REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe przedmioty szkolne: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Od 2025 r. A wychowanie patriotyczne (pomysł PSL)? Min. B. Nowacka: już jest w szkole

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rok szkolny 2024/2025. Nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. A wychowanie patriotyczne? B. Nowacka: już jest w szkole
Rok szkolny 2024/2025. Nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. A wychowanie patriotyczne? B. Nowacka: już jest w szkole
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że w MEN trwają prace nad nowymi przedmiotami: edukacją obywatelską oraz edukacją zdrowotną. Oba te przedmioty mają wejść w życie w 2025 roku. Natomiast Barbara Nowacka poinformowała, że nie ma w planach nowego przedmiotu dotyczącego wychowania patriotycznego.

Prezes PSL zapowiada ustawę o wychowaniu patriotycznym. Będzie nowy przedmiot w szkołach?

W sobotę 20 lipca 2024 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL - jednego z kluczowych organów zarządzających partią, w którego skład wchodzą m.in. prezes partii Kosiniak-Kamysz, były premier Waldemar Pawlak, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, a także ministrowie i wiceministrowie związani z PSL.

W trakcie tego posiedzenia prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział przygotowanie "w najbliższych dniach" projektu ustawy o wychowaniu patriotycznym. 
"Wartości takie jak tradycja, tożsamość i kultura narodowa oraz patriotyzm muszą być przekazywane młodemu pokoleniu". "Szkoła ma nie tylko uczyć, ale też wychowywać wspólnie z rodzicami i wspólnotą samorządową. Dlatego w najbliższych dniach zaprezentujemy ustawę o wychowaniu patriotycznym" – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, .
Precyzował, że ustawa ta zawierać będzie "zbiór rozwiązań zapobiegający jakiejkolwiek rewolucji - czy to lewackiej, czy prawackiej", "bo jedna i druga szkodzi Polsce". "To, co jest w centrum, jest dla niej najlepsze" – mówił prezes PSL. 

Kosiniak-Kamysz wskazał też, że w projekcie tej ustawy znajdą się też przepisy pozwalające np. dzieciom z dużych miast na wyjazdy na zielone szkoły do gospodarstw agroturystycznych, by zapoznawały się z polską wsią.

"Będziemy bronić prawa do naszych poglądów (...) każdy człowiek ma prawo do szacunku dla swoich poglądów i myśli. (...) Szanujemy poglądy naszych wyborców - to jest fundament bycia w polityce" - mówił lider PSL. "Czy doświadczamy tego samego z drugiej strony? Nie zawsze. Nie jest wyrazem szacunku wobec naszych poglądów i naszych wolności w głosowaniach, działaniach, realizacji celów oblewanie czerwoną farbą naszych biur. Nie jest to wyrazem szacunku i tolerancji, a my tę tolerancję mamy, dla każdego człowieka i każdej formacji politycznej" - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Minister edukacji Barbara Nowacka: nie mam w planach przedmiotu wychowanie patriotyczne

Minister edukacji Barbara Nowacka była pytana w czwartek 13 sierpnia 2024 r. w TVN24, czy przedmiot wychowanie patriotyczne to dobry pomysł, powiedziała, że w szkołach jest wychowanie patriotyczne. "Jest świetnie prowadzone" – zaznaczyła.

Barbara Nowacka przypomniała, że w ogłoszonych w czerwcu priorytetach polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 wychowanie obywatelskie i wychowanie patriotyczne wpisano w punkcie drugim: "Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna".

"To przecież z mojej inicjatywy wraz z (wice)premierem Kosiniakiem-Kamyszem wprowadziliśmy program >>Edukacja z wojskiem<<, który pokazuje, jak ważna jest umiejętność obrony cywilnej" – przypomniała minister.

Program ten jest wspólnym przedsięwzięciem MEN i MON. Pilotaż, do którego zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, przeprowadzono od 6 maja do 20 czerwca. Żołnierze prowadzili zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, podczas których przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Pod koniec lipca Nowacka zapowiedziała, że program będzie kontynuowany. "Razem z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przygotowujemy umowę ramową, jak będzie wyglądała kolejna edycja" – powiedziała wówczas.

