REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stolica: Nadano tytuły honorowych obywateli miasta

REKLAMA

Były prezydent Warszawy Stanisław Wyganowski, powstaniec warszawski prof. Witold Kieżun, ekspert ds. samorządu terytorialnego prof. Jerzy Regulski, dyrektor teatrów operowych Sławomir Pietras otrzymali tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

W uroczystości odbywającej się w Zamku Królewskim uczestniczyli m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, b. premier Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

REKLAMA

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska powiedziała, że osoby uhonorowane tytułami w tym roku wniosły wielki wkład w podnoszenie rangi stolicy, podkreśliła, że trzy z nich walczyły o wolność ojczyzny. "Wymiar służby jest wspólną cechą wyróżnionych, która kształtowała ich działania, pozwalała dostrzec potrzeby drugiego człowieka" - mówiła z kolei prezydent Warszawy.

Tytuły honorowego obywatela Warszawy nadawane są co roku w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

REKLAMA

"Powstanie to nie była decyzja dowództwa AK, ale decyzja ludu Warszawy, który powiedział +nie+ Niemcom. Nigdzie nie było takiej długiej walki o wolność przy takiej dysproporcji sił. Kocham Warszawę i dlatego serdecznie dziękuję" - powiedział po odebraniu wyróżnienia prof. Kieżun.

Prof. Witold J. Kieżun (ur. w 1922 roku w Wilnie) - profesor nauk ekonomicznych, teoretyk zarządzania, żołnierz Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego walczył w oddziale do zadań specjalnych "Harnaś" pod pseudonimem "Wypad", został odznaczony Krzyżem Walecznych, udekorowany wojennym orderem Virtuti Militari. W marcu 1945 roku, aresztowany przez NKWD, po ciężkim śledztwie został zesłany go gułagu, skąd po roku, na mocy amnestii wrócił do kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei Wyganowski powiedział, że otrzymane wyróżnienie ma dla niego szczególne znaczenie. Podziękował b. premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu za to, że w 1990 r. mianował go prezydentem Warszawy.

Stanisław Wyganowski (ur. w 1919 roku w Ligocie, powiat łaski) - dr nauk ekonomicznych, urbanista, działacz samorządowy, w latach 1990-1994 był prezydentem Warszawy. Zorganizował Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, nakreślił wizję rozwoju Miasta. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, w czasie okupacji hitlerowskiej służył w Armii Krajowej, brał udział w akcji "Burza".

"Wyróżnienie potwierdza sens tego, co chciałem robić, czyli wspierać rozwój polskiej samorządności. (...) Warszawa to moje miasto" - powiedział Regulski.

Prof. Jerzy Regulski (ur. w 1924 r. w Zarybiu) - był inicjatorem i organizatorem badań nad odbudową samorządu terytorialnego, współprzewodniczącym zespołu ds. samorządu terytorialnego podczas rozmów Okrągłego Stołu. W późniejszych latach także senatorem, pełnomocnikiem rządu ds. reformy samorządu terytorialnego (1989-91 r.). Uczestniczył w pracach nad reformami samorządowymi w wielu krajach Europy Południowej, Wschodniej i Azji Centralnej. Doradca społeczny ds. samorządu terytorialnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. W okresie okupacji był podporucznikiem Narodowych Sił Zbrojnych, więźniem politycznym w latach 1945-46.

REKLAMA

"Sens sztuki, sens kultury stolicy każdego kraju, a w szczególności stolicy naszego narodu jest wtedy prawdziwy i głęboki, gdy nie staramy się równać do +Holywoodów+ i Nowych Yorków czy Tokio, ale staramy się być sobą i wydobywać te wartości, które mogą zadziwić świat" - mówił z kolei Pietras.

Sławomir Pietras (ur. w 1943 roku w Czeladzi) - dyrektor polskich teatrów operowych, przez ponad 30 lat kierował kolejno teatrami operowymi Wrocławia, Łodzi, Warszawy i Poznania. Publicysta, pedagog, popularyzator sztuki operowej i baletowej. Wykreował wiele wybitnych i rzadko prezentowanych produkcji repertuaru klasycznego oraz dzieła kompozytorów współczesnych. Pod jego dyrekcją zrealizowano blisko 300 premier operowych i baletowych. Spektakle te były prezentowane na międzynarodowych festiwalach.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody m.st. Warszawy dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy: ludzi kultury, nauki i sztuki. Otrzymali je m.in. szpadzistka, mistrzyni świata i Europy Danuta Dmowska-Andrzejuk, proboszcz bazyliki św. Jana Chrzciciela ks. Bogdan Bartołd, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej Julia Hartwig-Międzyrzecka, pianista jazzowy Andrzej Jagodziński, mistrz olimpijski, trener piłkarski Jerzy Kraska, reżyser Antoni Krauze, śpiewak operowy Wiesław Ochman, artysta grafik Andrzej Pągowski, aktor Jerzy Zelnik.

Nagrody nie odebrała autorka instalacji - palmy na rondzie de Gaulle'a Joanna Rajkowska. Gazeta stołeczna podała, że artystka nie porozumiała się z miastem ws. tej instalacji. "Pani Joanna Rajkowska nie mogła wziąć udziału w uroczystej sesji rady miasta" - poinformowano uczestników uroczystości.

Zgodnie ze statutem Warszawy honorowe obywatelstwo miasta jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemskich. Wyróżniona osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację. Honorowi obywatele stolicy mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w sesjach rady miasta i organizowanych przez miasto imprezach. Mają prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. W 2010 r. powołana została Rada Honorowych Obywateli Warszawy, która jest ciałem doradczym, wyrażającym opinie w sprawach ważnych dla miasta.

Od 1918 r. tytuł Honorowego Obywatela Warszawy został przyznany m.in. Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Józefowi Hallerowi, Marii Skłodowskiej-Curie, Janowi Pawłowi II, Władysławowi Bartoszewskiemu, kard. Józefowi Glempowi, Markowi Edelmanowi, Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu, Normanowi Daviesowi, Irenie Sendlerowej, Lechowi Wałęsie, Zbigniewowi Ścibor-Rylskiemu, Tadeuszowi Mazowieckiemu, 14. Dalajlamie Tybetu, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, Jerzemu Buzkowi, abp. Henrykowi Hoserowi. Pośmiertnie nagrody przyznano rtm. Witoldowi Pileckiemu w 2009 r. i Lechowi Kaczyńskiemu w 2010 r. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA