reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Stolica finansuje dzieciom szczepienia przeciw pneumokokom

Stolica finansuje dzieciom szczepienia przeciw pneumokokom

Dzieci w wieku 24-36 miesięcy, które mieszkają na terenie stolicy mogą zostać za darmo zaszczepione przeciwko pneumokokom, bakteriom szczególnie groźnym dla maluchów. Akcja szczepień finansowana przez miasto stołeczne Warszawa trwa do 7 grudnia tego roku.

Szczepienia są realizowane w 45 placówkach. Ich adresy można znaleźć na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Rodzice maluchów mogą skorzystać z bezpłatnej porady lekarza pediatry oraz zaszczepić swoje dziecko szczepionką tzw. 13-walentną. Zapewnia ona obecnie najszerszą ochronę przeciwko inwazyjnej chorobie pneumokokowej (IChP), która może mieć m.in. postać zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy.

"Mój syn w efekcie przebytego zakażenia pneumokokowego nie słyszy na jedno ucho, ale to nic w porównaniu z ciężkimi, nieodwracalnymi powikłaniami, z jakimi zmagają się rodzice innych dzieci cierpiących na skutek inwazyjnych chorób bakteryjnych" - powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Parasol dla Życia Sabina Szafraniec. Według niej wiele z tych dzieci jest w ciężkim stanie - mają wodogłowie, poważny niedosłuch, niedowidzenie, upośledzenie rozwoju umysłowego, padaczkę lekooporną.

"Jako matka, którą los doświadczył oraz prezes stowarzyszenia, które pomaga rodzinom takich dzieci apeluję, abyśmy nie bagatelizowali zagrożenia, jakim są dla naszych dzieci pneumokoki. Wielu tragedii i inwalidztwa można uniknąć przez szczepienie, które jest najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed chorobami pneumokokowymi" - zaznaczyła Szafraniec.

Program profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci z terenu Warszawie jest zakrojony na pięć lat. Tylko do końca tego roku Urząd Miasta przeznaczył na ten cel 1,5 mln zł.

Pneumokoki często bytują w gardle lub jamie nosowej dzieci i dorosłych nie wywołując choroby (jest to tzw. nosicielstwo, które nie wymaga leczenia). Przenoszą się drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z osobą chorą lub nosicielem.

U dzieci bakterie te przeważnie wywołują zakażenia górnych dróg oddechowych i ostre zapalenie ucha środkowego. Ale gdy przedostaną się do krwi mogą spowodować ciężką, groźną dla życia inwazyjną chorobę pneumokokową. Może ona wystąpić pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia płuc z bakteriemią (czyli zakażeniem krwi bakteriami, ale bez objawów sepsy), zapalenia stawów, a nawet sepsy (posocznicy), czyli ogólnego zakażenia organizmu z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów.

Na IChP narażone są najbardziej dzieci do 5. roku życia, ale najwięcej poważnych powikłań oraz zgonów stwierdza się u maluchów w wieku do 2 lat. Ryzyko znacznie rośnie, gdy dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola.

Ponieważ coraz częściej pojawiają się szczepy pneumokoków oporne na działanie znanych antybiotyków leczenie IChP może być utrudnione. Dlatego specjaliści uważają, że najlepiej zapewnić dziecku ochronę przed tymi bakteriami szczepiąc je przed 2. rokiem życia.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama