reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej podpisana przez Prezydenta

9 kwietnia 2013 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Wprowadzone zmiany przewidują m.in. możliwość tworzenia domów pomocy społecznej dla osób z problemami alkoholowymi.

Ustawa z 22 lutego 2013 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw wprowadziła m.in. następujące zmiany:

DPS dla osób z problemem alkoholowym

Nowe przepisy zakładają m.in., że samorządy będą mogły tworzyć domy pomocy społecznej dla osób uzależnionych od alkoholu. Zmiana wynika ze zgłaszanych przez dyrektorów domów pomocy społecznej oraz przez jednostki samorządu terytorialnego potrzeb w zakresie konieczności stworzenia specjalnego typu domu pomocy społecznej dla osób z problemem alkoholowym.

Zgodnie z wprowadzoną regulacją decyzję o skierowaniu do tego typu domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej.

Decyzję o skierowaniu oraz o umieszczeniu w domu pomocy społecznej dla osób z problemem alkoholowym, wydaje się na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 18 miesięcy w uzasadnionych przypadkach.

Zobacz serwis: Opieka społeczna

Rodzinny wywiad środowiskowy

Nowelizacja doprecyzowała przepisy regulujące instytucję rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Zgodnie z nowymi zapisami, rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się u osób i rodzin korzystających lub ubiegających się o świadczenia z pomocy społecznej w celu ustalenia ich sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej.

Wprowadzone zmiany doprecyzowują także sytuacje, w których osoby odmawiają przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego lub jego aktualizacji. A zatem, niewyrażenie zgody na:
• przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego przez osoby lub rodziny ubiegające się o świadczenia z pomocy społecznej lub
• aktualizację rodzinnego wywiadu środowiskowego przez osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej,
stanowi podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej

Niższe koszty utrzymania DPS

Nowelizacja wprowadziła również możliwość ustalenia kosztu utrzymania domu pomocy społecznej na nieco niższym poziomie, niż wyliczony zgodnie z art. 6 pkt 15 ustawy o pomocy społecznej.

Zgodnie z nowo obowiązującą regulacją, pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca.

Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca:
1) w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym – ustala wójt (burmistrz, prezydent miasta) i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku;
2) w domu pomocy społecznej o zasięgu powiatowym – ustala starosta i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku;
3) w regionalnym domu pomocy społecznej – ustala marszałek województwa i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku.

Co istotne, ogłoszony średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domu pomocy społecznej, może być niższy niż obliczony zgodnie z art. 6 ust. 15, jednak pod warunkiem zapewnienia realizacji zadań na poziomie obowiązującego standardu.

Wprowadzone zmiany dają szansę na obniżenie obciążeń finansowych wielu gminom, ponoszącym odpłatność za skierowane do DPS osoby.

Podstawa prawna:
- Ustawa z 22 lutego 2013 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw - podpisana 9 kwietnia 2013 roku.

Zobacz serwis: Wiadomości

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama