REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją. Ograniczona liczba czynnych przejść granicznych

Subskrybuj nas na Youtube
Polska przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją. Ograniczona liczba czynnych przejść granicznych
Polska przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją. Ograniczona liczba czynnych przejść granicznych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od północy wznawiamy tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją - poinformował 3 października 2023 r. szef MSWiA Mariusz Kamiński. Granicę lądową będzie można przekraczać tylko w 11 przejściach drogowych lub kolejowych. Dla obywateli państw UE i ich rodzin dostępnych będzie też 11 miejsc dla pieszych.

Szef MSWiA: wznawiamy tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją

Szef MSWiA decyzję w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją ogłosił na konferencji w siedzibie resortu. Minister wskazywał, że w ostatnich miesiącach niezwykle zaktywizował się tzw. szlak bałkański, którego jedna z "odnóg" prowadzi przez Słowację.

REKLAMA

Kamiński podkreślił, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent. Część z tych cudzoziemców trafia do Polski, a dalej do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej.

REKLAMA

"Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów. Ta sytuacja powoduje, że podjęliśmy ważne, bardzo konkretne i zdecydowane decyzje dotyczące sytuacji na naszej granicy ze Słowacją" - wyjaśnił minister.

"Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona o północy" - poinformował szef MSWiA. Dodał, że zgodnie z procedurą zostanie ona wprowadzona najpierw na 10 dni, ale jest wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana.

Minister podkreślił, że kontrola będzie odbywała się przy wjeździe do Polski, "w sposób jak najmniej uciążliwy dla naszych obywateli i dla obywateli Unii Europejskiej".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kamiński zaznaczył, że o decyzji polskich władz poinformowane zostało MSW Słowacji, Niemiec, Austrii i Czech, a także Komisja Europejska zgodnie z kodeksem Schengen. Wskazał, że również Czechy mają przywrócić tymczasową kontrolę graniczną na czesko-słowackiej granicy. Gdy trwała konferencja MSWiA, premier Czech Petr Fiala ogłosił taką decyzję.

Wyrywkowa kontrola. Granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach

Komendant główny Straży Granicznej generał dywizji SG Tomasz Praga wyjaśnił, że kontrola będzie prowadzona wyrywkowo, ale granicę będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

Generał tłumaczył, że kontrola zostanie wprowadzona rozporządzeniem MSWiA. Przejścia graniczne, w których będzie można legalnie przekroczyć granicę, będą określone w załączniku do tego rozporządzenia.

"Zgodnie z założeniami zostanie uruchomionych na odcinku granicy ze Słowacją w sumie 11 przejść, z czego osiem to będą przejścia drogowe, a trzy kolejowe" - przekazał komendant główny SG.

REKLAMA

W województwie podkarpackim będzie to Barwinek, Radoszyce, Łupków (przejście kolejowe), w województwie małopolskim: Muszyna (kolejowe), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Chyżne, a w województwie śląskim: Zwardoń, Zwardoń Skalite (kolejowe) i Korbielów.

"Aby nasze działania były jak najmniej uciążliwe dla naszych obywateli uruchomimy - oprócz tych przejść - 11 miejsc, gdzie będzie można przekroczyć granicę pieszo" - dodał gen. Praga. Jak zastrzegł, w tych miejscach granicę przekroczą tylko obywatele państw Unii Europejskiej i ich rodziny.

Komendant precyzował, że kontrola graniczna zostanie wprowadzona w trybie pilnym na podstawie art. 28 ust. 1 kodeksu granicznego Schengen. Po pierwszych 10 dniach, na jakie zostanie wznowiona, będzie można ją odnawiać na kolejne, nie dłuższe niż 20-dniowe okresy. Całkowity okres przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej, w myśl tego artykułu, może wynosić dwa miesiące. Istnieje też tryb normalny, ale wtedy KE musi zostać poinformowana z czterotygodniowym wyprzedzeniem. Do tej pory Polska kontrole na granicach wewnętrznych przywracała 6-krotnie.

Szef MSWiA ocenił, że Polska musiała podjąć takie działania na granicy ze Słowacją, bo jest "państwem odpowiedzialnym". "Jeżeli chodzi o naszą granicę wschodnią te działania na granicy z Białorusią podejmujemy w sposób bardzo skuteczny. To jest też również granica zewnętrzna Unii Europejskiej. Oczekujemy, że ten problem, problem szlaku bałkańskiego, który jest problemem całego regionu, całej Unii Europejskiej, będzie kompleksowo rozwiązany i do naszych działań będą włączały się inne państwa" - mówił Kamiński.

Minister stwierdził też, że nielegalna migracja to kluczowy problem współczesnej Europy. "Łatwość, z jaką nielegalni migranci uzyskują prawo pobytu na terenie Unii Europejskiej, wysokie świadczenia socjalne, powodują kolejny napływ nielegalnych migrantów na teren Unii EUropejskiej" - powiedział.

Według szefa MSWiA unijna polityka migracyjna jest nieodpowiedzialna, zideologizowana i "wręcz samobójcza". "Jedyną właściwą odpowiedzią na falę nielegalnej migracji, która zalewa Europę, jest twarda obrona zewnętrznych granic UE i zmiana systemu azylowego, jaki obowiązuje w UE" - ocenił.(PAP)

Autorki: Agnieszka Ziemska, Luiza Łuniewska, Marta Stańczyk, Katarzyna Krzykowska

agzi/ lui/ mas/ ksi/ apiech/

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA