reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Śląskie: Sejmik województwa śląskiego nadal z nieobsadzonym mandatem

Śląskie: Sejmik województwa śląskiego nadal z nieobsadzonym mandatem

Mało prawdopodobne, że sejmik województwa śląskiego zbierze się w pełnym 48-osobowym składzie podczas wyboru nowego marszałka i zarządu województwa śląskiego. Władze sejmiku wciąż czekają na rozstrzygnięcie w sprawie wygaszonego kilkanaście miesięcy temu mandatu Bogdana Święczkowskiego.

Mandat radnego Święczkowskiego, byłego szefa ABW, został wygaszony uchwałą sejmiku 14 listopada 2011 roku. Stało się to po tym, jak po wyborze na posła z listy PiS przesłał sejmikowi pismo, w którym wyraził wolę zrzeczenia się mandatu radnego z chwilą objęcia mandatu poselskiego. Jego zdaniem nie było to zrzeczenie warunkowe, a jedynie określające czas, kiedy stanie się skuteczne.

Mandat poselski został mu jednak wygaszony z powodu niemożności łączenia go z funkcją prokuratora w stanie spoczynku. Święczkowski nie złożył ślubowania poselskiego i nie objął mandatu. W kolejnym piśmie skierowanym do sejmiku wycofał zrzeczenie. Mimo to radni sejmiku podjęli decyzję o wygaszeniu jego mandatu.

Od tego czasu mandat nie został obsadzony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w styczniu i w maju 2012 roku odrzucił skargi na wygaszenie mandatu. W pierwszym przypadku wskazał, że Święczkowski nie wyczerpał środków zaskarżenia decyzji radnych jeszcze w sejmiku; następnie uznał, że kolejną skargę złożył przedwcześnie - zanim uprawomocniła się decyzja w sprawie poprzedniej.

"W efekcie dopiero w listopadzie 2012 roku odbyła się merytoryczna rozprawa przed WSA w Gliwicach. Czekamy na ogłoszenie prawomocnego wyroku, bądź też informację o kasacji. Jeśli zainteresowany wystąpi z kasacją do NSA, to sprawa będzie trwała dalej i mandat nie zostanie obsadzony; w sytuacji gdy sąd nas poinformuje, że sprawa została rozstrzygnięta ostatecznie, a zainteresowany nie wystąpi z kasacją, powołany zostanie nowy radny na najbliższej sesji od daty powiadomienia o prawomocnym rozstrzygnięciu tej sprawy" - powiedział PAP przewodniczący sejmiku województwa śląskiego Andrzej Gościniak.

Gościniak powiedział, że sejmik nie mógł wcześniej uzupełnić składu radnych. "Podczas jednego z pierwszych posiedzeń WSA w Gliwicach zwrócił się do sejmiku z prośbą, by nie nastąpiły nieodwracalne skutki prawne w tej sprawie do czasu rozstrzygnięcia. Chodzi o to, że gdyby kolejny radny z listy wyborczej objął mandat, a sprawa rozstrzygnęła się na korzyść zainteresowanego, wtedy mielibyśmy na sali nie 48, a 49 radnych. Sąd sugerował, by nie wykonywać ruchów dopóki nie zakończy się postępowanie" - powiedział Gościniak.

Nie wiadomo, czy sprawa rozstrzygnie się do 21 stycznia - do dnia, w którym zaplanowano kolejne posiedzenie sejmiku, podczas którego ma dojść do wyboru nowego marszałka.

Wyjaśnienia kwestii mandatu chce radny Michał Wójcik z Solidarnej Polski. W piśmie skierowanym do Państwowej Komisji Wyborczej napisał, że sprawa nieobsadzenia mandatu ma "określone konsekwencje" z powodu zbliżającego się wyboru marszałka oraz zarządu województwa śląskiego. "Brak obsadzenia mandatu oznacza, że tylko 47 reprezentantów wspólnoty samorządowej Województwa Śląskiego będzie miało możliwość wzięcia udziału w głosowaniu, zamiast 48 radnych" - napisał Wójcik. PAP powiedział, że w sytuacji, gdy zbliżają się ważne glosowania każdy głos może się okazać ważny, stąd istnieje potrzeba przyjrzenia się tej sprawie.

Zdaniem Wójcika sytuacja ta wywołuje także wątpliwości z punktu widzenia zapewnienia interesów społeczności okręgu sosnowieckiego, która od wielu miesięcy nie ma swojego reprezentanta. Ewentualnym następcą Święczkowskiego w sejmiku woj. śląskiego byłby prof. Wiesław Wójcik z Sosnowca.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama