REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2013 r. 149 miejscowości zmieniło lub zmodyfikowało nazwę

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 roku 149 polskich miejscowości zmieniło bądź zmodyfikowało swą nazwę; nowe nazwy otrzymało jedno jezioro, jedno wzgórze oraz dwa sztuczne zalewy.

To efekt wejścia w życie rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazw niektórych obiektów fizjograficznych. Zostało ono przygotowane na podstawie wniosków jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

W rozporządzenia ustalono 14 nowych nazw miejscowości, zmieniono nazwy 68, a 67 nazw zniesiono.

Wśród nowych nazw są na przykład Pola Lednickie, część wsi Imiołki w powiecie gnieźnieńskim (woj. wielkopolskie), wieś Pałapus w powiecie ostrowskim na Mazowszu.

Większość korekt nazw miejscowości ma niewielki zakres: np. wieś Dziemierzyce w powiecie miechowskim (Małopolska) nazywa się teraz Dziemięrzyce; wieś Grądy Polewe w powiecie wyszkowskim (Mazowsze) - Grądy Polewne.

REKLAMA

Zmiany dotyczą też rangi miejscowości. Na przykład kolonia Podborze w powiecie ostrowskim (woj. mazowieckie) od 1 stycznia jest wsią Podborze. Z kolei Bagna, przysiółek wsi Przystajń, w powiecie kłobuckim (woj. śląskie) stał się wsią Bagna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozporządzenie zniosło też 67 nazw miejscowości wchłanianych najczęściej przez inne, większe. Wśród nich są osada Ligotka w powiecie średzkim w województwie dolnośląskim, osada Hamer w powiecie tucholskim w województwie kujawsko-pomorskim czy wieś Mąkolice-Kolonia w powiecie piotrkowski w województwie łódzkim.

Cztery zmiany dotyczą nazw nowych obiektów. Chodzi o Jezioro Tarnobrzeskie położone na terenie Tarnobrzegu w województwie podkarpackim, Wzgórze Księżniczki Gertrudy położone na terenie Kościerzyny w województwie pomorskim, a także dwa sztuczne zbiorniki wodne położone w gminie Liszki w województwie małopolskim: Zalew Budzyński oraz Zalew na Piaskach.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o urzędowych nazwach miejscowości rada gminy za pośrednictwem wojewody składa wniosek do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Jest on następnie opiniowany przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

Sekretarz Komisji Sylwia Kochman powiedziała PAP, że rozpatrując wnioski komisja kieruje się względami językowymi, etymologią i znaczeniem nazwy, historią, względami geograficznymi, a także zasadami gramatyki i ortografii. Jak mówiła, wiele gmin składa na przykład wnioski o to, by w dwuczłonowych nazwach miejscowości opuścić myślnik. "Jednak, jeżeli zasady ortografii na to nie pozwalają, są one opiniowane negatywnie" - powiedziała.

Kochman zaznaczyła, że oszacowanie kosztów zmian należy do gmin, które składają wnioski. Jak dodała, chodzi tu nie tylko o koszty ponoszone przez same gminy, ale też przez powiaty i budżet państwa. Wydatki te wiążą się m.in. ze zmianę dowodów osobistych, nowymi szyldami, pieczęciami urzędowymi czy zmianami w dokumentacji geodezyjnej.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA