Wyrównanie ubytków w dochodach
REKLAMA
Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budowle i budynki, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych na podstawie zezwolenia. Wysokość zwolnienia określa się według stanu gruntów, budowli i budynków będących podstawą obliczenia podatku za rok 2000 i według stawek podatku obowiązujących w roku 2000 w danej gminie.
REKLAMA
Gmina, która w danym roku podatkowym nie uzyskała dochodów na skutek zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości otrzymuje w następnym roku z budżetu państwa część rekompensującą subwencji ogólnej na wyrównanie ubytku dochodów. Jak co roku Minister Gospodarki wydał 5 lipca 2012 r. rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, którym przysługuje część rekompensująca subwencji ogólnej za rok 2011 (Dz.U. z 2012 r. poz. 824). Na takie wsparcie mogą liczyć następujące gminy:
● województwo dolnośląskie: Dzierżoniów m., Gromadka, Kłodzko m., Legnica m., Polkowice, Wałbrzych m.,
● województwo lubuskie: Kostrzyn nad Odrą m.,
● województwo łódzkie: Ozorków m.,
● województwo małopolskie: Kraków m.,
● województwo podkarpackie: Mielec m., Nowa Dęba, Stalowa Wola m.
● województwo pomorskie: Słupsk, Tczew m., Tczew,
● województwo śląskie: Częstochowa m., Dąbrowa Górnicza m., Gliwice m., Pawłowice, Sosnowiec m., Tychy m., Żory m.,
● województwo warmińsko-mazurskie: Dobre Miasto, Ełk m.
Kwoty części rekompensującej subwencji ogólnej za rok poprzedni Minister Finansów przekazuje gminom do 25 listopada roku, w którym gmina złożyła wniosek.
REKLAMA
REKLAMA