REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister P. Czarnek: Polska jest jak kpt. Marianna Krasnodębska: niezłomna, sprawiedliwa, piękna

Przemysław Czarnek
Lublin, 11.10.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas Jubileuszu 100. urodzin żołnierza ZWZ i AK, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata kpt. Marianny Krasnodębskiej, 11 bm. w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. (wj) PAP/Wojtek Jargiło
Wojtek Jargiło
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Polska jest taka, jak pani kpt. Marianna Krasnodębska: niezłomna, sprawiedliwa, piękna - powiedział w środę 11 października 2023 r. w Lublinie szef MEiN Przemysław Czarnek podczas jej setnych urodzin. Jubilatka aktywnie działała w konspiracji niepodległościowej oraz zaangażowana była w pomoc Żydom.

Jubileusz 100. urodzin kpt. Marianny Krasnodębskiej, żołnierza ZWZ i AK, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata 

REKLAMA

Podczas jubileuszu 100. urodzin kpt. Marianny Krasnodębskiej minister Czarnek nawiązał do pytania, jakie pada „od tych, którzy historii Polski nie znają albo siedzą gdzieś przed TVN-owskim telewizorem, albo od tych, którzy są poddawani niestety różnego rodzaju manipulacjom, a pochodzą z zagranicy i po prostu Polski nie znają. „Jaka jest naprawdę Polska pytają. Wtedy ja odpowiadam: ona jest dokładanie taka, jak pani Marianna Krasnodębska – ona jest po prostu niezłomna, sprawiedliwa i piękna pod każdym względem. Taka jest Polska” – podkreślił szef MEiN.

REKLAMA

„Pani Marianna Krasnodębska to ucieleśnienie piękna polskiej historii i teraźniejszości. Historia i teraźniejszość siedzi właśnie tutaj i obchodzi swoje setne urodziny” – dodał Czarnek.

Zaznaczył, że Polska odrodziła się w latach 20. i od razu jako młoda, piękna walczyła z niemieckim okupantem. „Polska musiała od razu ratować swoich braci żydowskich, sąsiadów narażając swoje życie, tracąc swoje życie, życie swoich synów – jak rodzina Ulmów z Markowej, która jest symbolem tego doświadczenia. Takim samym symbolem jest pani Marianna Krasnodębska” – zwrócił uwagę minister.

Kontynuował, że po zakończeniu II wojny światowej Polska musiała robić powstanie antykomunistyczne. „Dzięki niezłomnym żołnierzom ratowała jakieś garstki, resztki jeszcze takiej autonomii w ramach sowieckiego bloku, bo inaczej mogłaby się stać republiką sowiecką” – stwierdził Czarne dodając, że w tych trudnych czasach Polska wydawała „znakomitych synów i córki, znakomitych mężów stanu, wielkich ludzi Kościoła”.

„Polska później już odrodzona po ’89 roku kształtowała i kształtuje swoich synów i swoje córki dlatego, że ma takich świadków swojej historii i teraźniejszości – niezłomnych, sprawiedliwych i pięknych” – podkreślił Czarnek.

„Za to wszystko pani Marianno dzisiaj dziękujemy i jesteśmy dumni, że jest pani naszą – nie waham się użyć tego słowa – naszą matką” – zwrócił się do jubilatki szef MEiN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W liście do kpt. Marianny Krasnodębskiej szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że swoim życiem dowiodła, że w czasach II wojny ojczyzna i drugi człowiek był dla niej i dla jej najbliższych najważniejszy. „Stanęła pani po stronie dobra (…) Pani niezłomna odwaga w czasach totalnej nienawiści i pogardy dla człowieka jest przykładem, że wolność dla naszego narodu jest najwyższą wartością” – napisał Jan Józef Kasprzyk.

Dziękując za życzenia jubilatka podkreśliła, że cieszy się z tego, że swoje stuletnie urodziny może obchodzić w otoczeniu rodziny w demokratycznej, suwerennej Polsce. „Dobro ojczyzny było dla mnie i moich bliskich zawsze najwyższym dobrem (…) Dzisiaj, patrząc na państwa tu zgromadzonych jestem szczęśliwa, jest to dla mnie wielki zaszczyt, jest mi ogromnie miło, że mój wysiłek, jaki włożyłam w krzewienie patriotyzmu wśród młodych ludzi, ukazywaniu wojny i jej różnych oblicz w dążeniu do prawdy, został doceniony” – dodała stulatka.

Kim jest kpt. Marianna Krasnodębska?

Marianna Krasnodębska z domu Jarosz urodziła się 10 października 1923 r. w Piaskach pod Lublinem. W trakcie II wojny światowej cała rodzina Jaroszów działała aktywnie w konspiracji niepodległościowej oraz zaangażowana była w pomoc udzielaną Żydom.

W 1940 r. Marianna wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, a rok później - do Wojskowej Służby Kobiet ZWZ-AK. Pod pseudonimem Wiochna pełniła funkcję dowódcy drużyny i łączniczki AK z Żydowską Organizacją Bojową w Piaskach. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną - tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za uratowanie podczas niemieckiej okupacji w Piaskach 13 Żydów.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mhr/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA