reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Szpitale i przychodnie testują system eWUŚ

Szpitale i przychodnie testują system eWUŚ

Część placówek służby zdrowia w całym kraju testuje system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Dzięki niemu podczas wizyty u lekarza nie trzeba będzie okazywać potwierdzenia ubezpieczenia; wystarczy PESEL i np. dowód.

System eWUŚ wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.

Umożliwi on placówkom służby zdrowia (mającym umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) dostęp on-line do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych jest ubezpieczona. Dzięki temu pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość.

Testy rozpoczęły się 15 października w trzech województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim; później dołączyły do nich kolejne regiony. Aby dana placówka medyczna uzyskała dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych poprzez system eWUŚ, musi złożyć odpowiednie wnioski do NFZ.

Do lubelskiego oddziału NFZ wnioski o wydanie upoważnienia do korzystania z systemu złożyło dotychczas 305 świadczeniodawców, co stanowi 22 proc. wszystkich. System testują już największe szpitale w regionie. "Jak dotąd nie zgłaszano żadnych uwag co do funkcjonowania systemu" - powiedział koordynator eWUŚ w lubelskim oddziale NFZ Wiesław Czyżyk.

W województwie świętokrzyskim system testowany jest od połowy października. Do tej pory skorzystało z niego blisko 100 placówek - duże szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie. Sprawdziły one w ten sposób prawo do ubezpieczenia ponad 14 tys. pacjentów.

"Nie było żadnych zgłoszeń o problemach z systemem. Lecznice, które z niego korzystają, chwalą go jako udogodnienie i widać ich dużą aktywność w testowaniu programu. My sami zaczynamy kampanię zachęcającą pozostałe placówki w regionie do zarejestrowania się w eWUŚ, aby do końca grudnia już wszystkie miały do niego dostęp" - powiedziała dyrektor oddziału NFZ w Kielcach Zofia Wilczyńska.

W woj. podlaskim system eWUŚ testuje obecnie ponad 100 placówek służby zdrowia, m.in. największe w regionie szpitale; niedługo powinno do nich dołączyć kolejnych 200 - poinformowano w oddziale NFZ w Białymstoku. W regionie jest ponad 800 świadczeniodawców. Jak powiedział dyrektor oddziału NFZ w Białymstoku Jacek Roleder, w testach biorą udział praktycznie wszystkie specjalizacje medyczne i większych problemów związanych z używaniem nowej aplikacji nie zgłaszają.

Ok. 130 placówek testuje eWUŚ w woj. zachodniopomorskim, a chęć korzystania z niego zgłosiło do tej pory nieco ponad 400 świadczeniodawców na ok. 1200 zarejestrowanych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama