reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > W tym roku nie będzie propozycji zmian w awansie nauczycieli

W tym roku nie będzie propozycji zmian w awansie nauczycieli

Do końca tego roku nie zostaną przez stronę rządową przedstawione żadne propozycje dotyczące zmian w systemie awansu zawodowego nauczycieli - poinformował wiceminister edukacji Maciej Jakubowski po spotkaniu na temat zmian w ustawie Karta Nauczyciela.

System awansu zawodowego nauczycieli był tematem wtorkowego spotkania w MEN w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele rządu, oświatowych związków zawodowych i korporacji samorządowych.

"Dziś rozmawialiśmy o awansie bardzo ogólnie. Przypomnieliśmy wyniki rozmów i propozycje, które padły podczas prac wcześniejszego zespołu zajmującego się statusem zawodowym nauczycieli. Omówiliśmy też obecny stan prawny, bo przecież zasady awansu zmieniły się w ostatnich latach już dwukrotnie. Chcieliśmy też wysłuchać stron" - powiedział Jakubowski.

"Zgodziliśmy się też co do tego, że w tym horyzoncie czasowym, który sobie wyznaczyliśmy, czyli do końca roku, nie ma już czasu by wypracować sensowną koncepcję zmian w systemie awansu zawodowego nauczycieli. (...) być może więc prace i rozmowy dotyczące awansu będziemy prowadzić w przyszłym roku" - zaznaczył wiceminister.

Funkcjonujący od 12 lat system awansu zawodowego nauczycieli przewiduje cztery stopnie: stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Przejście z jednego stopnia na drugi nie odbywa się automatycznie. Nauczyciel chcący uzyskać wyższy stopień musi m.in. mieć opiekuna stażu, który na jego zakończenie wystawi pozytywną opinię, zgromadzić dokumenty poświadczające zdobycie kolejnych kwalifikacji i umiejętności, a na koniec - w zależności od tego, o jaki stopień się ubiega - zdobyć akceptację komisji kwalifikacyjnej lub też zdać egzamin w obecności komisji egzaminacyjnej.

Jak podaje MEN, obecnie blisko połowa nauczycieli - 49 proc. osiągnęła już najwyższy stopień awansu zawodowego, czyli jest nauczycielami dyplomowanymi. 27 proc. osiągnęło stopień nauczyciela mianowanego, 18 proc. - nauczyciela kontraktowego. 6 proc. nauczycieli to stażyści.

Ze stopniami awansu zawodowego powiązany jest system wynagrodzenia nauczycieli, w tym wskaźniki tzn. średniego wynagrodzenia nauczycieli określone w ustawie Karta Nauczyciela. Im wyższy stopień, tym wyższą płacę otrzymuje nauczyciel. Zgodnie z ustawą budżetową i rozporządzeniem o minimalnych stawkach wynagrodzenia nauczycieli, od 1 września 2012 r. wynagrodzenie zasadnicze dla nauczycieli z tytułem magistra wynosi: dla nauczyciela stażysty - 2265 zł brutto, dla nauczyciela kontraktowego - 2331 zł brutto, dla nauczyciela mianowanego - 2647 zł brutto, dla nauczyciela dyplomowanego - 3109 zł brutto.

Rozmowy w MEN na temat zmian w ustawie Karta Nauczyciela prowadzone są od połowy lipca. Są one efektem przedstawienia pod koniec kwietnia przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu założeń niezbędnych - jej zdaniem - do wprowadzenia zmian ustawowych w oświacie oraz reakcji na nie oświatowych związków zawodowych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama