Animacji Kultury i Andragogiki, Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu zielonogórskiej uczelni.

REKLAMA

"Badacze zamierzają dokonać diagnozy stanu aktywności różnych podmiotów w szeroko ujmowanych obszarach życia kulturalnego w gminach województwa lubuskiego" - powiedziała rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP kierownik projektu dr Sylwia Słowińska, badaczy interesują inicjatywy kulturalne podejmowane poza ramami tradycyjnych instytucji kultury (domy kultury, biblioteki, muzea) i oświaty (szkoły). Najczęściej są to działania realizowane przez stowarzyszenia, fundacje, grupy nieformalne, osoby prywatne lub podmioty gospodarcze.

Badania koncentrują się na oddolnych i prywatnych inicjatywach, których rozkwit można obserwować w ostatnich latach. Słowińska wymieniła prywatne teatry, muzea, skanseny, grupy rekonstrukcyjne, bractwa rycerskie, organizacje pielęgnujące lokalne tradycje lub kulturę swoich korzeni, np. łemkowską czy ukraińską.

Na pierwszym etapie zbierane są informacje na temat tego, kto (jakie podmioty, osoby) poza tradycyjnymi instytucjami podejmuje w gminach działalność kulturalną i czego ona dotyczy. Te informacje uzyskiwane są na podstawie analizy stron internetowych gmin, miast, powiatów, instytucji kultury, baz organizacji pozarządowych, dzięki ankiecie rozsyłanej drogą mailową do urzędów, instytucji kultury oraz bezpośrednim kontaktom z tymi instytucjami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym źródłem informacji są tzw. eksperci, czyli osoby, które z racji swoich zainteresowań, zawodu itd. orientują się w zakresie aktywności kulturalnej na swoim terenie. Tutaj można wymienić regionalistów i lokalnych dziennikarzy.

REKLAMA

Aktualnie zespół pracujący nad kulturalną mapą regionu kończy pierwszy etap zbierania informacji, który pozwolił rozpoznać działające w Lubuskiem podmioty i podejmowane przez nie działania. Kolejnym krokiem jest porządkowanie informacji, wyłonienie tych, które uznać można za nowe, oryginalne, interesujące.

"20 spośród tych nowych inicjatyw zostanie poddanych pogłębionym badaniom. Badacze skontaktują się z inicjatorami tych działań, by przeprowadzić z nimi wywiady oraz dokonać obserwacji ich działań" - powiedziała kierownik projektu.

Na bazie uzyskiwanych informacji powstaje tzw. "Mapa inicjatyw kulturalnych w Lubskiem". Mapa skonstruowana w wersji elektronicznej będzie dostępna on-line (podobnie jak Mapa Kultury.PL, www.mapakultury.pl).

"Chcemy, aby mapa była otwartym projektem i była dalej konstruowana po zamknięciu badań. Na mapę będą nieniesione wszystkie zidentyfikowane w badaniach podmioty, nowe inicjatywy będą wyróżnione i krótko scharakteryzowane" - wyjaśniła Słowińska.

Wyniki zostaną opisane w raporcie, do którego dołączone będą fotoeseje, stanowiące wizualną opowieść o badanych inicjatywach. Całość będzie opublikowana on-line - zgodnie z wymogiem ministerstwa kultury.

Projekt jest dofinansowywany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Edukacja kulturalna i diagnoza kultury". Jego realizacja zakończy się 31 grudnia 2012. Wkrótce zostanie uruchomiona strona internetowa projektu. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

REKLAMA