REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie: Sejmik województwa śląskiego nadal z nieobsadzonym mandatem

REKLAMA

Mało prawdopodobne, że sejmik województwa śląskiego zbierze się w pełnym 48-osobowym składzie podczas wyboru nowego marszałka i zarządu województwa śląskiego. Władze sejmiku wciąż czekają na rozstrzygnięcie w sprawie wygaszonego kilkanaście miesięcy temu mandatu Bogdana Święczkowskiego.

Mandat radnego Święczkowskiego, byłego szefa ABW, został wygaszony uchwałą sejmiku 14 listopada 2011 roku. Stało się to po tym, jak po wyborze na posła z listy PiS przesłał sejmikowi pismo, w którym wyraził wolę zrzeczenia się mandatu radnego z chwilą objęcia mandatu poselskiego. Jego zdaniem nie było to zrzeczenie warunkowe, a jedynie określające czas, kiedy stanie się skuteczne.

REKLAMA

Mandat poselski został mu jednak wygaszony z powodu niemożności łączenia go z funkcją prokuratora w stanie spoczynku. Święczkowski nie złożył ślubowania poselskiego i nie objął mandatu. W kolejnym piśmie skierowanym do sejmiku wycofał zrzeczenie. Mimo to radni sejmiku podjęli decyzję o wygaszeniu jego mandatu.

Od tego czasu mandat nie został obsadzony.

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w styczniu i w maju 2012 roku odrzucił skargi na wygaszenie mandatu. W pierwszym przypadku wskazał, że Święczkowski nie wyczerpał środków zaskarżenia decyzji radnych jeszcze w sejmiku; następnie uznał, że kolejną skargę złożył przedwcześnie - zanim uprawomocniła się decyzja w sprawie poprzedniej.

"W efekcie dopiero w listopadzie 2012 roku odbyła się merytoryczna rozprawa przed WSA w Gliwicach. Czekamy na ogłoszenie prawomocnego wyroku, bądź też informację o kasacji. Jeśli zainteresowany wystąpi z kasacją do NSA, to sprawa będzie trwała dalej i mandat nie zostanie obsadzony; w sytuacji gdy sąd nas poinformuje, że sprawa została rozstrzygnięta ostatecznie, a zainteresowany nie wystąpi z kasacją, powołany zostanie nowy radny na najbliższej sesji od daty powiadomienia o prawomocnym rozstrzygnięciu tej sprawy" - powiedział PAP przewodniczący sejmiku województwa śląskiego Andrzej Gościniak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gościniak powiedział, że sejmik nie mógł wcześniej uzupełnić składu radnych. "Podczas jednego z pierwszych posiedzeń WSA w Gliwicach zwrócił się do sejmiku z prośbą, by nie nastąpiły nieodwracalne skutki prawne w tej sprawie do czasu rozstrzygnięcia. Chodzi o to, że gdyby kolejny radny z listy wyborczej objął mandat, a sprawa rozstrzygnęła się na korzyść zainteresowanego, wtedy mielibyśmy na sali nie 48, a 49 radnych. Sąd sugerował, by nie wykonywać ruchów dopóki nie zakończy się postępowanie" - powiedział Gościniak.

Nie wiadomo, czy sprawa rozstrzygnie się do 21 stycznia - do dnia, w którym zaplanowano kolejne posiedzenie sejmiku, podczas którego ma dojść do wyboru nowego marszałka.

REKLAMA

Wyjaśnienia kwestii mandatu chce radny Michał Wójcik z Solidarnej Polski. W piśmie skierowanym do Państwowej Komisji Wyborczej napisał, że sprawa nieobsadzenia mandatu ma "określone konsekwencje" z powodu zbliżającego się wyboru marszałka oraz zarządu województwa śląskiego. "Brak obsadzenia mandatu oznacza, że tylko 47 reprezentantów wspólnoty samorządowej Województwa Śląskiego będzie miało możliwość wzięcia udziału w głosowaniu, zamiast 48 radnych" - napisał Wójcik. PAP powiedział, że w sytuacji, gdy zbliżają się ważne glosowania każdy głos może się okazać ważny, stąd istnieje potrzeba przyjrzenia się tej sprawie.

Zdaniem Wójcika sytuacja ta wywołuje także wątpliwości z punktu widzenia zapewnienia interesów społeczności okręgu sosnowieckiego, która od wielu miesięcy nie ma swojego reprezentanta. Ewentualnym następcą Święczkowskiego w sejmiku woj. śląskiego byłby prof. Wiesław Wójcik z Sosnowca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  REKLAMA