REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrocław planuje budowę nowego cmentarza

Wrocław planuje budowę nowego cmentarza
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na utrzymywanych przez miasto Wrocław sześciu cmentarzach komunalnych, przy aktualnym zapotrzebowaniu na miejsca grzebalne, miejsc wystarczy na ok. 8 lat. Pierwsze pochówki na nowych cmentarzach odbędą się w 2028 r. - przekazała PAP Monika Dubec z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wrocławskie cmentarze są zapełnione, w planach budowa nowej nekropolii

We Wrocławiu funkcjonuje sześć dużych cmentarzy komunalnych. Wciąż jest na nich ok. 11,5 tys. miejsc. Jak informuje Monika Dubec z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia, "miejsc wystarczy na ok. 8 lat".

"Planowana jest budowa nowego cmentarza - sąsiadującego z istniejącym cmentarzem Grabiszyńskim - zlokalizowanego na obszarze ograniczonym ul. Ibn Siny Awicenny, terenami kolejowymi, rzeką Ślęzą, odcinkiem ul. Jordanowskiej i rowem K-9.2, w dzielnicy Fabryczna we Wrocławiu. Obecnie trwa przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej tej inwestycji. Poza tym planowana jest także rozbudowa cmentarza komunalnego o teren przylegający do zachodniej strony istniejącego już cmentarza przy ul. Kiełczowskiej, w dzielnicy Psie Pole we Wrocławiu" - przekazała PAP Monika Dubec.

Od kiedy pochówki na nowych cmentarzach?

Pierwsze pochówki na nowych cmentarzach mają się odbyć już w 2028 roku.

"Według aktualnych projektów cały cmentarz przy ul. Awicenny na ok. 30 hektarach pomieści ponad 86 tys. miejsc, w tym kolumbaria, sekcje urnowe, groby zasłużonych. Natomiast rozbudowana część Cmentarza Kiełczowskiego pomieści ok. 39 tys. miejsc" - dodała urzędniczka.

Obecnie funkcjonujące miejskie nekropolie są już w dużym stopniu zapełnione.

"Pogrzeby z trumną w nowych miejscach przeprowadzane są na Cmentarzu Psie Pole i Cmentarzu Pawłowickim. Z kolei po ekshumacjach i likwidacjach (grobów) okresowo także na Cmentarzu Osobowickim i Grabiszyńskim. Ponadto na cmentarzu Psie Pole, Pawłowice i Jerzmanowo mamy dostępne miejsca w kolumbariach" - poinformowała Monika Dubec.

Cmentarz na Psim Polu zapełniony jest w ok. 45 proc., Pawłowicki w 90 proc. Problem braku miejsc pojawia się także na cmentarzach parafialnych. Dodatkowo zwykle one są przeznaczone dla miejscowych parafian. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża św. na wrocławskim Brochowie, przygotował nową kwaterę, gdzie grobowce są dostępne dla każdego.

"Zainwestowaliśmy w to duże pieniądze, pomogła jedna z dużych wrocławskich firm betoniarskich, udało się wykonać 240 dwuosobowych grobowców. Istnieje w nich także możliwość złożenia urn. To ukłon wobec ludzi, którzy ostatnio bardzo często próbują zbierać swoich zmarłych w jedno miejsce. Jest to ruch bardzo logiczny i sensowny" - powiedział PAP ks. Jan Kleszcz.

Proboszcz zaznaczył, że planuje kolejne zmiany na cmentarzu parafialnym. "Inwestycja w grobowce miała być finansowym otwarciem bramy do remontu kaplicy i wybudowania kolumbariów. One też są tam zaprojektowane. Skłonni jesteśmy wykorzystać całe granice cmentarza, żeby przygotować tam kolumbaria. Teraz jest to nawet połowa pochówków i zapotrzebowanie na nisze urnowe jest dość duże" - podkreślił ks. Jan Kleszcz.

Pochówki urnowe uchodzą za ekologiczne, bo tego typu groby zajmują mniej miejsca. Ważny jest też aspekt ekonomiczny. Grób urnowy kosztuje nawet dwa razy mniej niż tradycyjny.(PAP)

autor: Michał Torz
mt/ jann/

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA