Sejm wybrał nowy skład Trybunału Stanu. D. Tusk: Analizujemy kwestię postawienia prezesa NBP przed TS
REKLAMA
REKLAMA
- Sejm wybrał skład Trybunału Stanu, wiceprzewodniczącymi Dubois i Andrzejewski
- D. Tusk: Analizujemy kwestię postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu
Sejm wybrał skład Trybunału Stanu, wiceprzewodniczącymi Dubois i Andrzejewski
Za wyborem zastępców przewodniczącego i członków TS było 431 posłów, przeciw był jeden, od głosu wstrzymało się 4 posłów.
Kandydaturę Andrzejewskiego, członka TS w latach 2015-19, a od 2019 r. zastępcy przewodniczącego TS, wieloletniego senatora, działacza opozycji w PRL, który jako adwokat bronił oskarżonych w procesach stanu wojennego, zgłosili posłowie klubu parlamentarnego PiS.
Adwokat Jacek Dubois specjalizuje się w prawie karnym i sprawach z zakresu ochrony dóbr osobistych. W 2011 r. został wybrany po raz pierwszy do Trybunału Stanu. W 2012 został zastępcą przewodniczącego TS, następnie w latach 2015 i 2019 ponownie wybrano go na członka Trybunału. Został zgłoszony przez posłów klubu KO.
Członkami Trybunału Stanu zostali: Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.
Sześciu członków TS zgłosili posłowie PiS, jednego posłowie Konfederacji, a pozostałych - posłowie KO, PSL-Trzeciej Drogi, Polski 2050-Trzeciej Drogi i Lewicy.
Sędziego Trybunału Stanu wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zgodnie z konstytucją TS składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu.
Przewodniczącym TS jest z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego. (PAP)
kmz/ itm/
REKLAMA
D. Tusk: Analizujemy kwestię postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu
Analizujemy kwestię postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu - poinformował przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Dodał, że koalicja KO-TD-Lewica posiada wystarczającą liczbę głosów w Sejmie do takiego ruchu.
"Analizujemy tę kwestię, bo chcemy w sposób odpowiedzialny używać tego bardzo poważnego narzędzia dyscyplinującego" - powiedział Tusk.
Dodał, że jego koalicja posiada wystarczającą liczbę głosów, żeby postawić obecnego prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. (PAP Biznes)
tus/ osz/
REKLAMA
REKLAMA