Z czym mierzą się mieszkańcy Krakowa? A co im się podoba w tym mieście?
REKLAMA
REKLAMA
Dobrze jest mieszkań w Krakowie?
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski na briefingu prasowym powiedział, że 91 proce mieszkańców miasta jest zadowolonych z życia w nim. Dodał, że kategorie, w których mieszkańcy wykazali najmniejsze zadowolenie, będą dokładnie badane. Miszalski zaznaczył, że badanie rozpoczęło się w czasie, kiedy jeszcze nie był prezydentem miasta i dlatego nie przypisuje sobie zasług w dobrych wynikach raportu.
REKLAMA
- Kiedy zaczynaliśmy badania 10 lat temu, ważne były kwestie związane z bezpieczeństwem, z zielenią, potem priorytetowe stały się sprawy związane z czystym powietrzem, środowiskiem. Od czasów COVID-u obserwujemy przede wszystkim rzeczy związane z sytuacją materialną, rynkiem pracy, kosztami życia. Czystość powietrza wciąż jest jednym z ważniejszych tematów – zwrócił uwagę Michał Chrzanowski, ekspert z zewnętrznej firmy, która na zlecenie magistratu opracowała raport.
Dużo zieleni i dobra oferta kulturalna
Co najbardziej cenią mieszkańcy Krakowa w swoim mieście? Z badania wynika, że mieszkańcy doceniają atrakcyjność centrum miasta, są zadowoleni z oferty kulturalnej oraz jakości terenów zielonych i edukacji. Mieszkańcy zauważają też poprawę jakości i dostępności zieleni w mieście. 90 proc. ankietowanych deklaruje, że w odległości 15 minut pieszo od miejsca zamieszkania znajdują się tereny, które mogą służyć wypoczynkowi lub rekreacji. 98 proc. krakowian zadeklarowało, że czuje się bezpiecznie w mieście. 87 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że Kraków umożliwia realizację celów życiowych.
Brak parkingów i zła jakość powietrza
REKLAMA
A z czego nie są zadowoleni? Mieszkańcy najmniej zadowoleni są z: dostępności miejsc parkingowych w Krakowie (56 proc. niezadowolonych), kosztów życia (49 proc. niezadowolonych) i jakości powietrza (36 proc. niezadowolonych), choć w przypadku jakości powietrza zadowolenie od lat rośnie – w stosunku do 2022 r. wzrosło o 7 punktów procentowych. Badani wskazali, że także walka z hałasem wymaga zintensyfikowania działań – z poziomu hałasu w mieście niezadowolonych jest 21 proc. respondentów.
Ankietowani proszeni o wytypowanie trzech aspektów, które powinny być priorytetami w działaniach władz miasta, wskazali: koszty życia, dostępność miejsc parkingowych w mieście oraz dbałość o bezpieczeństwo.
Ankietowe badanie społeczne "Barometr Krakowski" zostało przeprowadzone na próbie 1,1 tys. mieszkańców. Edycja trwała od 15 kwietnia do 10 czerwca, a pytania tradycyjnie odnosiły się do ostatnich 12 miesięcy funkcjonowania samorządu. Badanie "Barometr Krakowski" jest realizowane od 2014 r., co dwa lata.
(PAP)
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA