| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Warmińsko-Mazurskie: Za unijne środki odnowiono starówkę w Barczewie

Warmińsko-Mazurskie: Za unijne środki odnowiono starówkę w Barczewie

W Barczewie k. Olsztyna uroczyście otwarto zrewitalizowaną za ponad 8 mln zł wschodnią część Starego Miasta. Turystyczną atrakcją mają być jedyne w regionie, stałe odkrywki archeologiczne z wystawionymi pod szkłem eksponatami z wykopalisk.

W ramach rewitalizacji wymieniono sieć wodno-kanalizacyjną, odtworzono kamienną nawierzchnię ulic i chodników, zamontowano elementy małej architektury i zadbano o zieleń miejską. Zbudowano parking na 80 samochodów i małe targowisko. Wartość całego projektu wyniosła 8,3 mln zł, z czego prawie 5,8 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne.

Powstały również dwie tzw. kasety archeologiczne - odsłonięte w czasie wykopalisk fragmenty murów miejskich, które oszklono i podświetlono. Będą tam prezentowane przedmioty związane z historią miasta, wydobyte przez archeologów oraz cenne starocie, które przekażą mieszkańcy. Jak podkreślają władze Barczewa to jedyne wyeksponowane w ten sposób stałe stanowiska archeologiczne na Warmii i Mazurach.

Jak powiedział PAP burmistrz Lech Nitkowski dzięki inwestycji znacznie zwiększyła się atrakcyjność turystyczna Barczewa, które przez wiele lat kojarzono w kraju głównie z miejscowym więzieniem. Zdaniem burmistrza starówka po remoncie stała się pięknym, stylowym miejscem na popołudniowy wypoczynek.

Pod koniec czerwca Barczewo uzyskało kolejne unijne dofinansowanie w wysokości 3,2 mln zł na renowację zabytkowych budynków. W dawnym kościele ewangelickim powstanie Międzynarodowe Centrum Kultury; będzie tam sala widowiskowa i pomieszczenia wystawowe.

Zostanie wyremontowany zabytkowy ratusz, jego wieża stanie się punktem widokowym dla turystów. Przewidziano również remont siedziby miejscowego Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »