REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet Warszawy 2024 przyjęty

Budżet Warszawy na 2024 rok został przyjęty. Wydatki 27 mld 760 mln zł. Deficyt to 3 mld 241 mln zł
Budżet Warszawy na 2024 rok został przyjęty. Wydatki 27 mld 760 mln zł. Deficyt to 3 mld 241 mln zł
Stolica wyda w 2024 roku najwięcej na edukację - 7 mld 349 zł
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Radni Warszawy przyjęli dzisiaj uchwałę budżetową na 2024 rok. Budżet Warszawy na 2024 rok to dochody wynoszące 24 mld 519 mln zł, wydatki 27 mld 760 mln zł, natomiast deficyt wyniesie 3 mld 241 mln zł.

Budżet Warszawy na 2024 rok został przyjęty

REKLAMA

Budżetowa sesja Rady Warszawy przebiegła burzliwie. Od początku, na sali obecna była grupa kilkudziesięciu osób, którzy głośnymi krzykami przeszkadzali m.in. prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu i skarbnikowi miasta zaprezentować radnym projekt budżetu na 2024 rok. Protestujący chcieli zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy w sprawie obrony praw pracowniczych i lokatorskich.

REKLAMA

"Ten budżet jest wyjątkowy dlatego, że wszyscy liczymy, że będziemy mieli więcej danych już za kilka tygodni, żeby móc ocenić to, jak nowy rząd podejmie kwestie dotyczące zmiany relacji z samorządem. Również zmian dotyczących budżetu" - powiedział Rafał Trzaskowski. Wyjaśnił, że m.in. chodzi o zwiększenia udziału samorządów w PIT czy wyższej subwencji oświatowej. "Dzisiaj ten budżet planujemy w oparciu o te dane, które teraz mamy" - dodał prezydent stolicy.

Stolica wyda w 2024 roku najwięcej na edukację

REKLAMA

Skarbnik miasta Mirosław Czekaj wyjaśnił, że dochody miasta są za małe żeby pokryć wydatki, co oznacza deficyt. Przekazał, że największe wydatki miasta są związane z edukacją - 7 mld 349 zł, komunikacją miejską - 4 mld 436 mln zł i wpłatą tzw. janosikowego - 2 mld 077 mln. "Wpłata janosikowego będzie o 647 mln wyższa niż w 2023 roku" - wyjaśnił skarbnik. Podkreślił, że Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu na 2024 rok.

Przedstawił też autopoprawki, w których proponuje zwiększenie finansowania Straży Miejskiej i zwiększenie planu wydatków w dzielnicy Praga-Południe na remont budynku przy ulicy Kobielskiej 5 w celu przywrócenia mu funkcji oświatowej. Kolejną autopoprawką jest zwiększenie o prawie 10 mln zł wydatków majątkowych w części ogólnomiejskiej oraz zwiększenie o ok. 11,7 mln zł wydatków w dzielnicach: Wola, Włochy, Żoliborz i Praga-Południe w części dzielnicowej.

Szef klubu radnych KO Jarosław Szostakowski przekazał, że ze względu na krzyki i przerywanie sesji pełną treść swojego wystąpienia przekaże na piśmie radnym. Następnie podziękował wszystkim za stworzenie projektu budżetu na rok 2024. "To dzięki wam możemy dzisiaj zajmować się tym budżetem" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mając na uwadze pozytywną opinię RIO, dobre oceny międzynarodowej agencji ratingowej w zakresie zdolności kredytowej miasta, jak również pozytywną opinię komisji budżetu i finansów Rady Warszawy, klub Koalicji Obywatelskiej będzie głosował za przyjęciem budżetu na 2024 rok" - zaznaczył Szostakowski.

Następnie głos zabrał szef radnych PiS Dariusz Figura. "Pan prezydent zawsze, nieustannie narzeka, ze Warszawa nie ma pieniędzy" - ocenił. Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach w budżecie miasta był albo niewielki deficyt albo nadwyżka. "A jeśli jest nadwyżka, to znaczy, że pieniądze są w kasie miasta" - podkreślił. Zaznaczył, że po trzech kwartałach tego roku w kasie miejskiej też był nadwyżka.

"Warszawa pieniądze ma, tylko nie potrafi ich sensownie wydawać. Kluczem do rozwoju miasta są inwestycje" - podkreślił. Ocenił, że dochody miasta wzrastają natomiast wydatki na inwestycje majątkowe niezbyt.

"Nie wierzę w pana narzekania, w pana zapowiedzi i zapowiedzi rządu KO. Bo wiadomo, że więcej obiecacie niż zrealizujecie. Nie wiąże żadnych nadziei z tym budżetem zastoju na 2024 rok, podobnie jak moi koledzy klubowi. Dlatego będziemy przeciw" - powiedział Figura.

Budżet Warszawy na 2024 rok to dochody 24 mld 519 mln zł, wydatki 27 mld 760 mln zł, deficyt 3 mld 241 mln zł

Wraz z autopoprawkami dochody miasta w 2024 roku wyniosą 24 mld 519 mln zł, wydatki 27 mld 760 mln zł. Deficyt wyniesie 3 mld 241 mln zł. Skarbnik wyjaśnił, że na pokrycie różnicy między wydatkami a dochodem miasto musi zaciągnąć nowy kredyt w wysokości 2 mld 795 mln zł. W związku z tym stan zadłużenia miejskiej kasy na koniec 2024 roku wyniesie 8 mld 247 mln zł.

W wydatkach inwestycyjnych najwięcej przeznaczono na projekt i budowę II linii metra (574,1 mln zł), dofinansowanie Tramwajów Warszawskich (185 mln zł) i budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej (135 mln zł).

Opinię do projektu budżetu przedstawiły dzielnice, które zgłosiły propozycje zwiększenia wydatków bieżących w 2024 roku o kwotę ponad miliarda złotych. Dzielnice wystąpił też o dodatkowe środki na wydatki inwestycyjne na kwotę 93,14 mln zł.

autorka: Marta Stańczyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA