Częstochowa: in vitro tylko dla zameldowanych w mieście?
REKLAMA
Uchwała, która ustanawia program dofinansowania in vitro, została przyjęta 18 października. Zgodnie z nią, pary ubiegające się o dofinansowanie muszą m.in. pozostawać w związku małżeńskim i być zameldowane w Częstochowie co najmniej od roku.
REKLAMA
O wszczęciu przez wojewodę tzw. postępowania nadzorczego poinformował PAP we wtorek dyrektor wydziału nadzoru prawnego wojewody śląskiego Krzysztof Nowak.
Jak powiedział, ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że gmina koncentruje się na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców. Tymczasem - dodał - w polskim prawie nie ma pojęcia mieszkańca; jest zdefiniowane pojęcie zamieszkania czyli miejsca, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. "W związku tym odwoływanie się przy wszelkiego rodzaju regulacjach w uchwałach do kwestii zameldowania jest niezgodne z pojęciem osoby zamieszkującej, mieszkańca gminy" - wyjaśnił Nowak.
Nadzór prawny wojewody śląskiego do 28 listopada ma czas na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego w tej sprawie. W tym czasie samorząd może się ustosunkować do tych zarzutów.
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj powiedział PAP, że wydział zdrowia został powiadomiony o tych zastrzeżeniach i zajął się sprawą.
REKLAMA
"Pójdziemy w tym kierunku, by wprowadzić drobną poprawkę do programu, czyli ten punkt, w którym jest mowa o meldunku, zmodyfikować. Jak będzie wyglądała zmiana tego zapisu w tej chwili jeszcze trudno powiedzieć, najpierw sprawa zostanie skierowana na najbliższą sesję rady miasta. Najprawdopodobniej ten wymóg rocznego zameldowania zostanie usunięty z programu tak, aby nie było wątpliwości ze strony nadzoru i program mógł być realizowany" - powiedział Tutaj. Najbliższa sesja rady miasta jest planowana na 22 listopada.
Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" zakłada, że w czasie jego realizacji - trzech lat - z dofinansowania skorzysta 160 par. W 2012 roku, biorąc pod uwagę środki w budżecie, wsparcie może otrzymać 36 par. Dofinansowanie wynosi 3 tys. zł.
Wymagany wiek kobiety to 20-37 lat, według rocznika urodzenia. Powinny to być pary, które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia.
Do tej pory do programu zgłosiły się 33 pary.
Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?
Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!
Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne
REKLAMA
REKLAMA