REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W styczniu decyzja ws. zmian w Straży Granicznej. Nowa struktura od 2014 r.

REKLAMA

Decyzja w sprawie reorganizacji Straży Granicznej zapadnie w drugiej połowie stycznia; zmiany potrwają do końca roku - poinformował sejmową komisję spraw wewnętrznych wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. Zmiany prowadzą do likwidacji zbyt wielu placówek - uważa opozycja.

W grudniu 2012 r. Stachańczyk informował, że decyzja w sprawie reorganizacji zapadnie tuż po Nowym Roku. W piątek wiceszef MSW powiedział, że w ciągu dwóch tygodni ma się odbyć odprawa komendantów oddziałów z udziałem związków zawodowych i kierownictwa komendy głównej. "Na tym spotkaniu zostaną przedstawione i przedyskutowane decyzje ministra i ustalony zostanie ostateczny kształt tych decyzji. Termin realizacji zmian to koniec grudnia 2013 roku. Chcielibyśmy, aby w nową strukturę Straż Graniczna weszła w roku 2014" - powiedział Stachańczyk.

REKLAMA

REKLAMA

Zapewnił, że wszystkie budynki likwidowanych komend zostaną zagospodarowane przez służby MSW. "Według moich ocen na dzień dzisiejszy, w przypadku decyzji o likwidacji, mielibyśmy zapewnione miejsca pracy dla dwóch trzecich pracowników cywilnych likwidowanych jednostek" - powiedział Stachańczyk.

MSW kilkakrotnie zapewniało, że nowy model funkcjonowania SG nie oznacza zwolnień. Funkcjonariusze będą mogli kontynuować służbę w innych placówkach Straży Granicznej lub służbach mundurowych MSW.

Zgodnie z planami opracowanymi przez cztery zespoły pracujące od kwietnia w Komendzie Głównej SG planuje się przeniesienie lub zlikwidowanie kilku placówek SG na granicach: zachodniej i południowej (z innymi państwami strefy Schengen) i utworzenie nowych na granicy wschodniej.

Na zachodnim odcinku planowane jest przeniesienie placówki SG z Kostrzyna nad Odrą do Gorzowa Wielkopolskiego oraz połączenie trzech placówek funkcjonujących w rejonie Szczecina - PSG Szczecin, PSG Szczecin-Goleniów i PSG Szczecin-Port - w jedną dużą placówkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z kolei na południowym odcinku zlikwidowane mają zostać dwie placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej - w Piwnicznej-Zdroju i w Żywcu, a w Śląskim Oddziale Straży Granicznej - po likwidacji placówek w Cieszynie i w Raciborzu - ma powstać nowa w Bielsku-Białej.

Dwie placówki SG - w Olsztynie i Białej Podlaskiej - mają powstać na wschodniej granicy, czyli zewnętrznej granicy strefy Schengen. 1 września uruchomiona została kolejna placówka w Lublinie.

Z informacji MSW wynika, że na samej granicy zewnętrznej UE do obsadzenia jest ponad 1700 etatów. Ma to związek z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na odcinku z Ukrainą (Budomierz, Dołhobyczów, Korczowa) oraz Białorusią (Połowce), a także z realizacją zapisów umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją.

Koncepcję MSW krytykują posłowie opozycji. Jarosław Zieliński (PiS) ocenił, że propozycje MSW prowadzą do nieuzasadnionej likwidacji wielu placówek SG. "Na to nie może być naszej zgody. Najważniejszą kwestią jest to, jaką rolę ma spełniać w systemie bezpieczeństwa państwa Straż Graniczna. Takiej informacji brakuje. Powstaje wrażenie, że jest tendencja osłabiania struktur bezpieczeństwa państwa" - mówił poseł PiS.

Zdaniem Krystyny Łybackiej (SLD) brakuje jasnych kryteriów planowanych zmian. Jej zdaniem pracownicy cywilni SG po zmianach nie znajdą zatrudnienia w innych formacjach podległych MSW, ponieważ - jak wskazywała - tam również etaty są redukowane. "Zasadnicza przyczyna tej pseudoreorganizacji to są oszczędności. Nie ma to żadnego związku z bezpieczeństwem kraju" - powiedziała.

Arkadiusz Mularczyk (SP) ocenił, że nie przeprowadzono rzetelnej analizy, która jest potrzebna przed tego typu zmianami. Jego zdaniem planowane decyzje MSW mogą prowadzić do niegospodarności. Przypomniał, że w tej sprawie zwrócił się do Najwyższej Izby Kontroli i Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Polska weszła do strefy Schengen w grudniu 2007 roku, tym samym zniknęły kontrole na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

REKLAMA

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

REKLAMA