REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Energia odnawialna szansą rozwoju Podlasia

REKLAMA

- Nie stawiamy pytania, czy należy zmienić politykę energetyczną, tylko jak to zrobić. W przeciwnym wypadku nasze dzieci i wnuki będą miały ogromny kłopot – stwierdził Lutz Ribbe z Fundacji EuroNatur. Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiali się polscy i niemieccy eksperci podczas konferencji, zatytułowanej „Energia odnawialna szansą rozwoju województwa podlaskiego”.

Dwudniową konferencję otworzył Andrzej Parafiniuk prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Witając wszystkich przybyłych przypomniał, że minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska objęła patronatem to przedsięwizęcie.

REKLAMA

REKLAMA

W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego, współorganizatora konferencji, zebranych przywitał wicemarszałek Walenty Korycki, życząc wszystkim owocnych obrad.
- Odnawialne źródła energii mogą stanowić znaczny udział w całej energii województwa i kraju, a nasz region charakteryzuje się dużym potencjałem w tej dziedzinie. Jeśli nam się uda to wykorzystać, staniemy sie przykładem dla innych regionów - powiedział wicemarszałek Walenty Korycki.

Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski podkreślił potrzebę wspólnego działania przy wykorzystaniu potencjału województwa w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.
- Myślę, że rząd będzie tworzył warunki do rozwoju takich przedsięwzięć, które zmierzają do wykorzystani energii odnawialnej - dodał wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski.

REKLAMA

Z kolei radca Ambasady Niemiec w Polsce Friedemann Kraft zadeklarował, że ze strony Niemiec możemy liczyć na współpracę i wymianę doświadczeń. – Nowoczesne formy ochrony środowiska postrzegane są często jako zbyt kosztowne. Dlatego cieszy mnie, że Podlaskie traktuje je nie jako przeszkodę, ale jako szansę rozwoju.
Dodał, że dla Niemiec gospodarka niskoemisyjna to priorytet. W 2050 roku 80 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. – Możliwości w Polsce i potencjał w tej dziedzinie są równie ogromne, ale każdy kraj i każdy region musi sam rozważyć, jaka droga jest możliwa i najbardziej opłacalna – powiedział Friedemann Kraft.

Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego zwrócił uwagę, że nasze województwo taką drogę nakreśla w aktualizowanej właśnie Strategii Województwa Podlaskiego do roku 2020, w której bardzo wysoko akcentowany jest wzrost udziału odnawialnych źródeł energii i efektywność energetyczna.
Odwrotu od takiego myślenia nie ma, co dobitnie i bardzo obrazowo przedstawił prof. Maciej Nowicki, minister środowiska w latach 2007-2009. – Oszczędność energii to priorytet najwyższy, czego świadomość powinni mieć rządzący. Tylko w ten sposób unikniemy kryzysu energetycznego, jaki grozi nam w 2016 roku – przekonywał profesor i wskazywał na zagrożenia, jakie niesie za sobą energetyka oparta na surowcach kopalnych czy energii jądrowej (m.in. wysokie koszty, niewystarczające linie przesyłowe, stare elektrownie, zanieczyszczenie środowiska, wyczerpywanie się złoży, brak bezpieczeństwa energetycznego). Stąd trzeba przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł, postawić na biomasę, energię wiatru i słońca. – Trzeba zapomnieć o elektrowni jądrowej. Po 2050 roku nadejdzie era słońca – zapowiedział prof. Nowicki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej ocenił, że Podlaskie może być już teraz dobrym przykładem, bo jako region mało uprzemysłowiony zużywa stosunkowo mało energii, a produkuje jej całkiem sporo z odnawialnych źródeł. – Gdyby wszystkie regiony takie były, nie byłoby deficytu energii i nie byłoby zanieczyszczeń.
Ocenił, że należy szczególnie wzmacniać i rozwijać u nas mikroenergetykę, ona jest szansą na rozwój. Dlatego inwestorom – tym drobnym, małym – należy się wsparcie ze strony władz, ośrodków badawczych. – Czekamy ciągle na ustawę o odnawialnych źródłach energii. Jej zapisy wzmacniają właśnie te małe źródła, mikro- i małe instalacje.

Ten temat chętnie podchwycił Lutz Ribbe z Fundacji EuroNatur, sprawozdawca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na temat Wytycznych dla Energii Odnawialnych. – Dostawa i dystrybucja energii tworzą nie monopol, a oligopol. Ogromne pieniądze idą w scentralizowane struktury, uciekają z regionu i wpływają do kieszeni właścicieli rafinerii w innych krajach, magnatów w Rosji. Nasze społeczeństwo w Niemczech miało tego dość, wzięło więc w sprawy w swoje ręce.
Efekt? Powstało tam ponad 7 tys. biogazowni, które produkują tyle energii, co trzy elektrownie atomowe, a na dachach domów prywatnych zainstalowano ponad milion kolektorów słonecznych. – Nasi obywatele są jednocześnie producentami i konsumentami energii. Bo taniej jest im wyprodukować prąd niż go kupić od producentów.

Wszyscy prelegenci podkreślali, że zmiany strukturalne są niezbędne: musimy odejść od surowców kopalnych (ropy, gazu, węgla) i energetyki jądrowej. Zielona energia: woda, słońce, wiatr, biomasa to nasza przyszłość. Eksperci wiedzą o tym od dawna, ale trzeba przekonać jeszcze mieszkańców. – Dlatego tak cenne są takie spotkania jak dziś – powiedział Grzegorz Wiśniewski. – To jedna z największych regionalnych konferencji na temat odnawialnych źródeł. I bardzo dobrze, bo jak nie ma wiedzy, rodzą się nieporozumienia.

Drugiego dnia konferencji eksperci z Niemiec przedstawiali konkretne przykłady wykorzystania odnawialnych źródeł. Markus Bohnert, prezes Związku Gmin Bioenergetycznych opowiedział o wsi St. Peter w Schwarzwaldzie. Jest ona przykładem, że można całkowicie się uniezależnić od koncernów czy rafinerii. Tam wytwórcami i konsumentami zielonej energii są rolnicy, mieszkańcy wsi, którzy utworzyli spółdzielnię energetyczną.

Miasto Freiburg w Badenii-Wirtembergii również ma takie ambicje, o czym mówił Erhard Schultz, zastępca przewodniczącego Federalnego Związku Wiatr-Energia w Badenii-Wirtemberdze. Do 2030 roku mieszkańcy Freiburga chcieliby całkowicie wyeliminować inne źródła energii i korzystać wyłącznie z odnawialnych.

Eksperci przedstawiali wady i zalety zastosowania różnorodnych źródeł: od wyciskarni oleju (stosowanego np. jako paliwo w traktorach) po turbiny wiatrowe czy biogazownie. – Potencjał jest w różnych nośnikach energii. My przedstawiliśmy państwu nie wzorce, a przykłady. Mamy nadzieję, że zainspirują was do działania – stwierdził Lutz Ribbe. – Jeśli jakaś koncepcja spodobała się państwu, chętnie pomożemy ją wdrożyć – dodał. I przypomniał o naczelnej zasadzie przy pracach nad zieloną energią: – Musicie wykorzystywać wasz kapitał, wasze zasoby. Nie możecie pozwalać na odpływ gotówki z regionu.

Ta kwestia jest na tyle istotna, że znajdzie się również w aktualizowanej Strategii Województwa Podlaskiego, o czym poinformował Daniel Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. – Będziemy budowali dobrobyt regionu tylko wtedy, jeśli właścicielami zdecentralizowanych źródeł energii będą mieszkańcy i podlascy przedsiębiorcy. Tylko w takim wypadku rewolucja energetyczna się powiedzie – ocenił dyrektor Górski.

źródło: Wrota Podlasia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA