REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Warszawa
Warszawa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

 

REKLAMA

REKLAMA

Założono, że Rada Miasta w grudniu 2025 r. na jednej sesji przyjmie najpierw strategię, a później uzupełniający ją plan ogólny. Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, co wzmacnia samorząd lokalny w prowadzeniu polityki przestrzennej i będzie wiążący dla decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Bartosz Rozbiewski podkreślił: "Dokument pojawił się po to, żeby usprawnić proces inwestycyjny, żeby był klarowny i szczelny. Strefy planistyczne będą nadawały poszczególnym obszarom miasta funkcje, katalog tych funkcji jest określony w ustawie i jest zamknięty, natomiast dla każdej ze stref jest dopuszczona możliwość miksów funkcjonalnych. Nowością są obszary uzupełnienia zabudowy, które miasto może, lecz nie musi wyznaczyć. To obszary, na których będzie możliwość wydawania warunków zabudowy w sytuacji braku planu miejscowego dla danego terenu, poza nim takie decyzje nie będą mogły być wydawane, takie obszary są plombą w tkance miejskiej.

REKLAMA

Kolejnymi obszarami fakultatywnymi są obszary zabudowy śródmiejskiej, gdzie stosuje się szczególne przepisy budowlane dopuszczające np. mniejsze odległości między budynkami. Każda strefa planistyczna będzie musiała mieć określony profil funkcjonalny i dopisane wskaźniki urbanistyczne, miasto będzie podzielone na strefy, każda strefa będzie miała funkcje i zostanie opisana liczbowo. Nadal zostają w obiegu prawnym uchwalone plany zagospodarowania i będą nadal obowiązywały. 

Plany, które są na tyle zaawansowane, że zostały pokazane szerokiej publice, będą mogły być kontynuowane na starych zasadach. W momencie, gdy wejdzie w życie plan ogólny, to niezaawansowane i zupełnie nowe plany będą musiały już być w tym rygorze nowych przepisów i będą w pełni odpowiadać zmianom ustawowym. Jeśli chodzi o decyzję o warunkach zabudowy to od 1 stycznia 2026 r., gdy nie będzie obowiązującego planu ogólnego, to możliwość inwestowania przez warunki zabudowy chwilowo ustanie do czasu uchwalenia planu ogólnego. Dotychczasowo wydane WZ nie będą wygaszone, zostaną i będą mogły być podstawą prawną do dalszych działań, natomiast nowe WZ-tki, które powstaną w zgodzie z planem ogólnym, będą miały 5-letni okres ważności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamysł jest taki, że specustawa mieszkaniowa zostanie wygaszona, czyli będzie funkcjonowała do końca 2025 r., natomiast w jej miejsce pojawi się nowy instrument, którego korzyści odczuje zarówno miasto, jak i branża inwestycyjna. Z punktu widzenia miasta dobre rzeczy, które zostaną przeniesione z obecnej specustawy, to możliwość wkładu inwestycyjnego w rozwój lokalnej infrastruktury, możliwość poprawiania lokalnych terenów zieleni oraz możliwość przekazania miastu określonej puli mieszkań w danej inwestycji na potrzeby zasobu miejskiego. Będzie to narzędzie, które będzie musiało być zgodne z planem ogólnym i ze strategią.

Ogrody działkowe mogą być w trzech strefach: w zieleni, w wielofunkcyjnej strefie zabudowy jedno- i wielorodzinnej, chodzi o to, żeby nie wydzielać małych obszarów ROD-ów, co nie znaczy, że te ogródki znikną, będą wskazane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który uszczegóławia plan ogólny.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA