REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

8,1 mln euro na ochronę m.in. Zatoki Gdańskiej

REKLAMA

Projekt wartości 8,1 mln euro zrealizują gminy Sopot i Tolkmicko oraz okręg Mamonowo w Rosji. Pieniądze będą przeznaczone na poprawę środowiska w obszarze przygranicznym obejmującym Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Projekt "Ochrona wód przybrzeżnych Bałtyku - NEFA BALT II" zostanie dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja 2007-2013. W czwartek w Sopocie prezydent miasta Jacek Karnowski i wiceminister rozwoju regionalnego, Marceli Niezgoda podpisali umowę ws. dofinansowania projektu realizowanego przez trzy podmioty.

REKLAMA

Jest to pierwsza umowa podpisana w ramach tego programu. Dotyczy modernizacji systemu odprowadzania wód opadowych w Sopocie i w gminie Tolkmicko oraz w okręgu Mamonowo po stronie rosyjskiej.

Beneficjentem projektu jest Sopot, a partnerami gmina Tolkmicko i okręg Mamonowo (Obwód Kaliningradzki).

Na terenie Sopotu w ramach projektu zostanie wykonany ostatni wylot tzw. "C" odprowadzający wody deszczowe w głąb Zatoki Gdańskiej oraz zostanie zbudowany zbiornik retencyjny na Potoku Babidolskim.

"Dzięki temu ograniczone zostanie czasowe, możliwe zanieczyszczenie kąpielisk sopockich po opadach" - przekonuje rzeczniczka Sopotu, Magdalena Jachim. Zostaną także usunięte obecne betonowe ujścia potoków, które znajdują się na plaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na terenie gminy Tolkmicko zostanie wybudowana kanalizacja sanitarna do miejscowości Pogrodzie, Chojnowo, Nowinka i Wodynia o łącznej długości 15 km.

Ponadto w ramach wymiany doświadczeń Sopot przedstawi partnerom projektu systemowe podejście w zakresie uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, które miasto realizuje od ponad 15 lat.

"Wyprowadzenie wód sopockich potoków w głąb Zatoki Gdańskiej to inwestycja, której może nie widać gołym okiem, ale która jest jedną z najistotniejszych dla mieszkańców i turystów" - tłumaczy Jacek Karnowski, prezydent Sopot.

Wyjaśnił, że dzięki inwestycji poprawi się stan sopockich kąpielisk a domy w dolnej części miasta nie będą podtapiane po obfitych deszczach.

Szacuje się, że wyprowadzenie ujść potoków w głąb Zatoki Gdańskiej powoduje 100-krotne obniżenie ich wpływu na stan jakości wód przybrzeżnych.

Po wykonaniu wylotu "C" wszystkie sopockie potoki, poza potokiem Sweliną będą wyprowadzane specjalnym systemem rur w głąb Zatoki Gdańskiej.

REKLAMA

Wiceminister rozwoju regionalnego, Marceli Niezgoda tłumaczył, że projekty w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja 2007-2013 nie należą do prostych. "Programy transgraniczne wymagają połączenia różnych systemów prawnych, w tym pozaunijnych oraz więcej pracy, zaplecza organizacyjnego po stronie beneficjentów, niż programy realizowane przez państwa unijne" - wyjaśnił

Całkowita wartość projektu wynosi 8,1 mln euro. Wartość projektu w części realizowanej przez Sopot wynosi 7,2 mln euro, z czego dofinansowanie wyniesie 90 proc. Projekt ma być zrealizowany do grudnia 2013r.

Program Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja 2007-2013 dysponuje kwotą ok. 170 mln euro, z czego ok. 40 mln euro stanowi wkład Rosji. Obecnie zaakceptowanych jest 60 projektów a pierwsza umowa została podpisana w Sopocie. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA