REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister P. Czarnek: Polska jest jak kpt. Marianna Krasnodębska: niezłomna, sprawiedliwa, piękna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przemysław Czarnek
Lublin, 11.10.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas Jubileuszu 100. urodzin żołnierza ZWZ i AK, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata kpt. Marianny Krasnodębskiej, 11 bm. w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. (wj) PAP/Wojtek Jargiło
Wojtek Jargiło
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Polska jest taka, jak pani kpt. Marianna Krasnodębska: niezłomna, sprawiedliwa, piękna - powiedział w środę 11 października 2023 r. w Lublinie szef MEiN Przemysław Czarnek podczas jej setnych urodzin. Jubilatka aktywnie działała w konspiracji niepodległościowej oraz zaangażowana była w pomoc Żydom.

Jubileusz 100. urodzin kpt. Marianny Krasnodębskiej, żołnierza ZWZ i AK, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata 

REKLAMA

Podczas jubileuszu 100. urodzin kpt. Marianny Krasnodębskiej minister Czarnek nawiązał do pytania, jakie pada „od tych, którzy historii Polski nie znają albo siedzą gdzieś przed TVN-owskim telewizorem, albo od tych, którzy są poddawani niestety różnego rodzaju manipulacjom, a pochodzą z zagranicy i po prostu Polski nie znają. „Jaka jest naprawdę Polska pytają. Wtedy ja odpowiadam: ona jest dokładanie taka, jak pani Marianna Krasnodębska – ona jest po prostu niezłomna, sprawiedliwa i piękna pod każdym względem. Taka jest Polska” – podkreślił szef MEiN.

REKLAMA

„Pani Marianna Krasnodębska to ucieleśnienie piękna polskiej historii i teraźniejszości. Historia i teraźniejszość siedzi właśnie tutaj i obchodzi swoje setne urodziny” – dodał Czarnek.

Zaznaczył, że Polska odrodziła się w latach 20. i od razu jako młoda, piękna walczyła z niemieckim okupantem. „Polska musiała od razu ratować swoich braci żydowskich, sąsiadów narażając swoje życie, tracąc swoje życie, życie swoich synów – jak rodzina Ulmów z Markowej, która jest symbolem tego doświadczenia. Takim samym symbolem jest pani Marianna Krasnodębska” – zwrócił uwagę minister.

Kontynuował, że po zakończeniu II wojny światowej Polska musiała robić powstanie antykomunistyczne. „Dzięki niezłomnym żołnierzom ratowała jakieś garstki, resztki jeszcze takiej autonomii w ramach sowieckiego bloku, bo inaczej mogłaby się stać republiką sowiecką” – stwierdził Czarne dodając, że w tych trudnych czasach Polska wydawała „znakomitych synów i córki, znakomitych mężów stanu, wielkich ludzi Kościoła”.

„Polska później już odrodzona po ’89 roku kształtowała i kształtuje swoich synów i swoje córki dlatego, że ma takich świadków swojej historii i teraźniejszości – niezłomnych, sprawiedliwych i pięknych” – podkreślił Czarnek.

„Za to wszystko pani Marianno dzisiaj dziękujemy i jesteśmy dumni, że jest pani naszą – nie waham się użyć tego słowa – naszą matką” – zwrócił się do jubilatki szef MEiN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W liście do kpt. Marianny Krasnodębskiej szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że swoim życiem dowiodła, że w czasach II wojny ojczyzna i drugi człowiek był dla niej i dla jej najbliższych najważniejszy. „Stanęła pani po stronie dobra (…) Pani niezłomna odwaga w czasach totalnej nienawiści i pogardy dla człowieka jest przykładem, że wolność dla naszego narodu jest najwyższą wartością” – napisał Jan Józef Kasprzyk.

Dziękując za życzenia jubilatka podkreśliła, że cieszy się z tego, że swoje stuletnie urodziny może obchodzić w otoczeniu rodziny w demokratycznej, suwerennej Polsce. „Dobro ojczyzny było dla mnie i moich bliskich zawsze najwyższym dobrem (…) Dzisiaj, patrząc na państwa tu zgromadzonych jestem szczęśliwa, jest to dla mnie wielki zaszczyt, jest mi ogromnie miło, że mój wysiłek, jaki włożyłam w krzewienie patriotyzmu wśród młodych ludzi, ukazywaniu wojny i jej różnych oblicz w dążeniu do prawdy, został doceniony” – dodała stulatka.

Kim jest kpt. Marianna Krasnodębska?

Marianna Krasnodębska z domu Jarosz urodziła się 10 października 1923 r. w Piaskach pod Lublinem. W trakcie II wojny światowej cała rodzina Jaroszów działała aktywnie w konspiracji niepodległościowej oraz zaangażowana była w pomoc udzielaną Żydom.

W 1940 r. Marianna wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, a rok później - do Wojskowej Służby Kobiet ZWZ-AK. Pod pseudonimem Wiochna pełniła funkcję dowódcy drużyny i łączniczki AK z Żydowską Organizacją Bojową w Piaskach. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną - tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za uratowanie podczas niemieckiej okupacji w Piaskach 13 Żydów.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mhr/

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA