REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stolica: Nadano tytuły honorowych obywateli miasta

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Były prezydent Warszawy Stanisław Wyganowski, powstaniec warszawski prof. Witold Kieżun, ekspert ds. samorządu terytorialnego prof. Jerzy Regulski, dyrektor teatrów operowych Sławomir Pietras otrzymali tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

W uroczystości odbywającej się w Zamku Królewskim uczestniczyli m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, b. premier Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

REKLAMA

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska powiedziała, że osoby uhonorowane tytułami w tym roku wniosły wielki wkład w podnoszenie rangi stolicy, podkreśliła, że trzy z nich walczyły o wolność ojczyzny. "Wymiar służby jest wspólną cechą wyróżnionych, która kształtowała ich działania, pozwalała dostrzec potrzeby drugiego człowieka" - mówiła z kolei prezydent Warszawy.

Tytuły honorowego obywatela Warszawy nadawane są co roku w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

REKLAMA

"Powstanie to nie była decyzja dowództwa AK, ale decyzja ludu Warszawy, który powiedział +nie+ Niemcom. Nigdzie nie było takiej długiej walki o wolność przy takiej dysproporcji sił. Kocham Warszawę i dlatego serdecznie dziękuję" - powiedział po odebraniu wyróżnienia prof. Kieżun.

Prof. Witold J. Kieżun (ur. w 1922 roku w Wilnie) - profesor nauk ekonomicznych, teoretyk zarządzania, żołnierz Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego walczył w oddziale do zadań specjalnych "Harnaś" pod pseudonimem "Wypad", został odznaczony Krzyżem Walecznych, udekorowany wojennym orderem Virtuti Militari. W marcu 1945 roku, aresztowany przez NKWD, po ciężkim śledztwie został zesłany go gułagu, skąd po roku, na mocy amnestii wrócił do kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei Wyganowski powiedział, że otrzymane wyróżnienie ma dla niego szczególne znaczenie. Podziękował b. premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu za to, że w 1990 r. mianował go prezydentem Warszawy.

Stanisław Wyganowski (ur. w 1919 roku w Ligocie, powiat łaski) - dr nauk ekonomicznych, urbanista, działacz samorządowy, w latach 1990-1994 był prezydentem Warszawy. Zorganizował Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, nakreślił wizję rozwoju Miasta. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, w czasie okupacji hitlerowskiej służył w Armii Krajowej, brał udział w akcji "Burza".

"Wyróżnienie potwierdza sens tego, co chciałem robić, czyli wspierać rozwój polskiej samorządności. (...) Warszawa to moje miasto" - powiedział Regulski.

Prof. Jerzy Regulski (ur. w 1924 r. w Zarybiu) - był inicjatorem i organizatorem badań nad odbudową samorządu terytorialnego, współprzewodniczącym zespołu ds. samorządu terytorialnego podczas rozmów Okrągłego Stołu. W późniejszych latach także senatorem, pełnomocnikiem rządu ds. reformy samorządu terytorialnego (1989-91 r.). Uczestniczył w pracach nad reformami samorządowymi w wielu krajach Europy Południowej, Wschodniej i Azji Centralnej. Doradca społeczny ds. samorządu terytorialnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. W okresie okupacji był podporucznikiem Narodowych Sił Zbrojnych, więźniem politycznym w latach 1945-46.

REKLAMA

"Sens sztuki, sens kultury stolicy każdego kraju, a w szczególności stolicy naszego narodu jest wtedy prawdziwy i głęboki, gdy nie staramy się równać do +Holywoodów+ i Nowych Yorków czy Tokio, ale staramy się być sobą i wydobywać te wartości, które mogą zadziwić świat" - mówił z kolei Pietras.

Sławomir Pietras (ur. w 1943 roku w Czeladzi) - dyrektor polskich teatrów operowych, przez ponad 30 lat kierował kolejno teatrami operowymi Wrocławia, Łodzi, Warszawy i Poznania. Publicysta, pedagog, popularyzator sztuki operowej i baletowej. Wykreował wiele wybitnych i rzadko prezentowanych produkcji repertuaru klasycznego oraz dzieła kompozytorów współczesnych. Pod jego dyrekcją zrealizowano blisko 300 premier operowych i baletowych. Spektakle te były prezentowane na międzynarodowych festiwalach.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody m.st. Warszawy dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy: ludzi kultury, nauki i sztuki. Otrzymali je m.in. szpadzistka, mistrzyni świata i Europy Danuta Dmowska-Andrzejuk, proboszcz bazyliki św. Jana Chrzciciela ks. Bogdan Bartołd, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej Julia Hartwig-Międzyrzecka, pianista jazzowy Andrzej Jagodziński, mistrz olimpijski, trener piłkarski Jerzy Kraska, reżyser Antoni Krauze, śpiewak operowy Wiesław Ochman, artysta grafik Andrzej Pągowski, aktor Jerzy Zelnik.

Nagrody nie odebrała autorka instalacji - palmy na rondzie de Gaulle'a Joanna Rajkowska. Gazeta stołeczna podała, że artystka nie porozumiała się z miastem ws. tej instalacji. "Pani Joanna Rajkowska nie mogła wziąć udziału w uroczystej sesji rady miasta" - poinformowano uczestników uroczystości.

Zgodnie ze statutem Warszawy honorowe obywatelstwo miasta jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemskich. Wyróżniona osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację. Honorowi obywatele stolicy mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w sesjach rady miasta i organizowanych przez miasto imprezach. Mają prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. W 2010 r. powołana została Rada Honorowych Obywateli Warszawy, która jest ciałem doradczym, wyrażającym opinie w sprawach ważnych dla miasta.

Od 1918 r. tytuł Honorowego Obywatela Warszawy został przyznany m.in. Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Józefowi Hallerowi, Marii Skłodowskiej-Curie, Janowi Pawłowi II, Władysławowi Bartoszewskiemu, kard. Józefowi Glempowi, Markowi Edelmanowi, Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu, Normanowi Daviesowi, Irenie Sendlerowej, Lechowi Wałęsie, Zbigniewowi Ścibor-Rylskiemu, Tadeuszowi Mazowieckiemu, 14. Dalajlamie Tybetu, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, Jerzemu Buzkowi, abp. Henrykowi Hoserowi. Pośmiertnie nagrody przyznano rtm. Witoldowi Pileckiemu w 2009 r. i Lechowi Kaczyńskiemu w 2010 r. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA