REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją. Ograniczona liczba czynnych przejść granicznych

Subskrybuj nas na Youtube
Polska przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją. Ograniczona liczba czynnych przejść granicznych
Polska przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją. Ograniczona liczba czynnych przejść granicznych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od północy wznawiamy tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją - poinformował 3 października 2023 r. szef MSWiA Mariusz Kamiński. Granicę lądową będzie można przekraczać tylko w 11 przejściach drogowych lub kolejowych. Dla obywateli państw UE i ich rodzin dostępnych będzie też 11 miejsc dla pieszych.

Szef MSWiA: wznawiamy tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją

Szef MSWiA decyzję w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją ogłosił na konferencji w siedzibie resortu. Minister wskazywał, że w ostatnich miesiącach niezwykle zaktywizował się tzw. szlak bałkański, którego jedna z "odnóg" prowadzi przez Słowację.

REKLAMA

Kamiński podkreślił, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent. Część z tych cudzoziemców trafia do Polski, a dalej do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej.

REKLAMA

"Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów. Ta sytuacja powoduje, że podjęliśmy ważne, bardzo konkretne i zdecydowane decyzje dotyczące sytuacji na naszej granicy ze Słowacją" - wyjaśnił minister.

"Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona o północy" - poinformował szef MSWiA. Dodał, że zgodnie z procedurą zostanie ona wprowadzona najpierw na 10 dni, ale jest wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana.

Minister podkreślił, że kontrola będzie odbywała się przy wjeździe do Polski, "w sposób jak najmniej uciążliwy dla naszych obywateli i dla obywateli Unii Europejskiej".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kamiński zaznaczył, że o decyzji polskich władz poinformowane zostało MSW Słowacji, Niemiec, Austrii i Czech, a także Komisja Europejska zgodnie z kodeksem Schengen. Wskazał, że również Czechy mają przywrócić tymczasową kontrolę graniczną na czesko-słowackiej granicy. Gdy trwała konferencja MSWiA, premier Czech Petr Fiala ogłosił taką decyzję.

Wyrywkowa kontrola. Granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach

Komendant główny Straży Granicznej generał dywizji SG Tomasz Praga wyjaśnił, że kontrola będzie prowadzona wyrywkowo, ale granicę będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

Generał tłumaczył, że kontrola zostanie wprowadzona rozporządzeniem MSWiA. Przejścia graniczne, w których będzie można legalnie przekroczyć granicę, będą określone w załączniku do tego rozporządzenia.

"Zgodnie z założeniami zostanie uruchomionych na odcinku granicy ze Słowacją w sumie 11 przejść, z czego osiem to będą przejścia drogowe, a trzy kolejowe" - przekazał komendant główny SG.

REKLAMA

W województwie podkarpackim będzie to Barwinek, Radoszyce, Łupków (przejście kolejowe), w województwie małopolskim: Muszyna (kolejowe), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Chyżne, a w województwie śląskim: Zwardoń, Zwardoń Skalite (kolejowe) i Korbielów.

"Aby nasze działania były jak najmniej uciążliwe dla naszych obywateli uruchomimy - oprócz tych przejść - 11 miejsc, gdzie będzie można przekroczyć granicę pieszo" - dodał gen. Praga. Jak zastrzegł, w tych miejscach granicę przekroczą tylko obywatele państw Unii Europejskiej i ich rodziny.

Komendant precyzował, że kontrola graniczna zostanie wprowadzona w trybie pilnym na podstawie art. 28 ust. 1 kodeksu granicznego Schengen. Po pierwszych 10 dniach, na jakie zostanie wznowiona, będzie można ją odnawiać na kolejne, nie dłuższe niż 20-dniowe okresy. Całkowity okres przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej, w myśl tego artykułu, może wynosić dwa miesiące. Istnieje też tryb normalny, ale wtedy KE musi zostać poinformowana z czterotygodniowym wyprzedzeniem. Do tej pory Polska kontrole na granicach wewnętrznych przywracała 6-krotnie.

Szef MSWiA ocenił, że Polska musiała podjąć takie działania na granicy ze Słowacją, bo jest "państwem odpowiedzialnym". "Jeżeli chodzi o naszą granicę wschodnią te działania na granicy z Białorusią podejmujemy w sposób bardzo skuteczny. To jest też również granica zewnętrzna Unii Europejskiej. Oczekujemy, że ten problem, problem szlaku bałkańskiego, który jest problemem całego regionu, całej Unii Europejskiej, będzie kompleksowo rozwiązany i do naszych działań będą włączały się inne państwa" - mówił Kamiński.

Minister stwierdził też, że nielegalna migracja to kluczowy problem współczesnej Europy. "Łatwość, z jaką nielegalni migranci uzyskują prawo pobytu na terenie Unii Europejskiej, wysokie świadczenia socjalne, powodują kolejny napływ nielegalnych migrantów na teren Unii EUropejskiej" - powiedział.

Według szefa MSWiA unijna polityka migracyjna jest nieodpowiedzialna, zideologizowana i "wręcz samobójcza". "Jedyną właściwą odpowiedzią na falę nielegalnej migracji, która zalewa Europę, jest twarda obrona zewnętrznych granic UE i zmiana systemu azylowego, jaki obowiązuje w UE" - ocenił.(PAP)

Autorki: Agnieszka Ziemska, Luiza Łuniewska, Marta Stańczyk, Katarzyna Krzykowska

agzi/ lui/ mas/ ksi/ apiech/

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

REKLAMA

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

REKLAMA