Zachodniopomorskie: Województwo kupi 7 elektrycznych pociągów osobowych
REKLAMA
Siedem używanych, w pełni sprawnych EZT (elektryczny zespół trakcyjny) ma trafić do województwa zachodniopomorskiego do końca listopada br. Dostarczy je spółka Przewozy Regionalne, która jako jedyna złożyła swoją ofertę w przetargu na zakup elektrowozów. Umowa w tej sprawie ma zostać sporządzona w ciągu kilku dni - poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.
REKLAMA
Koszt zakupu siedmiu używanych EZT serii EN57 to około 7,5 mln zł.
REKLAMA
EZT serii EN57 to najpopularniejszy i najliczniej występujący typ osobowego pociągu elektrycznego na polskich torach. Od lat 60. do początku 90. wrocławski "Pafawag" wyprodukował około 1,5 tys. pojazdów tego typu. Jednostki serii EN57 do dziś stanowią trzon taboru wykorzystywanego w komunikacji regionalnej sieci PKP.
Według informacji urzędu marszałkowskiego, elektrowozy tego typu są technologicznie przestarzałe. Pociągi są niewygodne i awaryjne, dlatego województwo planuje w ciągu kilku najbliższych lat zmodernizować tabor. Po remontach pociągi tego typu powinny służyć jeszcze w regionie przez około 15 lat. Standard podróży wyremontowanymi składami ma być porównywalny z nowoczesnymi EZT, produkowanymi obecnie.
Obecnie w dyspozycji Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, świadczącego kolejowe przewozy pasażerskie w Zachodniopomorskiem, znajduje się 80 EZT. Ich średnia wieku wynosi ponad 30 lat. Wyłączonych z eksploatacji z różnych przyczyn jest 27 składów, najczęściej z powodu braku tzw. napraw głównych i rewizyjnych.
Po zachodniopomorskich torach jeżdżą także nowoczesne elektryczne pociągi osobowe, są jednak dużo droższe. W latach 2010-2011 województwo zachodniopomorskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 kupiło 12 nowoczesnych pojazdów SA136. Składy są klimatyzowane, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, mają monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Dziesięć pojazdów zakupiono za środki unijne, pozostałe dwa województwo kupiło ze środków własnych. Łączny koszt przedsięwzięcia to prawie 180 mln zł.(PAP)
REKLAMA
REKLAMA