Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury
REKLAMA
REKLAMA
Ogólnopolski Bilet Zintegrowany
Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak poinformował, że prace nad Ogólnopolskim Biletem Zintegrowanym już się rozpoczęły. Dzięki jednolitemu biletowi podróżowanie pociągami, autobusami i tramwajami ma być płynniejsze i wygodniejsze.
REKLAMA
Na czym będzie polegał system? Mają to być różne formy biletów, w tym:
- jednorazowe relacyjne nabywane na daną relację bez względu na przewoźnika i godzinę odjazdu, z możliwością wyboru opcji powrotnej,
- tzw. bilety abonamentowe (odcinkowe): miesięczne bez względu na przewoźnika lub bilety obejmujące wszystkich kolejowych przewoźników regionalnych z opcją komunikacji miejskiej.
Wiceminister wskazał, że docelowo system powinien obejmować cały transport publiczny, na zasadzie dobrowolności.
Ile będzie kosztował bilet?
Na razie jeszcze koszty wprowadzania biletu nie są oszacowane, więc trudno powiedzieć jaka może być cena końcowa takiego rozwiązania. Nie ma także daty wprowadzenia biletu, bo projekt jest na etapie przygotowania do wdrożenia.
W odpowiedzi na poselską interpelację resort zaznaczył, że projekt Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego zawierać będzie nowe opcje płatności w transporcie publicznym, w tym odprawa przy użyciu karty debetowej lub kredytowej, a także telefonu komórkowego lub kodu kreskowego. Ale to nie wszystko, w planach jest także wprowadzenie rozwiązania, w którym depozyt związany z rozliczeniem biletu czy systemy rabatowe umieszczane są na chipie i walidowane następnie poprzez czytnik.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.