REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szpitale i przychodnie testują system eWUŚ

REKLAMA

Część placówek służby zdrowia w całym kraju testuje system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Dzięki niemu podczas wizyty u lekarza nie trzeba będzie okazywać potwierdzenia ubezpieczenia; wystarczy PESEL i np. dowód.

System eWUŚ wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.

REKLAMA

Umożliwi on placówkom służby zdrowia (mającym umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) dostęp on-line do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych jest ubezpieczona. Dzięki temu pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość.

REKLAMA

Testy rozpoczęły się 15 października w trzech województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim; później dołączyły do nich kolejne regiony. Aby dana placówka medyczna uzyskała dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych poprzez system eWUŚ, musi złożyć odpowiednie wnioski do NFZ.

Do lubelskiego oddziału NFZ wnioski o wydanie upoważnienia do korzystania z systemu złożyło dotychczas 305 świadczeniodawców, co stanowi 22 proc. wszystkich. System testują już największe szpitale w regionie. "Jak dotąd nie zgłaszano żadnych uwag co do funkcjonowania systemu" - powiedział koordynator eWUŚ w lubelskim oddziale NFZ Wiesław Czyżyk.

W województwie świętokrzyskim system testowany jest od połowy października. Do tej pory skorzystało z niego blisko 100 placówek - duże szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie. Sprawdziły one w ten sposób prawo do ubezpieczenia ponad 14 tys. pacjentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Nie było żadnych zgłoszeń o problemach z systemem. Lecznice, które z niego korzystają, chwalą go jako udogodnienie i widać ich dużą aktywność w testowaniu programu. My sami zaczynamy kampanię zachęcającą pozostałe placówki w regionie do zarejestrowania się w eWUŚ, aby do końca grudnia już wszystkie miały do niego dostęp" - powiedziała dyrektor oddziału NFZ w Kielcach Zofia Wilczyńska.

W woj. podlaskim system eWUŚ testuje obecnie ponad 100 placówek służby zdrowia, m.in. największe w regionie szpitale; niedługo powinno do nich dołączyć kolejnych 200 - poinformowano w oddziale NFZ w Białymstoku. W regionie jest ponad 800 świadczeniodawców. Jak powiedział dyrektor oddziału NFZ w Białymstoku Jacek Roleder, w testach biorą udział praktycznie wszystkie specjalizacje medyczne i większych problemów związanych z używaniem nowej aplikacji nie zgłaszają.

Ok. 130 placówek testuje eWUŚ w woj. zachodniopomorskim, a chęć korzystania z niego zgłosiło do tej pory nieco ponad 400 świadczeniodawców na ok. 1200 zarejestrowanych.

Na Podkarpaciu elektroniczną weryfikację uprawnień świadczeniobiorców testuje 25 placówek służby zdrowia.

Testowanie systemu eWUŚ na Opolszczyźnie rozpoczęło się na przełomie października i listopada. Do środy do testów przystąpiło ok. 40 placówek na ok. 800 świadczeniodawców w regionie. "Z godziny na godzinę przybywa placówek, które zgłaszają chęć korzystania z tego systemu. W testowaniu biorą już udział największe placówki służby zdrowia" - zaznaczył dyrektor opolskiego oddziału NFZ Filip Nowak.

Na Warmii i Mazurach system eWUŚ jest testowany od końca października. Chęć testowania zgłosiło dotąd 436 podmiotów z 1,5 tys. istniejących, aktywnie korzysta z niego na razie 62 świadczeniodawców, którzy sprawdzili dotąd uprawnienia ponad 2,5 tys. pacjentów. W najbliższym czasie do testów przystąpi kolejne 280 podmiotów. "Ci, którzy już korzystają z tego systemu, nie zgłaszali nam poważniejszych usterek czy awarii" - powiedział dyrektor warmińsko-mazurskiego NFZ Marek Zakrzewski.

W Małopolsce testowanie systemu rozpoczęto 9 listopada. Do tej pory zainteresowanie nim wyraziło około 200 z ponad 1,4 tys. placówek, które udzielają świadczeń medycznych w województwie. "W ramach testów na razie wydaliśmy cztery upoważnienia dla świadczeniodawców, które pozwalają na dostęp do danych o uprawnieniach pacjentów, w tym jedno dla administratora sieci lokalnej" - poinformowała naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców w małopolskim oddziale NFZ Urszula Ścibior.

1 grudnia w Krakowie NFZ wraz z ZUS i KRUS organizuje dzień otwarty, podczas którego pacjenci będą mogli się dowiedzieć, co zmieni się po 1 stycznia. Planowane jest także szkolenie dla rejestratorek.

Dyrektor mazowieckiego NFZ Adam Twarowski powiedział PAP, że obecnie nie ma żadnych problemów z wdrażaniem eWUŚ. Dodał, że lekarze chętnie uczestniczą w prowadzonych testach. "Jedyne niedogodności są związane z koniecznością obiegu dokumentów, ale zmierzamy w kierunku tego, by to usprawnić tak, żeby wszystko odbywało się w formie elektronicznej" - podkreślił Twarowski. Jak dowiedziała się PAP w centrali NFZ, codziennie w regionie poprzez system eWUŚ weryfikowane jest ubezpieczenie kilku tysięcy osób.

Testy w woj. lubuskim ruszą pod koniec listopada, już teraz świadczeniodawcy mogą składać w lubuskim oddziale NFZ wnioski o dostęp do systemu.

Urzędnicy NFZ apelowali, aby pacjenci pamiętali o ubezpieczeniu swoich bliskich - dzieci, małżonków, rodziców, dziadków - jeśli nie mają oni swojego ubezpieczenia, a pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym.

"Pacjenci, którzy po 1 stycznia 2013 roku zmienią pracę, powinni też informować nowego pracodawcę o członkach rodziny, których należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wystarczy, że już raz zgłosili ich do ubezpieczenia w poprzednim miejscu pracy" - powiedziała rzeczniczka opolskiego oddziału NFZ Beata Cyganiuk.

System eWUŚ wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą Sejm uchwalił pod koniec lipca. Głównym celem eWUŚ jest uproszczenie sposobu potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej przez pacjenta oraz zdjęcie ze świadczeniodawcy odpowiedzialności za potwierdzenie prawa do świadczeń.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA