REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa. MON przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie sposobu jej odbywania. Dlaczego?

Obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa - MON przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie sposobu jej odbywania
Obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa - MON przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie sposobu jej odbywania
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej aktualnie obowiązek odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej jest zawieszony i nie ma planów jego przywrócenia. Dlaczego więc resort ten przygotował 16 października 2023 r. projekt nowego rozporządzenia określającego sposób odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej?

Zasadnicza służba wojskowa - czym jest, jakie przepisy ją regulują

Zasadnicza służba wojskowa w myśl art. 130 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny jest jedną z form czynnej służby wojskowej. Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej albo obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.

REKLAMA

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że w aktualnym stanie prawnym obowiązek odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej jest zawieszony i nie ma planów jego przywrócenia. 

Jednak aktualnie obowiązująca ww. ustawa o obronie Ojczyzny w art. 152-169 określa kto i na jakich zasadach odbywa obowiązkową służbę wojskową. 

Warto wskazać, że na podstawie art. 152 ust. 2 ww. ustawy, to Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rady Ministrów ma prawo wprowadzić (rozporządzeniem) obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej, określając termin jej rozpoczęcia i zakończenia, z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych. 

Co do zasady czas trwania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej wynosi 9 miesięcy. Rada Ministrów może ten okres skracać lub przedłużać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej kwalifikuje się osoby uznane za zdolne do tej służby, posiadające wykształcenie co najmniej podstawowe, z wyłączeniem wykształcenia uzyskanego w szkole specjalnej, oraz które nie ukończyły 35 roku życia. Osoby te szef wojskowego centrum rekrutacji przeznacza i powołuje do służby, uwzględniając:
- potrzeby Sił Zbrojnych, 
- orzeczenie właściwej komisji lekarskiej oraz 
- stosownie do potrzeb orzeczenie psychologiczne i kwalifikacje zawodowe.

Do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej powołuje się również osoby uznane za zdolne do służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do tej służby.

Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie sposobu odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej

Przepis art. 161 ustawy o obronie Ojczyzny nakazuje Ministrowi Obrony Narodowej, by ten określił, w drodze rozporządzenia:
- sposób odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, 
- sposób i tryb postępowania organów wojskowych w zakresie przyjmowania osób powołanych do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, wyznaczania, zmiany i zwalniania żołnierzy ze stanowisk służbowych, przenoszenia do innych jednostek wojskowych, delegowania i podróży służbowych, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia sprawności i efektywności odbywania tej służby.

W wykonaniu tego upoważnienia ustawowego Minister Obrony Narodowej przygotował projekt tego rozporządzenia.

Autopromocja

REKLAMA

W uzasadnieniu tego projektu MON podkreśla, że przepisy nowego rozporządzenia będą realizowane dopiero w momencie wprowadzenia przez Prezydenta RP obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej, wg ww. art. 152 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny. 

Przygotowany przez MON projekt rozporządzenia w sprawie sposobu odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej jest - jak deklaruje resort obrony - oparty na dotychczasowych rozwiązaniach stosowanych w odniesieniu do ogółu żołnierzy niezawodowych, wprowadzając zmiany wynikające z konieczności aktualizacji siatki pojęciowej do obowiązujących przepisów.

Przepisy zawarte w omawianym projekcie rozporządzenia obejmują:

 1. sposób przyjęcia osoby do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej;
 2. sposób i tryb wyznaczania, zmiany i zwalniania żołnierza z zajmowanego stanowiska;
 3. sposób i tryb przenoszenia oraz delegowania do innej jednostki wojskowej, a także kierowania w podróż służbową;
 4. sposób i tryb zwalniania z obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. 

Rozporządzenie to dokonuje podziału okresu przewidzianego na pełnienie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej na: szkolenie podstawowe i szkolenie specjalistyczne

W okresie szkolenia podstawowego żołnierz nabywać będzie wiedzę i umiejętności z zakresu regulaminów wojskowych, musztry oraz posługiwania się i obsługiwania wyposażenia indywidualnego. W końcowym okresie szkolenia podstawowego żołnierz składa przysięgę wojskową. 

Natomiast w okresie szkolenia specjalistycznego żołnierz będzie nabywał wiedzę i umiejętności w obsłudze uzbrojenia i sprzętu wojskowego, które wykorzystywać będzie w związku ze specjalnością wojskową, w której jest szkolony.

Określając sposób pełnienia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej wskazano również sytuacje, w których może następować zmiana przez żołnierza miejsca pełnienia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Oprócz zmiany miejsca pełnienia służby podyktowanej głównie potrzebami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, dopuszczono także możliwość zmiany miejsca pełnienia służby na wniosek żołnierza.

W rozporządzeniu określono także obowiązki i tryb postępowania organów wojskowych w zakresie powoływania i zwalniania żołnierza z obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, w tym obowiązek zawiadamiania pracodawcy powołanego żołnierza o rozpoczęciu i zakończeniu pełnienia tej służby, bowiem pracodawca – co do zasady – nie może rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem odbywającym obowiązkową zasadniczą służbę wojskową w okresie wskazanym ustawą. 

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Omawiany projekt zakłada, że nowe rozporządzenie w sprawie sposobu odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Ale trzeba podkreślić, że przepisy te będą stosowane dopiero wtedy kiedy obowiązek obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej zostanie "odwieszony", a dokładniej - kiedy Prezydent RP w odrębnym rozporządzeniu wprowadzi ten obowiązek. 

 

Źródło: Projekt (z 16 października 2023 r.) rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie sposobu odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  REKLAMA

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  REKLAMA

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

  Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

  REKLAMA