Boni: po wakacjach prezentacja rozwiązań deregulacyjnych dla samorządów
REKLAMA
Podczas spotkania 19 lipca z członkami i sympatykami Platformy z Zabrza i ościennych miast szef MAC nawiązywał m.in. do przedstawionych w marcu tego roku priorytetów samorządowych swego resortu. Jak powtórzył, potrzebny jest m.in. przegląd funkcji, zadań oraz finansów samorządu. Zaznaczył, że jego resort przeprowadził konsultacje mające wskazać nadmierne biurokratyczne obciążenia dla samorządów.
REKLAMA
"Zrobiliśmy ankietę deregulacyjną, prosząc samorządy, żeby przygotowały listę spraw, które uważają za konieczne do usunięcia - bo są nadmiarem biurokratycznym w podejmowaniu decyzji" - mówił szef MAC.
REKLAMA
Jak wymieniał, ankieta pokazała, że samorządy zwracają uwagę przede wszystkim na kwestie związane z: finansami publicznymi, gospodarowaniem nieruchomościami, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, prawem budowlanym, uproszczeniem procedur zamówień publicznych, dyskusją dotyczącą studium warunków zabudowy jako dokumentu planistycznego czy ze sprawą wymiaru wskaźników zadłużenia publicznego samorządów.
"Analizujemy te ankiety. Myślę, że po wakacjach będziemy mogli publicznie przedstawić, jak ten mały woreczek deregulacyjny w tej dziedzinie będzie wyglądał i będziemy chcieli go wdrożyć w życie" - wskazał Boni.
Szef MAC zaznaczył też, że konkretnymi tematami co miesiąc zajmuje się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu. Wśród dotychczasowych spraw znalazły się ochrona zdrowia, nowa perspektywa unijna czy system oświaty. Na następnych posiedzeniach omawiane będą kwestie ochrony środowiska, transportu publicznego, polityki społecznej, a także finansów publicznych - w kontekście zagrożeń dotyczących możliwości inwestowania przez samorządy.
REKLAMA
"Oczywiście kluczem jest myślenie o sprawnym państwie, trzeba dyskutować o polityce miejskiej i warunkach dla funkcjonowania metropolii, trzeba zadbać (...) o rozwój społeczeństwa informacyjnego, o informatyzację samorządów i (...) trzeba rozpocząć debatę na temat Karty Nauczyciela" - sygnalizował szef MAC.
Boni przekonywał też, że nie wszystkie działania związane np. z informatyzacją muszą oznaczać nakłady inwestycyjne. Jako przykład wykorzystywania zasobów podał sieć zaprojektowaną przy okazji budowy systemu powiadamiania ratunkowego i europejskiego numeru ratunkowego 112. Choć cały system będzie działał po koniec 2013 r., sieć już istnieje i obecnie jest wykorzystywana w 10-12 proc.
"To mamy budować inne sieci dla innych dziedzin? Ustaliliśmy z ministrem spraw wewnętrznych, że w oparciu o tę sieć 112 budujemy ogólnopolską sieć administracji publicznej - z czasem także z pełnym dostępem dla aplikacji samorządowych. To sieć o przepustowości, która pozwala organizować wideokonferencje, daje się wykorzystywać na różne sposoby" - wyjaśnił Boni.
REKLAMA
REKLAMA