REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkrótce wspólna strategia rozwoju woj. śląskiego i małopolskiego

REKLAMA

Na przełomie lutego i marca tego roku sejmiki województw śląskiego i małopolskiego mają przyjąć wspólną strategię rozwoju. Samorządowcy liczą, że dzięki temu uda się lepiej wykorzystać potencjał obu regionów i skuteczniej realizować duże projekty.

Porozumienie w tej sprawie sąsiadujące ze sobą regiony podpisały w maju 2011 roku. Teraz prace nad Strategią dla Rozwoju Polski Południowej weszły w ostatnią fazę. Do wiosny dokument ma zostać uchwalony. Będzie to jedna z pierwszych ponadwojewódzkich strategii, obok podobnych dokumentów dla Polski wschodniej oraz Polski zachodniej.

REKLAMA

REKLAMA

Kluczowe przedsięwzięcia zaproponowane w projekcie śląsko-małopolskiej strategii to m.in. sieć centrów transferu innowacji oraz technologii w obu regionach, konsorcja innowacyjnej medycyny, szybkie połączenie kolejowe Krakowa z Katowicami oraz wspólna Karta Metropolitalna pozwalająca na korzystanie z usług publicznych w aglomeracjach krakowskiej i katowickiej.

Nadrzędny cel strategii to zdobycie przewagi konkurencyjnej wśród innych regionów oraz mocne zaistnienie w przestrzeni europejskiej, gdzie liczą się duże i silne regiony - zwykle większe od polskich województw. Za fundamentalne zasady opracowania oraz wdrożenia strategii obrano szeroko rozumiane partnerstwo oraz otwartość.

REKLAMA

"Polska Południowa to najbardziej zaludniony obszar w Polsce, a nasze regiony w połączeniu generują bardzo wysoki udział w PKB" - wskazała wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Gajewska-Przydryga. Zwróciła też uwagę na ogromny potencjał intelektualny Polski Południowej oraz fakt, że południe to najchętniej i najczęściej odwiedzany przez turystów makroregion w Polsce.

W projekcie strategii zapisano, że główne pola współpracy województw to: integracja ich przestrzeni (chodzi m.in. o drogi i komunikację), współpraca metropolitalna, podwyższanie konkurencyjności gospodarki województw, rozwój kapitału ludzkiego, czyli wzrost wiedzy i kwalifikacji mieszkańców, a także promocja Polski Południowej w kraju i w Europie. Zaplanowano m.in. integrowanie istniejących oraz tworzenie nowych szlaków turystycznych, wspólną promocję produktów turystycznych, organizację wydarzeń o znaczeniu krajowym i międzynarodowym oraz kreowanie wspólnej oferty inwestycyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przyjętym przez zarządy obu województw w sierpniu 2012 r. projekcie strategii za jej główny cel obrano uczynienie z Polski Południowej nowoczesnego i atrakcyjnego regionu w Europie. Tzw. Europol śląsko-krakowski ma być obszarem koncentracji innowacji i kreatywności, wyznaczającym trendy rozwojowe i wpisującym się w sieć najdynamiczniej rozwijających się metropolii europejskich.

Pomoże w tym m.in. wykorzystanie potencjałów uczelni oraz jednostek badawczo-rozwojowych na rzecz wykreowania silnego i rozpoznawalnego centrum naukowego. Planowane są działania wspierające inteligentne specjalizacje regionalnych gospodarek w oparciu o potencjał obydwu aglomeracji miejskich. Samorządy chcą, by postrzegany jako całość makroregion był dynamicznym, rozpoznawalnym wśród metropolii europejskich ośrodkiem kultury.

Samorządowcy są też przekonani, że współpraca obu regionów jest konieczna, by jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. Według wielu opinii najlepszy w Polsce obszar gospodarczy jest właśnie między Krakowem a metropolią górnośląską. Współpraca ma także zwiększyć szanse na skuteczną rywalizację w przestrzeni europejskiej. Przykładem może być Europejski Węzeł Wiedzy i Innowacji, w którym współpracują uczelnie i firmy (m.in. energetyczne) ze Śląska i Małopolski.

Wśród potencjalnych wspólnych projektów są m.in. budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej łącząca Bielsko-Białą z Krakowem (za ok. 3 mld zł) oraz drogi ekspresowej z Katowic, przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą i Olkusz do Krakowa. Modernizacji wymagają także linie kolejowe. Wspólne mogą być również projekty np. w zakresie ochrony przeciwpowodziowej - przykładem jest przyjęty niedawno przez rząd program ochrony górnej Wisły. Regiony chcą także współpracować gospodarczo w zakresie dużych inwestycji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA