REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Religia w szkołach 2024. Min. B. Nowacka: my w tej chwili nie planujemy przeniesienia religii w inne miejsce

Religia w szkołach. Minister edukacji Barbara Nowacka: my w tej chwili nie planujemy żadnych zmian
Religia w szkołach. Minister edukacji Barbara Nowacka: my w tej chwili nie planujemy żadnych zmian
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na konferencji prasowej 5 lutego 2024 r. minister edukacji Barbara Nowacka na pytanie o lekcje religii w szkołach odpowiedziała: "różne są pomysły w sferze publicznej, my w tej chwili nie planujemy żadnych zmian, dotyczących przeniesienia religii w inne miejsce, natomiast jesteśmy otwarci na rozmowy". Wspomniała zarazem, że każdy program, każdej z partii obecnej koalicji rządzącej zakładał zmiany, dotyczące religii. Jak podkreśliła, zmiana, która wejdzie od 1 września 2024 r., proponowana przez resort, ma polegać na tym, że ocena z religii i etyki, nie będzie wliczana do średniej ocen. 

W poniedziałek minister edukacji spotkała się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku (Mazowieckie), najstarszej polskiej szkoły i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r. - szkoła, nosząca obecne imię od 1921 r., popularnie nazywana jest "Małachowianką".
Po rozmowie z uczniami "Małachowianki" minister edukacji powiedziała dziennikarzom, że takie spotkania, także z nauczycielami, będą organizowane regularnie, aby obie te grupy, które są najważniejsze w szkole - uczniowie i nauczyciele - wiedziały "w jakim kierunku zmierza szkoła" i mogły dzielić swymi problemami. "Polska szkoła musi być też szkołą opartą na dialogu" - oceniła.

REKLAMA

B. Nowacka: pracujemy z Ministerstwem Zdrowia nad programem, który przyciągnie psychologów do szkół 

Na briefingu po spotkaniu Nowacką zapytano m.in. o brak psychologów w szkołach i jak można temu zaradzić. "Samą ustawą nie załatwi się (...), żeby w Polsce było wielu psychologów gotowych do pracy w szkołach" – odpowiedziała minister. Dodała przy tym, że to jest kwestia tego, jak dzielone są etaty w szkołach, czego się wymaga od psychologa, z jakimi spotyka się obciążeniami oraz jak jest wynagradzany.

Nowacka poinformowała, że pod koniec lutego w Ministerstwie Edukacji Narodowej planowana jest konferencja o zdrowiu psychicznym młodzieży - odpowiadają za nią wiceministry edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz i Izabela Ziętka.

"Będziemy (...) starały się (...), żeby w polskiej szkole było więcej (...) opieki nad młodzieżą" – zapewniła szefowa resortu edukacji. Zaznaczyła, że psycholog często też nie wystarcza, bo kryzys, z którym borykają się młodzi ludzie "nie jest do załagodzenia (...) jedynie przez możliwość kilku godzin kontaktu z psychologiem". "Podchodzimy do tego tematu wyjątkowo poważne. I wspólnie z Ministerstwem Zdrowia pracujemy nad dobrym programem, który by przyciągnął psychologów do szkół, bo dzisiaj mamy świadomość, że te kilka godzin w szkole nie są finansowo, ekonomicznie atrakcyjne. I zadbamy o to, by jak najwięcej psychologów chciało w szkołach uczyć" – podkreśliła Nowacka.

1 września 2022 r. weszły w życie zapisy nowelizacji Karty nauczyciela wprowadzające standardy zatrudnienia w szkołach nauczycieli specjalistów: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych, określające, ilu nauczycieli specjalistów w przeliczeniu na ilu uczniów ma być zatrudnionych w szkołach.

Rok szkolny 2022/2023 i 2023/2024 traktowane są w ustawie jako okres przejściowy. Standardy w pełni mają obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025.

B. Nowacka: Nowy rząd "naprawia szkody" po poprzednim

Odnosząc się do sytuacji w szkolnictwie, Nowacka podkreśliła, że obecny rząd "naprawia szkody" po poprzednim. "Zaczęliśmy od podwyżek dla nauczycielek i nauczycieli tak, jak żeśmy obiecali" - wyjaśniła. Jak oceniła, "PiS ledwo doszedł" do tego poziomu podwyżek przez osiem lat, który teraz udało przygotować w ciągu dwóch, trzech miesięcy. "Te podwyżki są, są zabezpieczone w budżecie, są absolutnie niezagrożone" - zapewniła minister. Przyznała, że "jedyna rzecz, która dzisiaj wiemy, że się wydarzy, pomimo, żeśmy planowali, że będą od marca, wiemy, że mogą być przypadki, że te podwyżki mogą się pojawić w kwietniu". Zaznaczyła, że wynika to ze spowolnienia całego procesu na skutek zwłoki w powołaniu nowego rządu i prezydenckiego weta do ustawy okołobudżetowej.

"Obiecaliśmy też młodym osobom, że szkoła będzie miejscem przyjaznym i naszych zobowiązań dotrzymujemy" - powiedziała Nowacka, wspominając m.in. o tym, że "w szkołach podstawowych (...) prac domowych w takim wymiarze, jak były do tej pory, nie będzie". "Po prostu nauczyciele też są na tyle mądrzy, że mają wspaniałe sposoby, jak zainspirować młodych ludzi do nauki, nie koniecznie wymagając prac domowych i je oceniając" - powiedziała minister. Zwróciła jednocześnie uwagę, na badania, które pokazują, że prace domowe nie mają wielkiego wpływu na to, jak uczniowie zdobywają wiedzę. "Wpływ na to tak naprawdę ma dobra szkoła i dobry nauczyciel. I my na tych dobrych nauczycieli i dobre nauczycielki stawiamy" - dodała.

Nowacka podkreśliła, że priorytetem jej resortu jest to, "żeby młodzież kończyła szkołę świetnie wyedukowana, żeby polska szkoła była absolutnie najlepszą szkołą, otwierającą wszelkie możliwości, inspirującą, rozwijającą, a nie oferującą presję". Według niej, "to, co robił poprzedni rząd, to było zagrożenie również dla przyszłości młodych". "Ich polityka antyunijna nie powodowała stabilnej przyszłości młodych. My to po prostu zamierzamy zmienić, zamierzamy zapewnić, że silna Polska w Unii Europejskiej będzie gwarantowała wysokiej jakości szkołę, do której młodzież będzie chodziła z radością, w której będą dobrze wynagradzani nauczycielki i nauczyciele" - oświadczyła minister.

Jak stwierdziła, nauczyciele powinni mieć w szkole pozwalający czas na rozmowę z uczniem, na powtórzenie materiału i na pomoc tym, którzy gorzej radzą sobie z uczeniem się. "Trzeba skończyć z ocenozą w szkole. Trzeba też skończyć z ocenozą w społeczeństwie tak, żebyśmy się zaczęli szanować" - dodała szefowa resortu edukacji.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytana o ranking szkół przyjaznych LGBT, objęty przez ministerstwo patronatem, Nowacka przypomniał, że działa on od kilku lat i - jak podkreśliła - pokazuje, jak ważna jest różnorodność w szkołach, zwłaszcza, gdy współczesna młodzież boryka się z poważnymi problemami, również z kryzysem tożsamości. "I szkoła jest miejscem, które powinno wspierać. Często jest tak, że dom nie wspiera, ale szkoła jest miejscem wspierającym. I uważamy, że każde wsparcie osobom, które chcą się czuć zwyczajnie sobą, jest potrzebne. I takie szkoły, które są przyjazne różnorodności wymagają też podkreślenia i zauważenia" - zaznaczyła.

Religia w szkołach

Na pytanie o lekcje religii w szkołach minister edukacji odpowiedziała: "różne są pomysły w sferze publicznej, my w tej chwili nie planujemy żadnych zmian, dotyczących przeniesienia religii w inne miejsce, natomiast jesteśmy otwarci na rozmowy". Wspomniała zarazem, że każdy program, każdej z partii obecnej koalicji rządzącej zakładał zmiany, dotyczące religii. Jak podkreśliła, zmiana, która wejdzie od 1 września, proponowana przez resort, ma polegać na tym, że ocena z religii i etyki, nie będzie wliczana do średniej ocen. "To jest zmiana, nad którą pracujemy. Cała reszta jest absolutnie otwartym tematem" - dodała Nowacka. Przyznała zarazem, że wielokrotnie słyszała od młodzieży, że "jeżeli mają mieć więcej religii niż chemii, fizyki i biologii razem wziętych, to uważają, że szkoła jednak służy uczeniu się biologii, fizyki i chemii, chociaż może mniej te przedmioty czasami lubią, ale wiedzą, że po to jest szkoła".

Po spotkaniu w płockiej "Małachowiance" minister Nowacka pojechała do Raciąża na spotkanie z uczniami w Zespole Szkół Społecznych, a następnie do Ciechanowie, aby rozmawiać z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego i z tamtejszą Młodzieżową Radą Miasta. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ mhr/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można rozpalać ognisko na plaży nad morzem?

Ognisko na plaży nad morzem – czy można palić ognisko bez widma mandatu? Jakie są przepisy? Ile wynosi mandat za ognisko na plaży? Jakie wykroczenia najczęściej popełniane są na plaży? Jak złożyć wniosek o zgodę na ognisko na plaży?

Sztab kryzysowy na Pomorzu. "Nie wchodźcie do lasów"

W ostatnich dniach potwierdzono obecność wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) w Gdyni, co stanowi poważne wyzwanie dla regionu. W odpowiedzi na to zagrożenie, Trójmiasto podejmuje działania prewencyjne, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące działań podejmowanych w Trójmieście.

Tego węgla od 1 lipca 2029 r. nie kupisz. Resort klimatu i środowiska szykuje nowy zakaz

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży niektórych sortymentów węgla gospodarstwom domowym. Od 1 lipca 2029 r. nie będzie możliwe zakupienie pewnych rodzajów węgla. Jednak dopuszczone do obrotu będą paliwa sortymentu orzech i groszek, przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.

Ponad 57 000 zł dofinansowania. Rusza nabór wniosków do programu Aktywny Maluch

Aktywny Maluch to nowa odsłona programu, wcześniej znanego jako Maluch+. Zwiększono budżet programu z 5,5 mld zł do 6,5 mld zł, co pozwoli na powstanie jeszcze większej liczby żłobków w całym kraju. Obecnie trwa także 4. tura naboru ciągłego wniosków do programu, która potrwa do końca czerwca bieżącego roku.

REKLAMA

Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

REKLAMA