Minister edukacji zaznaczyła też, że "nauczyciele w sposób oczywisty uczą dzieciaki patriotyzmu".

Dopytywana, czy zatem wprowadzenie oddzielnego przedmiotu jest niepotrzebne, Nowacka poinformowała, że nie ma w planach nowego przedmiotu dotyczącego wychowania patriotycznego.

"Mam w planach i są prace nad: edukacją obywatelską, ale obywatelstwo to też patriotyzm, partycypacja w wyborach, oraz edukacją zdrowotną. Oba wejdą w życie w 2025 r." – dodała Barbara Nowacka.

Przedmiot edukacja obywatelska zastąpi historię i teraźniejszość (HiT) wprowadzoną, gdy ministrem edukacji i nauki był Przemysław Czarnek. 

Program "Edukacja z wojskiem" będzie kontynuowany

Program "Edukacja z wojskiem" jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Pilotaż, do którego zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, przeprowadzono od 6 maja do 20 czerwca. Żołnierze prowadzili zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, podczas których przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.

W dniu 25 lipca 2024 r. w Sejmie minister edukacji Barbara Nowacka odniosła się do pytań dotyczących kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Nowacka przypomniała m.in. o wprowadzeniu przedmiotu edukacja obywatelska, który zastąpi HiT; podkreśliła, że ministerstwo w swoich kierunkach polityki oświatowej państwa za jeden z fundamentów przyjęło wychowanie patriotyczne.
"Oznacza to, że coraz więcej młodzieży będzie i kształconych w ramach postaw patriotycznych, ale też i nauczyciele będą poszerzali swoje kompetencje w zakresie kształcenia i edukowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu" - zaznaczyła minister edukacji.

Podkreśliła, że podjęła też inicjatywę "Edukacja z Wojskiem". "Wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej i z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem realizujemy unikatowy program, który pozwolił już blisko 3 tysiącom oddziałów klasowych wziąć udział w lekcjach z wojskiem" - podkreśliła Nowacka. Podczas lekcji - dodała - żołnierze i żołnierki polskiej armii, Wojsk Obrony Terytorialnej i wielu innych formacji pokazywali młodzieży jak być bezpiecznym, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, jak chronić siebie i innych, jak udzielić pierwszej pomocy, jak spakować plecak, jak rozróżniać sygnały alarmowe.

Ministra edukacji zapowiedziała, że program ten będzie kontynuowany. Podkreśliła, że "patriotyzm to przecież nie jest wymachiwanie flagą i krzyczenie +Polska+", a realne działania, praca u podstaw, umiejętność pomocy sobie i drugiej osobie. "Stąd miło mi też powiedzieć, że program +Edukacja z Wojskiem+ będzie kontynuowany. Razem z (wice) premierem Kosiniakiem-Kamyszem przygotowujemy już umowę ramową we współpracy, jak będzie wyglądała kolejna edycja" - dodała.

Po zakończeniu pilotażu programu rzecznik resortu Piotr Otrębski przekazał PAP, że MEN "bardzo zależy, by wspólnie z MON przeprowadzić drugą edycję programu". "Po zakończeniu pilotażu nie mamy najmniejszych wątpliwości, że jest to ważna i bardzo potrzebna inicjatywa, koniecznie musimy wzmacniać odporność społeczną, w tym młodych ludzi, na różnego rodzaju zagrożenia" - podkreślił.

Podczas pilotażowej edycji programu informowano, że zajęcia prowadzone przez wojskowych odbywają się nie tylko w klasach, ale również na boiskach i skwerach szkolnych, w trakcie lekcji obecny jest zawsze nauczyciel, a udział niepełnoletnich uczniów wymaga zgody rodziców.

(PAP)
pak/ joz/
mml/ mark/
pak/ agz/

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA