reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wkrótce przejazd obwodnicą Zambrowa na drodze S8

Wkrótce przejazd obwodnicą Zambrowa na drodze S8

Na przełomie sierpnia i września kierowcy będą już mogli jechać w Podlaskiem obwodnicą Zambrowa i Wiśniewa na drodze S8 z Białegostoku do Warszawy. Będzie to pierwszy gotowy fragment drogi ekspresowej w regionie.

Dobiegają końca prace przy jej budowie - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Trwały od wiosny 2010 roku. Wartość inwestycji to 325,6 mln zł. 80 proc. środków to dotacja z UE z programu Infrastruktura i Środowisko.

Zambrowska obwodnica ma 11 km. W ramach inwestycji przebudowywano również blisko 5-km odcinek drogi krajowej nr 63 Zambrów - Łomża, który łączy się z drogą ekspresową.

Również pod koniec sierpnia ma być możliwy przejazd po rozbudowywanym 23-km odcinku drogi S8 z Białegostoku do Jeżewa. Obwodnica Zambrowa i odcinek do Jeżewa znacznie ułatwią kierowcom dojazd do Warszawy.

Jak poinformował PAP rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Rafał Malinowski, będą się jednak jeszcze zdarzać na niektórych odcinkach przez kilka tygodni ograniczenia w ruchu związane np. z montażem dodatkowych ekranów akustycznych.

Przebudowa odcinka Białystok - Jeżewo to największa inwestycja realizowana w Podlaskiem. Jej łączny koszt to 675 mln zł. Droga S8 jest jedną z kluczowych tras w regionie. Inwestycja jest w 85 proc. dofinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę z pasem rozdzielającym i pasami awaryjnymi.

GDDKiA przygotowuje także budowę obwodnic Stawisk i Szczuczyna w ciągu przyszłej drogi ekspresowej nr 61, czyli Via Baltica. Już w najbliższych dniach w regionie ruszy budowa obwodnicy Stawisk. Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. Z Unii na ten cel ma pochodzić 32,5 mln zł. Wartość inwestycji sięga 122,7 mln zł. Obwodnica ma mieć około 6,5 km długości.

Malinowski poinformował również, że prawdopodobnie we wrześniu rozpoczną się prace przy drugiej obwodnicy na planowanej S61 Via Baltica - obwodnicy Szczuczyna. Pod koniec sierpnia ma być podpisana umowa z wykonawcą tej inwestycji. Roboty mają kosztować 124,8 mln zł.

Obwodnica Szczuczyna ma mieć 8 km długości. Ma być realizowana przy wsparciu dotacją z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej w wysokości 33,6 mln zł.

Wciąż jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w regionie jest budowa obwodnicy Augustowa, która ma być budowana w nowym wariancie - przez Raczki po tym, gdy po głośnych protestach ekologów w 2008 r. zrezygnowano z jej budowy przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Trasa przez Raczki ma mieć 36,3 km. U wojewody podlaskiego jest wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, czyli tak zwanego Zezwolenia na Realizację Inwestycji - poinformował Malinowski. Wartość kontraktu dotyczącego obwodnicy Augustowa to 659 mln zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama