REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Kominówki" zamrożone od lutego? Poprawki do budżetu

"Kominówki" zamrożone od lutego? Poprawki do budżetu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poprawki dotyczące zamrożenia tzw. kominówek od lutego zostały złożone przez posłankę Katarzynę Skowrońską. We wtorek projekt ustawy okołobudżetowej został odesłany do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. 

Dla kogo podwyżki w 2024 r.?

W rozmowie z PAP wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych wyjaśniła, że dzięki poprawkom kominówki zostaną zamrożone od lutego, pod warunkiem, że ustawa zostanie podpisana przez Prezydenta RP w styczniu.

"Jeżeli byłoby przyjęte poprzednie rozwiązanie, to kominówki byłyby zamrożone od 1 stycznia. Teraz, żeby nie było żadnej wątpliwości, będzie to w następnym miesiącu po dacie podpisania" - powiedziała Skowrońska.

W trakcie sejmowej debaty Sławomir Ćwik (Polska 2050-Trzecia Droga) mówił, podwyżki w 2024 r. zgodnie z zapisami ustawy okołobudżetowej na 2024 r. nie są przewidziane dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, a także wynagrodzeń dla zarządów i organów nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, czyli tzw. kominówki.

Dodał, że projekt ustawy okołobudżetowej na 2024 zakłada podwyżki dla np. nauczycieli, w tym tych przedszkolnych, początkujących, gdzie podwyżki wynagrodzeń wyniosą ok. 30 proc. i zostaną sfinansowane z centralnych środków rządowych, a nie będą to kwoty przerzucone na samorządy.

"Szeroką grupą społeczną z podwyżkami kwot bazowych wynagrodzeń ok. 20 proc. są także pracownicy państwowej sfery budżetowej" - mówił.

"W związku z tym, że zapisy ustawy służą prawidłowej realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 i jako takiej nie budzą kontrowersji, klub parlamentarny Polska 2050-Trzecia Droga będzie głosował za projektem ustawy pozytywnie zaopiniowanym przez komisję finansów publicznych z uwzględnieniem poprawek" - powiedział.

Agnieszka Maria Kłopotek (Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga) przekazała, że w projektowanej ustawie znalazł się zapis o przekazaniu NFZ skarbowych papierów wartościowych o wartości do 3 mld zł z przeznaczeniem m.in. na psychiatrę dziecięcą, onkologię dziecięca czy choroby rzadkie.

Jak mówiła, w projekcie zaplanowano także przekazanie obligacji skarbowych na rzecz uczelni wyższych w kwocie blisko 2,2 mld zł, funduszowi reprywatyzacji do kwoty 10 mld zł, a PKP Polskie Linie Kolejowe mogą liczyć na przekazanie obligacji do kwoty 1,3 mld zł, minister ds. informatyzacji może otrzymać zaś obligacje w kwocie 3,5 mld zł. Dodała, że w projekcie znalazł się również zapis, zgodnie z którym na polecenie premiera możliwe będzie przekazanie obligacji o wartości do 12 mld zł na rzecz państwowych osób prawnych.

Odpowiadając na pytania posłów wiceminister finansów Hanna Majszczyk zwróciła uwagę, że jeszcze w listopadzie, w ustawie okołobudżetowej przygotowanej przez poprzedni rząd, subwencja rozwojowa dla samorządów miała być zawieszona na rok 2024, tymczasem w obecnym projekcie wynosi ona 3,2 mld zł.

Prace nad projektem trwają

Pierwsze czytanie ustawy okołobudżetowej odbyło się na początku stycznia w sejmowej Komisja Finansów Publicznych.

Projekt został przygotowany przez rząd po tym, jak prezydent Andrzej Duda zawetował uchwaloną przez Sejm ustawę okołobudżetową na rok 2024 z uwagi na zapisy o przekazaniu łącznie blisko 3 mld zł mediom publicznym.

Zapisy projektu przewidują m.in., że nauczyciele początkujący uzyskają 33-proc. podwyżki, co pozwoli na podniesienie ich płac o 1,5 tys. zł. Bez zapisów ustawy okołobudżetowej mogliby oni liczyć na zapisane w budżecie podwyżki o 30 proc., co w ich przypadku nie gwarantowałoby uzyskania całej kwoty 1,5 tys. zł.

W projekcie ustawy okołobudżetowej zapisano także, że budżet przejmie całą podwyżkę wynagrodzeń dla nauczycieli przedszkolnych, mimo że według przepisów wypłata wynagrodzeń dla tej grupy pedagogów to zadanie własne samorządów.

Projekt zakłada też przywrócenie tzw. subwencji rozwojowej dla samorządów, na realizację której w budżecie zapisano 3,2 mld zł.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski, Aneta Oksiuta
pif/ aop/ amac/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA