W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN
REKLAMA
REKLAMA
Redukcja lekcji religii w szkołach
REKLAMA
Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło pracę nad redukcją liczby godzin lekcji religii w szkole do jednej godziny tygodniowo – podaje TVN24. Barbara Nowacka, szefowa MEN, poinformowała, że w tym wymiarze godzin lekcje religii odbywać się będą od 1 września 2025 r. - Zleciłam prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r. - poinformowała Nowacka.
REKLAMA
Dodała, że słyszy głosy rodziców, którzy chcą obecności lekcji religii w szkole. - Ale naprawdę, jedna godzina religii jest tym, co szkoła może dawać, natomiast jeżeli ktoś ma większe potrzeby, to naprawdę Kościoły mają przez tysiąc lat wyrobione możliwości integrowania, mają zasoby, mają potencjał i nie rozumiem ich strachu, naprawdę nie rozumiem strachu części Episkopatu, że im wierni odpłyną, jak będą mieli jedną godzinę religii w szkołach - mówiła.
Lekcje religii w łączonych klasach
Barbara Nowacka powiedziała, że wkrótce pojawi się rozporządzenie ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, które umożliwi organizowanie lekcji religii w grupie międzyklasowej.
- Jeżeli w klasie 6a jest 10 osób, (które chodzą na religię), a w klasie 6b jest osób 8, to mogą być połączeni do jednej grupy - wyjaśniła.
Nowacka zaznaczyła, że "w wyniku dialogu" resort zgodził się na korektę w rozporządzeniu, zgodnie z którą pierwotne założenie, żeby łączyć w grupy w ramach klas: 1-3, 4-8 w szkole podstawowej, zostało zamienione na łączenie w ramach klas: 1-3, 4-6 i 7-8.
Stanowisko biskupów
12 czerwca 2024 r. Konferencja Episkopatu Polski opublikowała stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach. Biskupi wyrazili w nim stanowczy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Biskupi podkreślili, że lekcja religii w szkołach publicznych obecna jest w 23 krajach Europy i jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. Apelowali o uwzględnienie woli rodziców, którzy posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii.
REKLAMA
REKLAMA