REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruda Śląska: Konsultacje społeczne w sprawie zasad odbioru śmieci

REKLAMA

W Rudzie Śląskiej rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące nowych zasad odbioru śmieci. Władze miasta chcą m.in. w specjalnej ankiecie zapytać mieszkańców, w jaki sposób samorząd ma ustalić opłatę za wywóz odpadów.

Lokalne konsultacje to efekt zmiany przepisów w tym zakresie. Za niespełna 10 miesięcy wejdą w życie nowe zasady odbierania śmieci. Całkowitą odpowiedzialność za odpady komunalne przejmie samorząd, a mieszkańcy będą jedynie zobowiązani do płacenia gminie za ich wywóz.

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z systemem odbierania odpadów zmienią się także zasady naliczania opłaty za ich odbiór. Właśnie ta kwestia jest kluczowym zagadnieniem, które władze Rudy Śląskiej chcą skonsultować z mieszkańcami. W tym celu opracowano ankietę, którą można wypełnić w rudzkim magistracie lub na miejskiej stronie internetowej.

"Przeanalizowaliśmy kilka metod i uznaliśmy, że opłata za wywóz śmieci powinna być obliczana na podstawie ilości osób zamieszkujących w domu lub mieszkaniu. Uważamy, że tak jest najsprawiedliwiej. W trakcie konsultacji społecznych chcemy dowiedzieć się, czy proponowany przez nas sposób obliczania opłaty śmieciowej jest zgodny z oczekiwaniami mieszkańców" - wyjaśniła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Obok zaproponowanego przez gminę sposobu obliczania wysokości opłaty śmieciowej istnieją jeszcze trzy inne. Niektóre gminy obliczają ją na podstawie ilości zużytej wody bądź uzależniają od powierzchni mieszkania czy domu. Rady gminy mają też możliwość ustalenia stałej stawki za wywóz śmieci dla gospodarstwa domowego.

Samorządowcy z Rudy Śląskiej podkreślają jednak, że to konkretny mieszkaniec wpływa bezpośrednio na ilość wytworzonych przez siebie odpadów. Stąd też opłata ma być obliczana na podstawie oświadczeń, w których mieszkańcy będą deklarować, ile osób liczy ich gospodarstwo domowe. Informacje te będzie można łatwo zweryfikować z urzędową bazą danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim nowe zasady obliczania opłaty śmieciowej zaczną obowiązywać, muszą zatwierdzić je radni. Wyniki konsultacji mogą wpłynąć na ostateczne propozycje zarządu miasta.

REKLAMA

W trakcie konsultacji mieszkańcy będą mogli też wypowiedzieć się, czy są zadowoleni z obecnego sposobu wywozu śmieci w mieście. Wypowiedzą się ponadto, czy gmina powinna odbierać odpady również od przedsiębiorców, służby zdrowia, szkół itp.

Nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości stanowi, że samorządy w drodze przetargu mają wybierać firmę świadczącą usługi na jej terenie. Na wprowadzenie tych rozwiązań władze lokalne mają czas do połowy 2013 r. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbiera od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. Nowe zasady gospodarki odpadami mają doprowadzić m.in. do wyeliminowania dzikich wysypisk.

Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM), do którego należy Ruda Śląska i 13 innych miast aglomeracji katowickiej, chce, by należące do niego gminy ustaliły podobne zasady i mechanizmy ustalania opłat za wywóz odpadów oraz przyjęły podobne warunki przetargów na wybór firm śmieciowych.

Jako mechanizm kształtowania opłat większość gmin skupionych w GZM wybierze prawdopodobnie tzw. pogłówne, czyli wyliczy opłatę za wywóz odpadów w przeliczeniu na mieszkańca. Wyjątkiem mogą być Katowice, które przymierzają się do powiązania opłaty za śmieci z wielkością zużycia wody - to charakterystyczne dla miast, gdzie oprócz stałych mieszkańców jest np. wielu studentów.

Według prognoz w śląskich miastach miesięczna opłata za wywóz śmieci może wynosić od 12 do 18 zł na jednego mieszkańca. To prognoza GZM, oparta na analizie obecnych kosztów i cen usług.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA