Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łomża otwarta na biznes i nowe inwestycje

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży
fot. materiały prasowe

ROZMOWA z Mariuszem Chrzanowskim, prezydentem Łomży

Ponad 200 ha uzbrojonych terenów pod inwestycje, gotowy plan zagospodarowania czy doskonałe położenie przy trasie Via Baltica – to tylko niektóre z atutów Łomży (woj. podlaskie), która zaprasza przedsiębiorców do zainwestowania.

 

Redakcja: 150 kilometrów do stolicy i 150 do granicy – prawie dokładnie pośrodku. Łomża jest doskonale położona, czy wykorzystuje tę przewagę, na przykład w przyciąganiu biznesu?

Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży: – Jak najbardziej. Prowadzimy szereg działań mających na celu zainteresowanie potencjalnych inwestorów lokalizacją ich biznesu w Łomży. Kierujemy je zarówno do naszych lokalnych przedsiębiorców, jak również inwestorów z regionu i kraju. Należy jednak zauważyć, że doskonała lokalizacja to nie wszystko. Przygotowaliśmy pod inwestycję ponad 200 ha w Łomżyńskiej Strefie Inwestycji, obejmując ten obszar miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczającym tereny pod zabudowę produkcyjno-usługową, magazynową i składową.  Rejon ten przecina wewnętrzna obwodnica miasta, ulice Meblowa i Cieślewskiego, które są dostosowane do obsługi ruchu pojazdów o podwyższonej ładowności. Tereny są w pełni uzbrojone w niezbędną infrastrukturę techniczną, tj. sieć wodociągową, kanalizację sanitarną i deszczową, przyłącze gazowe, infrastrukturę energetyczną i teletechniczną.

łomża

Łomża

fot. materiały prasowe

Najnowsze inwestycje drogowe sprzyjają lokalizacji inwestycji w Łomży. Oddany do użytku kolejny fragment Via Baltica, znacząco skrócił dojazd  do stolicy.

– Dojazd z Warszawy do Łomży zajmuje dziś niewiele ponad godzinę, droga wygodna, dwujezdniowa. Jechałem ostatnio i stwierdziłem, że często dłużej trwa przemieszczanie się w samej Warszawie niż dojazd do naszego miasta. Łomża przez lata była wykluczona komunikacyjnie, stąd między innymi duże inwestycje omijały nasze tereny. Dzisiaj mamy praktycznie gotową Via Baltica, w ciągu najbliższych lat wrócą do Łomży przewozy kolejowe, do tego przygotowany pod inwestycję obszar o powierzchni ponad 200 ha – to wszystko z pewnością podnosi atrakcyjność inwestycyjną miasta.

Są tereny, dobrze skomunikowane, proszę więc powiedzieć, jakie branże są w Łomży szczególnie oczekiwane?

– Doskonałe warunki do rozwoju w oparciu o położenie oraz istniejące zasoby znalazły z Łomży firmy z branży spożywczej, przetwórczej, budowlanej, meblowej czy energetycznej. Potencjał Łomży dostrzegają także firmy z branży TSL czy IT. Chociaż województwo podlaskie w strategii określane jest mianem Doliny Rolniczej 4.0.,  Łomża jest otwarta na wszystkie branże. Uchwalony dla ŁSI miejscowy plan przewiduje lokalizację zakładów, które mogą znacząco wpływać na środowisko. Natomiast prężnie działające lokalne uczelnie, w tym Akademia Łomżyńska kształcą specjalistów na kierunkach informatyka, automatyka i robotyka, technologia żywienia, budownictwo i rolnictwo, gwarantując pracodawcom dostęp do wykwalifikowanych kadr. Kompetentnych pracowników przygotowują również szkoły techniczne i zawodowe, dostosowując ofertę do potrzeb rynku pracy. 

łomża

Łomża

fot. materiały prasowe

Wspomniał Pan o branży TSL. Ostatnio duża firma spedycyjna postanowiła w Łomży ulokować swoją działalność.

– Tak, duża firma kupiła teren w naszej Strefie Inwestycji i będzie tu budować centrum logistyczne. Co prawda dynamika tej inwestycji nieco przez pandemię osłabła, ale myślę, że teraz już nabierze tempa. Jestem przekonany, że w niedługim czasie pojawią się inne podmioty zainteresowane terenami w Łomżyńskiej Strefie Inwestycji. Po wschodniej stronie Wisły jest to jeden z największych obszarów przeznaczonych pod inwestycje.

Lokalizacja, dostępność komunikacyjna, wykwalifikowane kadry to atuty które Pan podkreślił. Co jeszcze wyróżnia Łomżę?

– Na przykład dobre relacje z lokalnym biznesem. W Urzędzie Miejskim działa Centrum Obsługi Przedsiębiorców będące miejscem pierwszego kontaktu dla lokalnych przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów. Zapewnia kompleksową informację o dostępnych terenach inwestycyjnych, zwolnieniach z podatku dochodowego czy od nieruchomości, możliwościach finansowania biznesu oraz administracyjne wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Dedykowany „pilot inwestycyjny” pomaga na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego oraz świadczy opiekę poinwestycyjną. Dlatego mogę powiedzieć,  że w Łomży jest dobry klimat do inwestowania i profesjonalna obsługa administracyjna. Budujemy zaufanie podczas śniadań biznesowych, indywidualnych spotkań z przedsiębiorcami  oraz promocji lokalnych przedsiębiorców. 

łomża

Łomża

fot. materiały prasowe

Mamy więc profesjonalną obsługę czy dobry klimat dla biznesu. Przedsiębiorcy jednak potrzebują konkretnych zachęt, np. finansowych…

– Tak. Mamy taką świadomość. Dlatego pomimo tego, że zgodnie ze wskaźnikami cen towarów i usług podatki od nieruchomości powinny wzrosnąć o 15 proc., pozostawiliśmy je na dotychczasowym poziomie.  

Specjalną ofertę kierujemy natomiast do inwestorów. Łomżyńska Strefa Inwestycji to nie tylko doskonale położone, skomunikowane, uzbrojone tereny inwestycyjne To także system ulg i zwolnień oferowanych przez Miasto, wśród których należy wymienić zwolnienie z podatku dochodowego przez okres 15 lat w oparciu o ustawę o wspieraniu nowych inwestycji czy zwolnienie z podatku od nieruchomości na 3 lata. 

Wiemy, że praca to nie wszystko. Czy Łomża jest dobrym miejscem do życia?

– Zdecydowanie. Łomża zapewnia dobrą pracę i spokojne życie. Wróciłem tu po studiach także dlatego, że wszędzie jest blisko i wygodnie. Żłobki, przedszkola, szkoły zapewniają opiekę i dobre wykształcenie dzieciom. Tereny zielone oraz nowoczesna baza sportowo-rekreacyjna sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. 

Dodatkowo bliskość stolicy czy możliwość pracy zdalnej otwierają zupełnie nowe możliwości dla mieszkańców. 

Wszystko to sprawia że Łomża jest doskonałym miejscem do życia.

łomża

Łomża

fot. materiały prasowe

Więcej informacji na stronieinvestinlomza.pl

 

łomża belka

 

fot. materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.