Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łomża otwarta na biznes i nowe inwestycje

  • Artykuł sponsorowany
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży
fot. materiały prasowe
ROZMOWA z Mariuszem Chrzanowskim, prezydentem Łomży

Ponad 200 ha uzbrojonych terenów pod inwestycje, gotowy plan zagospodarowania czy doskonałe położenie przy trasie Via Baltica – to tylko niektóre z atutów Łomży (woj. podlaskie), która zaprasza przedsiębiorców do zainwestowania.

 

Redakcja: 150 kilometrów do stolicy i 150 do granicy – prawie dokładnie pośrodku. Łomża jest doskonale położona, czy wykorzystuje tę przewagę, na przykład w przyciąganiu biznesu?

Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży: – Jak najbardziej. Prowadzimy szereg działań mających na celu zainteresowanie potencjalnych inwestorów lokalizacją ich biznesu w Łomży. Kierujemy je zarówno do naszych lokalnych przedsiębiorców, jak również inwestorów z regionu i kraju. Należy jednak zauważyć, że doskonała lokalizacja to nie wszystko. Przygotowaliśmy pod inwestycję ponad 200 ha w Łomżyńskiej Strefie Inwestycji, obejmując ten obszar miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczającym tereny pod zabudowę produkcyjno-usługową, magazynową i składową.  Rejon ten przecina wewnętrzna obwodnica miasta, ulice Meblowa i Cieślewskiego, które są dostosowane do obsługi ruchu pojazdów o podwyższonej ładowności. Tereny są w pełni uzbrojone w niezbędną infrastrukturę techniczną, tj. sieć wodociągową, kanalizację sanitarną i deszczową, przyłącze gazowe, infrastrukturę energetyczną i teletechniczną.

łomża

łomża

Łomża

fot. materiały prasowe

Najnowsze inwestycje drogowe sprzyjają lokalizacji inwestycji w Łomży. Oddany do użytku kolejny fragment Via Baltica, znacząco skrócił dojazd  do stolicy.

– Dojazd z Warszawy do Łomży zajmuje dziś niewiele ponad godzinę, droga wygodna, dwujezdniowa. Jechałem ostatnio i stwierdziłem, że często dłużej trwa przemieszczanie się w samej Warszawie niż dojazd do naszego miasta. Łomża przez lata była wykluczona komunikacyjnie, stąd między innymi duże inwestycje omijały nasze tereny. Dzisiaj mamy praktycznie gotową Via Baltica, w ciągu najbliższych lat wrócą do Łomży przewozy kolejowe, do tego przygotowany pod inwestycję obszar o powierzchni ponad 200 ha – to wszystko z pewnością podnosi atrakcyjność inwestycyjną miasta.

Są tereny, dobrze skomunikowane, proszę więc powiedzieć, jakie branże są w Łomży szczególnie oczekiwane?

– Doskonałe warunki do rozwoju w oparciu o położenie oraz istniejące zasoby znalazły z Łomży firmy z branży spożywczej, przetwórczej, budowlanej, meblowej czy energetycznej. Potencjał Łomży dostrzegają także firmy z branży TSL czy IT. Chociaż województwo podlaskie w strategii określane jest mianem Doliny Rolniczej 4.0.,  Łomża jest otwarta na wszystkie branże. Uchwalony dla ŁSI miejscowy plan przewiduje lokalizację zakładów, które mogą znacząco wpływać na środowisko. Natomiast prężnie działające lokalne uczelnie, w tym Akademia Łomżyńska kształcą specjalistów na kierunkach informatyka, automatyka i robotyka, technologia żywienia, budownictwo i rolnictwo, gwarantując pracodawcom dostęp do wykwalifikowanych kadr. Kompetentnych pracowników przygotowują również szkoły techniczne i zawodowe, dostosowując ofertę do potrzeb rynku pracy. 

łomża

łomża

Łomża

fot. materiały prasowe

Wspomniał Pan o branży TSL. Ostatnio duża firma spedycyjna postanowiła w Łomży ulokować swoją działalność.

– Tak, duża firma kupiła teren w naszej Strefie Inwestycji i będzie tu budować centrum logistyczne. Co prawda dynamika tej inwestycji nieco przez pandemię osłabła, ale myślę, że teraz już nabierze tempa. Jestem przekonany, że w niedługim czasie pojawią się inne podmioty zainteresowane terenami w Łomżyńskiej Strefie Inwestycji. Po wschodniej stronie Wisły jest to jeden z największych obszarów przeznaczonych pod inwestycje.

Lokalizacja, dostępność komunikacyjna, wykwalifikowane kadry to atuty które Pan podkreślił. Co jeszcze wyróżnia Łomżę?

– Na przykład dobre relacje z lokalnym biznesem. W Urzędzie Miejskim działa Centrum Obsługi Przedsiębiorców będące miejscem pierwszego kontaktu dla lokalnych przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów. Zapewnia kompleksową informację o dostępnych terenach inwestycyjnych, zwolnieniach z podatku dochodowego czy od nieruchomości, możliwościach finansowania biznesu oraz administracyjne wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Dedykowany „pilot inwestycyjny” pomaga na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego oraz świadczy opiekę poinwestycyjną. Dlatego mogę powiedzieć,  że w Łomży jest dobry klimat do inwestowania i profesjonalna obsługa administracyjna. Budujemy zaufanie podczas śniadań biznesowych, indywidualnych spotkań z przedsiębiorcami  oraz promocji lokalnych przedsiębiorców. 

łomża

łomża

Łomża

fot. materiały prasowe

Mamy więc profesjonalną obsługę czy dobry klimat dla biznesu. Przedsiębiorcy jednak potrzebują konkretnych zachęt, np. finansowych…

– Tak. Mamy taką świadomość. Dlatego pomimo tego, że zgodnie ze wskaźnikami cen towarów i usług podatki od nieruchomości powinny wzrosnąć o 15 proc., pozostawiliśmy je na dotychczasowym poziomie.  

Specjalną ofertę kierujemy natomiast do inwestorów. Łomżyńska Strefa Inwestycji to nie tylko doskonale położone, skomunikowane, uzbrojone tereny inwestycyjne To także system ulg i zwolnień oferowanych przez Miasto, wśród których należy wymienić zwolnienie z podatku dochodowego przez okres 15 lat w oparciu o ustawę o wspieraniu nowych inwestycji czy zwolnienie z podatku od nieruchomości na 3 lata. 

Wiemy, że praca to nie wszystko. Czy Łomża jest dobrym miejscem do życia?

– Zdecydowanie. Łomża zapewnia dobrą pracę i spokojne życie. Wróciłem tu po studiach także dlatego, że wszędzie jest blisko i wygodnie. Żłobki, przedszkola, szkoły zapewniają opiekę i dobre wykształcenie dzieciom. Tereny zielone oraz nowoczesna baza sportowo-rekreacyjna sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. 

Dodatkowo bliskość stolicy czy możliwość pracy zdalnej otwierają zupełnie nowe możliwości dla mieszkańców. 

Wszystko to sprawia że Łomża jest doskonałym miejscem do życia.

łomża

łomża

Łomża

fot. materiały prasowe

Więcej informacji na stronieinvestinlomza.pl

 

łomża belka

łomża belka

 

fot. materiały prasowe

Autopromocja
Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ziomek
    2023-11-30 09:36:21
    brawo lomza
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.