Lubuskie: Babimost rozwija skrzydła
REKLAMA
– W chwili obecnej wykonywane jest oświetlenie oznakowania pionowego. W ubiegłym roku odbył się przetarg i zadanie to zostanie zakończone najprawdopodobniej w drugim kwartale tego roku. Drugie zadanie - najbardziej zaawansowane - to budowa drogi patrolowej. Został ogłoszony przetarg, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na początek lutego. Duże zadanie inwestycyjne, które również w tym roku zrealizujemy tj. budowa strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej - dodał wicemarszałek Jacek Hoffmann, który omówił dokładnie inwestycje realizowane na terenie lotniska.
REKLAMA
Zaplanowane zadania inwestycyjne na 2013 r.:
Przez Województwo Lubuskie:
1. „Budowa drogi patrolowej”.
2. „Budowa strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej”.
3. „Rozbudowa terminala pasażerskiego wraz z wyposażeniem”.
4. Remont/naprawa PPS (Płyta Postojowa Samolotów) nr 1 i DK (Droga Kołowania) „E”.
5. Rozbudowa PPS nr 3.
6. Remont/naprawa oświetlenia projektorowego PPS nr 1 i DK „E”.
7. Zakup bramek rentgenowskich.
8. Sieć elektroenergetyczna zasilająca oświetlenie nawigacyjne – podświetlane znaki pionowe.
Powyższe zadania będą realizowane w ramach projektów wpisanych do Indykatywnego Planu Inwestycyjnego Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w IV Priorytecie I. Rozwój infrastruktury wzmacniającej konkurencyjność regionu, Działanie 1.1 Poprawa stanu infrastruktury transportowej w regionie.
Przez Agencję Żeglugi Powietrznej:
Zakup i budowa instalacji ILS dla Portu Lotniczego ZG/Babimost.
Konsekwentnie przebiegają prace nad uruchomieniem w Porcie Lotniczym Zielona Góra/Babimost systemu ILS (od ang. Instrument Landing System). Jest to radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiego zachmurzenia. ILS znacznie poprawi poziom bezpieczeństwa lądowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która nadzoruje realizację projektu, 18 stycznia br. podpisała umowę z generalnym wykonawcą, firmą TELBUD SA z Poznania. Wykonawca zobowiązał się w tej umowie, że system ILS na lotnisku w Babimoście zostanie zbudowany w dziewięć miesięcy. System ILS jest niezbędny do realizacji przyjętej Strategii Rozwoju Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost do roku 2040. Inwestycja jest współfinansowana z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Przez PP Porty Lotnicze:
1. Monitoring lotniska.
2. Budowa stacji paliw.
3. Zakup sprzętu handlingowego.
W roku 2012 rozpoczęto prace związane z monitoringiem lotniska, pozostałe zadania do wykonania w 2013 r.
Przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej lub inny uprawniony podmiot:
Instalacja Meteo-AWOS do wykonania w 2013 r.
- Te wszystkie zadania, które omówiłem są bardzo istotne dla wzmocnienia rangi lotniska oraz dla wzrostu bezpieczeństwa. Dla nas najistotniejszy jest system ILS – dodał na koniec wicemarszałek J. Hoffmann.
- Rozmawiamy wstępnie z operatorami, czy są zainteresowani wykonywaniem lotów z naszego lotniska oraz jakie są ich wymagania minimalne. Na chwilę obecną prowadzimy rozmowy z trzema poważnymi touroperatorami, którzy wykonują loty czarterowe, wakacyjne z Polski po całej Europie i północną Afrykę. Oprócz tego prowadzimy rozmowy z dwoma operatorami lotniczymi, którzy specjalizują się w połączeniach międzymiastowych w Polsce. To, że została podpisana umowa o budowie systemu ILS jest dla nas dodatkowym pozytywnym argumentem w tych rozmowach – powiedział Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Bogdan Nowak.
źródło: lubuskie.pl
REKLAMA
REKLAMA