REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrocław planuje budowę nowego cmentarza

Wrocław planuje budowę nowego cmentarza
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na utrzymywanych przez miasto Wrocław sześciu cmentarzach komunalnych, przy aktualnym zapotrzebowaniu na miejsca grzebalne, miejsc wystarczy na ok. 8 lat. Pierwsze pochówki na nowych cmentarzach odbędą się w 2028 r. - przekazała PAP Monika Dubec z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wrocławskie cmentarze są zapełnione, w planach budowa nowej nekropolii

We Wrocławiu funkcjonuje sześć dużych cmentarzy komunalnych. Wciąż jest na nich ok. 11,5 tys. miejsc. Jak informuje Monika Dubec z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia, "miejsc wystarczy na ok. 8 lat".

"Planowana jest budowa nowego cmentarza - sąsiadującego z istniejącym cmentarzem Grabiszyńskim - zlokalizowanego na obszarze ograniczonym ul. Ibn Siny Awicenny, terenami kolejowymi, rzeką Ślęzą, odcinkiem ul. Jordanowskiej i rowem K-9.2, w dzielnicy Fabryczna we Wrocławiu. Obecnie trwa przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej tej inwestycji. Poza tym planowana jest także rozbudowa cmentarza komunalnego o teren przylegający do zachodniej strony istniejącego już cmentarza przy ul. Kiełczowskiej, w dzielnicy Psie Pole we Wrocławiu" - przekazała PAP Monika Dubec.

Od kiedy pochówki na nowych cmentarzach?

Pierwsze pochówki na nowych cmentarzach mają się odbyć już w 2028 roku.

"Według aktualnych projektów cały cmentarz przy ul. Awicenny na ok. 30 hektarach pomieści ponad 86 tys. miejsc, w tym kolumbaria, sekcje urnowe, groby zasłużonych. Natomiast rozbudowana część Cmentarza Kiełczowskiego pomieści ok. 39 tys. miejsc" - dodała urzędniczka.

Obecnie funkcjonujące miejskie nekropolie są już w dużym stopniu zapełnione.

"Pogrzeby z trumną w nowych miejscach przeprowadzane są na Cmentarzu Psie Pole i Cmentarzu Pawłowickim. Z kolei po ekshumacjach i likwidacjach (grobów) okresowo także na Cmentarzu Osobowickim i Grabiszyńskim. Ponadto na cmentarzu Psie Pole, Pawłowice i Jerzmanowo mamy dostępne miejsca w kolumbariach" - poinformowała Monika Dubec.

Cmentarz na Psim Polu zapełniony jest w ok. 45 proc., Pawłowicki w 90 proc. Problem braku miejsc pojawia się także na cmentarzach parafialnych. Dodatkowo zwykle one są przeznaczone dla miejscowych parafian. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża św. na wrocławskim Brochowie, przygotował nową kwaterę, gdzie grobowce są dostępne dla każdego.

"Zainwestowaliśmy w to duże pieniądze, pomogła jedna z dużych wrocławskich firm betoniarskich, udało się wykonać 240 dwuosobowych grobowców. Istnieje w nich także możliwość złożenia urn. To ukłon wobec ludzi, którzy ostatnio bardzo często próbują zbierać swoich zmarłych w jedno miejsce. Jest to ruch bardzo logiczny i sensowny" - powiedział PAP ks. Jan Kleszcz.

Proboszcz zaznaczył, że planuje kolejne zmiany na cmentarzu parafialnym. "Inwestycja w grobowce miała być finansowym otwarciem bramy do remontu kaplicy i wybudowania kolumbariów. One też są tam zaprojektowane. Skłonni jesteśmy wykorzystać całe granice cmentarza, żeby przygotować tam kolumbaria. Teraz jest to nawet połowa pochówków i zapotrzebowanie na nisze urnowe jest dość duże" - podkreślił ks. Jan Kleszcz.

Pochówki urnowe uchodzą za ekologiczne, bo tego typu groby zajmują mniej miejsca. Ważny jest też aspekt ekonomiczny. Grób urnowy kosztuje nawet dwa razy mniej niż tradycyjny.(PAP)

autor: Michał Torz
mt/ jann/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA