REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Katowice: bez pierwszej nagrody w konkursie na zagospodarowanie Rynku

REKLAMA

Bez przyznania pierwszej nagrody zakończył się konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni katowickiego Rynku - poinformował podczas konferencji prasowej w Katowicach przewodniczący konkursowego jury i architekt miejski Michał Buszek.

Drugą nagrodę (w kwocie 35 tys. zł) przyznano pracy przygotowanej przez GPP Grupę Projektową oraz Agencję Projektową Architektury EKSPO - z Krakowa. Przyznano też trzy równorzędne wyróżnienia (po 11,67 tys. zł). Ogółem do konkursu stanęło 16 pracowni.

REKLAMA

Jak poinformował rzecznik katowickiego magistratu Jakub Jarząbek, władze miasta nie planują przeprowadzenia kolejnego konkursu. "Prace będą kontynuowane w oparciu o wyniki konkursu, o kształcie Rynku zdecydują też konsultacje ze środowiskiem architektów" - wskazał rzecznik.

REKLAMA

Przebudowa katowickiego Rynku i jego okolic przygotowywana jest od wielu lat. Dotychczas m.in. wyremontowano kanalizację. Inne prace objęto dwoma dużymi przetargami. Pierwszy - już realizowany - dotyczy przebudowy infrastruktury tramwajowej; drugi ma objąć przebudowę układu drogowego i przestrzeni publicznej.

Władze Katowic wyrzuciły z pierwotnego projektu przebudowy, który obejmuje m.in. torowiska tramwajowe i układ drogowy, część dotyczącą zagospodarowania ogólnodostępnej przestrzeni Rynku. Aby wypracować pomysł dla tej części inwestycji, na początku stycznia br. ogłoszono otwarty międzynarodowy konkurs architektoniczny.

Przedstawiając wyniki konkursu Buszek poinformował we wtorek, że po jedenastu posiedzeniach sąd konkursowy 14 czerwca zdecydował o nieprzyznaniu pierwszej nagrody. Żadna z prac "nie rozwiązała w sposób wystarczający i przekonujący zadania konkursowego" - uznało jury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przedstawiając pracę, która otrzymała drugą nagrodę, jeden z jej współtwórców Mikołaj Iwańczuk wyjaśnił, że dla katowickiego Rynku przyjęto w niej dwie osie kompozycyjne: północ-południe oraz wschód-zachód, prostopadłą do fasady Teatru Śląskiego. Na ich przecięciu ma znaleźć się wyodrębniony z nieregularnej przestrzeni rynku równoległoboczny ogólnodostępny plac miejski, nazwany przez krakowskich architektów Forum Silesia.

Jedną z charakterystycznych cech projektu jest wygrodzenie tego placu rodzajem prostego przestrzennego portyku. Od północy - na osi budynku Muzeum Śląskiego - miałaby pojawić się nawiązująca do formy portyku, choć wyższa, ograniczająca Forum Brama Miejska. Pod bramą miałyby przejeżdżać m.in. jadące Al. Korfantego w stronę ronda i Spodka tramwaje. Na przedpolu Teatru Śląskiego projekt zakłada utworzenie spłaszczonego niewielkiego amfiteatru.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej >>

Obowiązkowe w projekcie elementy - jak plac kwiatowy między Domem Prasy i Zenitem czy plac gier, zabaw i rekreacji - architekci ukształtowali w formie zielonych geometrycznych płaszczyzn. Obowiązkowe odwzorowanie w północnej części Rynku przepływającej pod nim rzeki Rawy rozwiązano poprzez utworzenie bardzo płytkich basenów - mniejszych w ciągu Rawy oraz większych - prostopadłościennych - w osi Rynku. Mogą tam znaleźć się fontanny.

Pytany o perspektywy dalszych prac nad kształtem Rynku Buszek powiedział, że konkurs jest jednym z etapów projektowania i jako taki "powinien być dalej rozwijany". "Rozumiem to tak, że drużyna, która zdobyła drugą nagrodę, rozwinie swój pomysł, biorąc pod uwagę zalecenia sądu konkursowego. Następnym etapem prawdopodobnie będzie przetarg - na kanwie tego rozbudowanego projektu - na projekt budowlany i wykonawczy" - wyjaśnił architekt.

Harmonogram przebudowy Rynku zakłada zakończenie całego przedsięwzięcia do 2015 r. Trwające i planowane inwestycje Katowic w tzw. strefie Rondo-Rynek finansowane mają być m.in. ze środków unijnych, a także ze 100 mln zł kredytu z Banku Rozwoju Rady Europy. Koszt projektu przebudowy przestrzeni publicznej Rynku ma zamknąć się w 1,6 mln zł, a realizacja - w ok. 40 mln zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA