Projekt Programu działań strategicznych do 2022 r. - Śląsk
REKLAMA
REKLAMA
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) dopracowuje projekt „Programu działań strategicznych”. Dokument ten ma być podstawą działań Metropolii w kontekście nowej perspektywy UE i w czasie wypracowywania długoterminowej strategii na lata 2021-28 (35).
REKLAMA
Prace nad "Programem" rozpoczęła w kwietniu br. seria spotkań z gminami, uczelniami, biznesem, młodzieżą, seniorami oraz organizacjami pozarządowymi. Celem spotkań był nabór projektów, które mogłyby zostać wpisane do tego dokumentu – zarówno jako metropolitalne, bądź gminne, realizowane przy pomocy Metropolii.
Na maj i czerwiec zaplanowano ocenę ekspercką, przy wsparciu działającej od marca br. Rady Społeczno-Gospodarczej GZM.
REKLAMA
Jak poinformowała PAP we wtorek koordynująca prace nad „Programem” członek zarządu GZM Danuta Kamińska, w toku prac nad dokumentem właśnie spłynęły oceny ekspertów do powstałego już projektu, który teraz będzie poprawiany bądź uzupełniany o wnioski płynące z tych ocen.
„To oceny ekspertów z zakresu ładu przestrzennego, komunikacji, rozwoju społeczno-gospodarczego, strategii. Dosłownie na dniach chcę przedstawić uzupełniony już projekt zarządowi GZM, aby podjąć dalsze działania” - powiedziała PAP Kamińska.
Zobacz: Ustrój i jednostki
Według wcześniejszych zapowiedzi po etapie uzgodnienia projektu dokumentu przez zarząd, ogłoszone mają zostać jego szerokie konsultacje. Przyjęcie „Programu", określającego czteroletnią perspektywę działań GZM, zaplanowano w trzecim kwartale br.
REKLAMA
„Program” jest jednym z kilku dokumentów strategicznych, nad którymi pracuje obecnie GZM. Jeszcze przed formalnym utworzeniem Metropolii samorządy regionu zamówiły dla niej studium transportowe, które w całości ma być ukończone w 2019 r. (jego część związana z tzw. modelem ruchu, czyli przemieszczaniem się pasażerów w obrębie i okolicach GZM, ma być gotowa we wrześniu br.).
W kwietniu br. zarząd GZM poinformował o rozpoczęciu prac nad „Programem działań strategicznych”. Podczas majowej sesji zgromadzenia GZM przedstawiciele gmin członkowskich zdecydowali też o przystąpieniu do opracowywania strategii na lata 2021-28 (35) oraz ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak sygnalizował wówczas dyskusję z Ministerstwem Rozwoju na ten temat. "Ministerstwo Rozwoju chciałoby się zaangażować, by stworzyć jak najlepszą strategię dla rozwoju związku metropolitalnego” - mówił w maju Karolczak.
W poniedziałek Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapowiedziała nabór do tzw. dialogu technicznego ws. ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Będzie to pierwsze studium metropolitalne w kraju.
GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zgodnie z ustawą ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.(PAP)
autor: Mateusz Babak
REKLAMA
REKLAMA