REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Częstochowa: in vitro tylko dla zameldowanych w mieście?

REKLAMA

Wojewoda śląski sprawdza, czy w uchwale dotyczącej dofinansowania procedury in vitro dla mieszkańców Częstochowy zgodnie z prawem umieszczono zapis o obowiązku zameldowania. Częstochowski samorząd dopuszcza możliwość skorygowania uchwały.

Uchwała, która ustanawia program dofinansowania in vitro, została przyjęta 18 października. Zgodnie z nią, pary ubiegające się o dofinansowanie muszą m.in. pozostawać w związku małżeńskim i być zameldowane w Częstochowie co najmniej od roku.

REKLAMA

O wszczęciu przez wojewodę tzw. postępowania nadzorczego poinformował PAP we wtorek dyrektor wydziału nadzoru prawnego wojewody śląskiego Krzysztof Nowak.

Jak powiedział, ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że gmina koncentruje się na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców. Tymczasem - dodał - w polskim prawie nie ma pojęcia mieszkańca; jest zdefiniowane pojęcie zamieszkania czyli miejsca, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. "W związku tym odwoływanie się przy wszelkiego rodzaju regulacjach w uchwałach do kwestii zameldowania jest niezgodne z pojęciem osoby zamieszkującej, mieszkańca gminy" - wyjaśnił Nowak.

Nadzór prawny wojewody śląskiego do 28 listopada ma czas na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego w tej sprawie. W tym czasie samorząd może się ustosunkować do tych zarzutów.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj powiedział PAP, że wydział zdrowia został powiadomiony o tych zastrzeżeniach i zajął się sprawą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Pójdziemy w tym kierunku, by wprowadzić drobną poprawkę do programu, czyli ten punkt, w którym jest mowa o meldunku, zmodyfikować. Jak będzie wyglądała zmiana tego zapisu w tej chwili jeszcze trudno powiedzieć, najpierw sprawa zostanie skierowana na najbliższą sesję rady miasta. Najprawdopodobniej ten wymóg rocznego zameldowania zostanie usunięty z programu tak, aby nie było wątpliwości ze strony nadzoru i program mógł być realizowany" - powiedział Tutaj. Najbliższa sesja rady miasta jest planowana na 22 listopada.

Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" zakłada, że w czasie jego realizacji - trzech lat - z dofinansowania skorzysta 160 par. W 2012 roku, biorąc pod uwagę środki w budżecie, wsparcie może otrzymać 36 par. Dofinansowanie wynosi 3 tys. zł.

Wymagany wiek kobiety to 20-37 lat, według rocznika urodzenia. Powinny to być pary, które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia.

Do tej pory do programu zgłosiły się 33 pary.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA