REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Słupsku odbędzie się referendum ws. odwołania prezydenta miasta

REKLAMA

W Słupsku (Pomorskie) odbędzie się referendum ws. odwołania prezydenta miasta Macieja Kobylińskiego. Będzie to możliwe, ponieważ w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy wyrok WSA w Gdańsku zezwalający na referendum.

Skarga kasacyjna dotyczyła orzeczenia z 26 czerwca br., w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił postanowienie słupskiego komisarza wyborczego z 14 maja br. o odmowie przeprowadzenia referendum.

REKLAMA

Komisarz wyborczy zdecydował wówczas o nieprzeprowadzaniu głosowania ze względu na zbyt małą liczbę ważnych podpisów pod wnioskiem o referendum.

W kwietniu grupa inicjatywna dostarczyła słupskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego 8 867 podpisów. Wymagane minimum do przeprowadzenia referendum wynosiło 7 711 podpisów. Jednak po weryfikacji kart, komisarz wyborczy, którym była wówczas sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Anna Maria Skupna, za ważne uznał tylko 7 659 podpisów.

1 208 podpisów komisarz zakwestionował, gdyż w jego ocenie nie spełniały one wymogów art. 14 ustawy o referendum lokalnym.

REKLAMA

Podpisy te komisarz uznała za nieważne, bo podano przy nich: wadliwie imię lub nazwisko (88 przypadków), wadliwy adres (167), brakowało nr PESEL lub był on niepełny (412), osoby popierające nie miały prawa wybierania, gdyż nie były mieszkańcami Słupska lub były niepełnoletnie (486). W 13 przypadkach w ogóle nie było podpisów, 12 podpisów powtarzało się na kartach, a 30 należało do już nieżyjących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postanowienie komisarza wyborczego na początku czerwca zaskarżyła do WSA w Gdańsku grupa inicjatywna. Na zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele grupy Jarosław Madej i Grzegorz Kunda informowali, że mają zastrzeżenia do zasadności odrzucenia przez komisarza 218 podpisów.

26 czerwca WSA w Gdańsku uznał skargę grupy inicjatorów referendum za zasadną, przyjął, że 98 podpisów, przy których brakowało pełnego adresu zamieszkania należy uznać za ważne i uchylił postanowienie komisarza wyborczego o odmowie przeprowadzenia referendum.

Wyrok ten w lipcu zaskarżyła do NSA nowa komisarz wyborcza w Słupsku, sędzia Sądu Okręgowego Jolanta Sudoł. Jak wyjaśniała wówczas w rozmowie PAP, zdecydowała się wnieść skargę kasacyjną, gdyż nie zgadza się z orzeczeniem WSA w Gdańsku w kwestii stosowania nadmiernego formalizmu przy odmowie przeprowadzenia referendum.

W sprawie podpisów osób nieżyjących śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Słupsku. Postępowanie - jak powiedział PAP jej szef Dariusz Iwanowicz - ze względu na sprawy przed sądami administracyjnymi zostało zawieszone, gdyż śledczy nie mieli dotychczas dostępu do oryginałów kart z podpisami.

REKLAMA

Utworzona w styczniu br. przez pięcioro mieszkańców Słupska grupa inicjatywna chce odwołania Macieja Kobylińskiego m.in. za "arogancki sposób sprawowania władzy, odbiegającą od zasad zdrowego rozsądku politykę gospodarczą, realizację nietrafionych inwestycji."

Należący do SLD 68-letni Maciej Kobyliński jest wybierany na prezydenta Słupska bez przerwy od 2002 r. Podczas ostatniej samorządowej kampanii wyborczej zapowiedział, że lata 2010-2014 będą jego ostatnią prezydencką kadencją. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA