REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogoda w czerwcu. Jakie są prognozy na najbliższe dni?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Najbliższe dni z burzami, opadami i zachmurzeniem
Najbliższe dni z burzami, opadami i zachmurzeniem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czerwiec rozpoczął się burzowo. Jaka pogoda będzie w ciągu najbliższych dni? 

Możliwe lokalne podtopienia i silne wiatry

Początek tygodnia to w całym kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. We wschodniej połowie kraju przewidywane są burze z gradem i okresami ulewnymi opadami deszczu. Sumy opadów wyniosą przeważnie do 35 mm, ale na południu oraz najprawdopodobniej w rejonie Żuław Wiślanych oraz Warmii niewykluczone, że te opady będą dochodzić nawet do 45 mm - takie informacje przekazała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak. Zaznaczyła, że opady te mogą wiązać się z lokalnymi zalaniami lub podtopieniami, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych. Towarzyszące burzom porywy wiatru będą dochodziły do 70 km/h. 

REKLAMA

Synoptyk dodała, że nieco spokojniej będzie na zachodzie. Tam można się spodziewać lekkich przelotnych opadów deszczu, na wybrzeżu okresami wystąpi mgła ograniczająca widoczność do 300 m.

REKLAMA

Temperatura maksymalna w poniedziałek wyniesie od 20 st. C na zachodzie do 25 st. C na południowym wschodzie. Chłodniej będzie nad morzem oraz w rejonach podgórskich - tam termometry wskażą od 16 st. C do 19 st. C. Wiał będzie wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno zachodni.

W nocy z poniedziałku na wtorek znów spokojniej na zachodzie. Praktycznie nie będzie tam opadów, a raczej liczne przejaśnienia. - Na pozostałym obszarze kraju przewidywane są zanikające przelotne opady deszczu i burze, jednak w drugiej połowie nocy burze mogą uaktywnić się także na południu kraju, tutaj głównie województwo małopolskie i podkarpackie, i będą im towarzyszyć bardzo ulewne opady deszczu, nawet do 50-55 mm - przekazała Anna Woźniak. Synoptyk dodała, że burzom początkowo może towarzyszyć grad i porywy wiatru do ok. 50-60 km/h. W nocy temperatura minimalna wyniesie od 10 st. C na Suwalszczyźnie do około 15 st. C na Śląsku i w Małopolsce. 
- Chłodno będzie także w rejonach podgórskich Karpat oraz w kotlinach sudeckich, tam lokalnie około 9 st. C - poinformowała synoptyk. Wiał będzie wiatr słaby, tylko na wybrzeżu umiarkowany i porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Prognoza na kolejne dni

We wtorek nad Europą dominować będą niże z ośrodkami nad Morzem Norweskim, północną Skandynawią, Morzem Białym, południową Ukrainą, Morzem Egejskim, Alpami oraz Półwyspem Iberyjskim. Przeważający obszar kraju będzie w zasięgu klina wyżu znad północnego Atlantyku, w chłodnym powietrzu polarnym morskim napływającym z zachodu. Jedynie w nocy południowy wschód, a w dzień wschód kraju znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu przemieszczającego się znad Niziny Węgierskiej w kierunku północno-wschodnim, w cieplejszym i wilgotnym powietrzu. Na przeważającym obszarze wzrost ciśnienia atmosferycznego, tylko na wschodzie wahania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa. Przewiduje się spadek, potem wzrost ciśnienia.

REKLAMA

We wtorek można się spodziewać zachmurzenia umiarkowanego i dużego, na południowym wschodzie dużego i całkowitego. W zachodniej części kraju zaświeci słońce i tylko punktowo mogą się pojawić słabe przelotne opady deszczu - powiedziała Woźniak. W Polsce wschodniej, a szczególnie południowo-wschodniej, będą występować burze, a także opady konwekcyjne o natężeniu umiarkowanym i silnym, a nawet ulewnym. Powstają one, gdy wilgotna masa powietrza ogrzewa się od podłoża i gwałtownie unosi, a zawarta w nim para wodna ulega kondensacji, tworząc kłębiaste chmury deszczowe. Opady te charakteryzują się dużą intensywnością, niewielkim zasięgiem i krótkim czasem trwania. Jak zaznaczyła synoptyk, w tej sytuacji będziemy mieć jednak do czynienia z opadami wielkoobszarowymi, których sumy wyniosą od 35 do 50 mm.

Synoptyczka podkreśliła, że najbardziej zagrożony ponownie będzie obszar województw małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Dodała, że burzom będą towarzyszyły porywy wiatru dochodzące do 55-65 km/h i nadal możliwe będą opady gradu. - Burze powinny stopniowo słabnąć w późnych godzinach popołudniowych - przekazała. Temperatura maksymalna we wtorek wyniesie od 20 st. C do 23 st. C. Na południu, w rejonie występowania najsilniejszych opadów, oraz na wybrzeżu termometry lokalnie wskażą od 15 st. C do 19 st. C. Wiał będzie wiatr słaby i umiarkowany, zachodni, na wschodzie skręcający na północ.

Noc z wtorku na środę na wschodzie jeszcze z zanikającymi opadami deszczu i lokalnymi burzami - poinformowała Anna Woźniak. Zaznaczyła, że zjawiska te będą słabsze - suma opadów wyniesie do 15 mm, a porywy wiatru do 60 km/h - oraz zaczną się tam większe przejaśnienia i rozpogodzenia. "Od zachodu już będzie się rozbudowywał klin wyżowy" - dodała synoptyk. Wyjaśniła, że dzięki temu będzie dużo spokojniej. W drugiej połowie nocy w południowej i centralnej Polsce pojawią się mgły ograniczające widzialność do 200 m. "Temperatura minimalna wyniesie od 9 st. C na północy oraz w rejonach podgórskich do 14 st. C na krańcach południowo-wschodnich" - zakończyła Anna Woźniak. Dodała, że w nocy wiał będzie słaby wiatr, stopniowo przechodzący w kierunki południowe. 

ef/ agz/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA