| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Energia odnawialna szansą rozwoju Podlasia

Energia odnawialna szansą rozwoju Podlasia

- Nie stawiamy pytania, czy należy zmienić politykę energetyczną, tylko jak to zrobić. W przeciwnym wypadku nasze dzieci i wnuki będą miały ogromny kłopot – stwierdził Lutz Ribbe z Fundacji EuroNatur. Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiali się polscy i niemieccy eksperci podczas konferencji, zatytułowanej „Energia odnawialna szansą rozwoju województwa podlaskiego”.

Natomiast Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej ocenił, że Podlaskie może być już teraz dobrym przykładem, bo jako region mało uprzemysłowiony zużywa stosunkowo mało energii, a produkuje jej całkiem sporo z odnawialnych źródeł. – Gdyby wszystkie regiony takie były, nie byłoby deficytu energii i nie byłoby zanieczyszczeń.
Ocenił, że należy szczególnie wzmacniać i rozwijać u nas mikroenergetykę, ona jest szansą na rozwój. Dlatego inwestorom – tym drobnym, małym – należy się wsparcie ze strony władz, ośrodków badawczych. – Czekamy ciągle na ustawę o odnawialnych źródłach energii. Jej zapisy wzmacniają właśnie te małe źródła, mikro- i małe instalacje.

Ten temat chętnie podchwycił Lutz Ribbe z Fundacji EuroNatur, sprawozdawca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na temat Wytycznych dla Energii Odnawialnych. – Dostawa i dystrybucja energii tworzą nie monopol, a oligopol. Ogromne pieniądze idą w scentralizowane struktury, uciekają z regionu i wpływają do kieszeni właścicieli rafinerii w innych krajach, magnatów w Rosji. Nasze społeczeństwo w Niemczech miało tego dość, wzięło więc w sprawy w swoje ręce.
Efekt? Powstało tam ponad 7 tys. biogazowni, które produkują tyle energii, co trzy elektrownie atomowe, a na dachach domów prywatnych zainstalowano ponad milion kolektorów słonecznych. – Nasi obywatele są jednocześnie producentami i konsumentami energii. Bo taniej jest im wyprodukować prąd niż go kupić od producentów.

Wszyscy prelegenci podkreślali, że zmiany strukturalne są niezbędne: musimy odejść od surowców kopalnych (ropy, gazu, węgla) i energetyki jądrowej. Zielona energia: woda, słońce, wiatr, biomasa to nasza przyszłość. Eksperci wiedzą o tym od dawna, ale trzeba przekonać jeszcze mieszkańców. – Dlatego tak cenne są takie spotkania jak dziś – powiedział Grzegorz Wiśniewski. – To jedna z największych regionalnych konferencji na temat odnawialnych źródeł. I bardzo dobrze, bo jak nie ma wiedzy, rodzą się nieporozumienia.

Drugiego dnia konferencji eksperci z Niemiec przedstawiali konkretne przykłady wykorzystania odnawialnych źródeł. Markus Bohnert, prezes Związku Gmin Bioenergetycznych opowiedział o wsi St. Peter w Schwarzwaldzie. Jest ona przykładem, że można całkowicie się uniezależnić od koncernów czy rafinerii. Tam wytwórcami i konsumentami zielonej energii są rolnicy, mieszkańcy wsi, którzy utworzyli spółdzielnię energetyczną.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »