REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do końca roku będą założenia do projektu ustawy dot. metropolii

REKLAMA

Resort administracji i cyfryzacji do końca roku przedstawi założenia projektu ustawy zwiększającej elastyczność działań samorządów; jednym z elementów projektu będą rozwiązania dot. obszarów metropolitalnych - poinformowała wiceminister Magdalena Młochowska.

"Uważamy, że powinno być jak najwięcej swobody dla samorządów w wykonywaniu zadań" - podkreśliła Młochowska na czwartkowej konferencji prasowej. Powtórzyła deklarację, że MAC chce być rzecznikiem samorządów na poziomie rządowym.

REKLAMA

REKLAMA

Przyznała, że w ostatnich latach pogorszyła się kondycja finansowa samorządów. "Wzrosło zadłużenie, deficyt, spadła zdolność kredytowa jednostek samorządu terytorialnego, natomiast potrzeby inwestycyjne oraz szereg usług, które muszą być wykonywane, cały czas istnieją, a nawet rosną" - zauważyła. Młochowska powiedziała, że MAC stara się poprzez różnego rodzaju akcje poznać potrzeby samorządowców. "Jedną z nich była akcja +Sprawne państwo - sprawny samorząd terytorialny+, w ramach której prosiliśmy samorządy o przesłanie (propozycji) niezbędnych zmian w prawie, które pomogą im funkcjonować efektywniej" - powiedziała Młochowska. Poinformowała, że w ramach tej akcji do MAC ze strony samorządowej wpłynęło około 1200 propozycji.

Podobną akcję ministerstwo przeprowadziło odnośnie obszarów metropolitalnych. "W ramach dyskusji nad +zieloną księgą+ obszarów metropolitalnych zbieraliśmy uwagi od samorządów, co zrobić, by współpraca na tych terenach była sprawniejsza i efektywniejsza" - przypomniała Młochowska.

W wyniku tej inicjatywy oraz dyskusji na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - poinformowała wiceminister - uznano, że "niezbędnym jest stworzenie ustawy, która będzie zwiększała elastyczność wykonywania zadań przez samorządy". Poinformowała, że do końca roku resort przedstawi założenia do projektu takiej ustawy.

REKLAMA

"Chcemy, aby samorządy tam, gdzie to możliwe, miały większą swobodę w wykonywaniu zadań, ponieważ to one wiedzą lepiej, jak to zrobić. Przy tak dużej różnorodności samorządów nie możemy tworzyć na szczeblu centralnym rozwiązań dobrych dla wszystkich podmiotów" - oceniła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak powiedziała, w projekcie po pierwsze zawarte będą niektóre propozycje samorządowców zebrane w ramach akcji "Sprawne państwo - sprawny samorząd". "Wszystkie te propozycje rozesłaliśmy do resortów i w ten sposób stworzyliśmy grupę przepisów, co do których jest jasność zarówno po stronie rządowej jak i samorządowej, że ich zmiana jest niezbędna i pomoże efektywniej funkcjonować samorządom" - powiedziała wiceminister.

Druga grupa zmian, które znajdą się projekcie - poinformowała Młochowska - ma na celu uelastycznienie funkcjonowania samorządów. "Mówimy tu o dwóch kwestiach. Z jednej strony o tym, żeby organizacja urzędów mogła być bardziej szyta na miarę konkretnych samorządów, z drugiej strony, aby wykonywanie zadań było bardziej elastyczne" - powiedziała.

"Kolejną grupą zmian, które chcemy zaproponować w ramach ustawy, to są zmiany, które wynikają z dyskusji nad obszarami metropolitalnymi" - powiedziała Młochowska.

MAC chce też zaproponować w projekcie ustawy - mówiła wiceminister - zwiększenie zachęt finansowych dla samorządów do łączenia się w większe jednostki. "W tej chwili te zachęty to o 5 proc. większy udział w dochodach z PIT-u przez pięć lat natomiast widzimy, że samorządy z tego nie korzystają" - powiedziała. Jak zaznaczyła, ze strony samorządowej pojawiają się sygnały, że gdyby były one większe, to samorządy częściej decydowałyby się na taki krok.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Młochowska powiedziała, że przygotowywany przez MAC projekt nie będzie wprowadzał nowych regulacji, a jedynie zmieniał już istniejące.

"Chodzi nam o to, żeby uporządkować stan istniejący. Zdecydowaliśmy, że my to robimy, ale to będzie zmienianie ustaw, za które odpowiadają w dużej mierze inne ministerstwa i my. Nie będziemy tworzyć nowego prawa. Będziemy tam, gdzie to możliwe eliminować zbędne przepisy i z drugiej strony doprecyzowywać lub uelastyczniać istniejące prawo" - powiedziała.

Zmiany będą dotyczyć - według niej - m.in. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o samorządzie gminnym oraz powiatowym, a także ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Młochowska wzięła w czwartek udział - wraz z szefem MAC Michałem Bonim, a także sekretarzem stanu Włodzimierzem Karpińskim oraz podsekretarzami stanu Andrzejem Ręgowskim i Małgorzatą Olszewską - w konferencji prasowej, inaugurującej pracę resortu w nowej siedzibie przy ul. Królewskiej 27 w Warszawie. (PAP)

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA