Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?
REKLAMA
REKLAMA
- Na Suwalszczyźnie rozpoczynają się poszukiwania złóż surowców krytycznych
- Surowce na Suwalszczyźnie
- Co to są surowce krytyczne?
Na Suwalszczyźnie rozpoczynają się poszukiwania złóż surowców krytycznych
Zgodnie z informacją Państwowego Instytutu Geologicznego badania będą prowadzone na terenie woj. podlaskiego w gminach: Krasnopol, Jeleniewo, Puńsk, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki i Wiżajny.
REKLAMA
„Badania będą prowadzone z wykorzystaniem helikoptera, który będzie latał na wysokości 120 metrów. Do jego podwozia będzie podwieszony odbiornik pasywny odczytujący naturalny sygnał ziemskiego pola magnetycznego, którego wielkość jest zależna od rodzaju skał znajdujących się w ziemi” – powiedział PAP rzecznik prasowy instytutu Artur Baranowski.
Badania stanowią element projektu badawczego SEMACRET – „Zrównoważone poszukiwanie złóż surowców krytycznych ze skał magmowych w UE: Wyznaczenie sposobu przejścia na zieloną energię”.
Poszukiwania będzie prowadziła niemiecka firma Supracon AG, przy współpracy ze spółką Helipoland z Bielska-Białej.
Surowce na Suwalszczyźnie
Ponad 60 lat temu zostały odkryte na Suwalszczyźnie złoża rudy żelaza, w tym rzadko spotykanych rud tytanu i wanadu. Przez kolejne lata dzięki odwiertom i badaniom oszacowano, że zasoby złóż znajdujących się w gminie Jeleniewo to 1,34 mld ton. Ze względu na głębokie położenie rud oraz zlokalizowanie ich na obszarze o bardzo wysokich walorach środowiskowych władze państwowe nie zdecydowały się na ich wydobycie. (PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
bur/ mmu/
Co to są surowce krytyczne?
Surowce krytyczne, to surowce mające kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki UE i Polski. A jednocześnie surowce, których dostępność i podaż są podatne na zakłócenia z powodu koncentracji źródeł oraz braku dobrych, przystępnych cenowo substytutów. Są to przede wszystkim metale ziem rzadkich, mające szerokie zastosowanie w produkcji wielu towarów wykorzystywanych w życiu codziennym, przemyśle nowoczesnych technologii, przemyśle kosmicznym, przemyśle obronnym oraz w zakresie transformacji energetycznej w kierunku wykorzystania energii odnawialnej.
Komisja Europejska tworzy listę surowców krytycznych (CRM – Critical Raw Materials). Aktualnie na liście surowców strategicznych Unii Europejskiej znajdują się: Antymon, Arsen, Boksyty/Aluminium, Baryt, Beryl, Bizmut, Bor / Borany, Fluoryt, Fosforyty, Fosfor, Gal, German, Grafit, Hafn, Hel, Kobalt, Krzem metaliczny, Lit, Magnez, Mangan, Miedź, Nikiel, Niob, PGM – platynowce, REE ciężkie, REE lekkie, Skalenie, Skand, Stront, Tantal, Tytan metaliczny, Wanad, Węgiel koksowy, Wolfram.
W listopadzie 2023 r. UE osiągnęła tymczasowe porozumienie w sprawie europejskiego aktu o surowcach krytycznych. Nowe przepisy mają na celu:
- zwiększenie i zdywersyfikowanie podaż surowców krytycznych w UE;
- wzmocnienie obiegu zamkniętego tych surowców (recykling);
- wsparcie badań i innowacji dotyczące oszczędności i substytutów tych surowców.
REKLAMA
REKLAMA