reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowelizacja Prawa zamówień publicznych w Sejmie

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych w Sejmie

Posłowie zajmą się w drugim czytaniu rządowym projektem nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych. Projekt ma zwiększyć bezpieczeństwo prawidłowej realizacji zamówień publicznych poprzez m.in. wprowadzenie mechanizmów nadzoru nad ich wykonaniem.

Projekt wzmacnia też możliwości egzekwowania przez podwykonawców ich praw np. do terminowej i pełnej wypłaty wynagrodzenia. Nowelizacja nakłada na wykonawcę obowiązek przedkładania zamawiającemu umów o podwykonawstwo zawieranych przy realizacji zamówień na roboty budowlane. Wyjątkiem będą kontrakty o wartości niższej niż 0,5 proc. wartości umowy między zamawiającym a wykonawcą. Projekt przewiduje też, że zaakceptowani przez zamawiającego podwykonawcy będą mogli zwrócić się do zamawiającego o bezpośrednią zapłatę należnego wynagrodzenia, gdy nie otrzymają zapłaty od wykonawcy. 

Polecamy: Forum

Kwota ta będzie potrącana z wynagrodzenia wykonawcy. W takiej sytuacji zamawiający będzie mógł nałożyć na wykonawcę karę umowną. Nowelizacja daje też możliwość zastrzeżenia przez zamawiającego osobistej realizacji przez wykonawcę kluczowych części zamówienia na roboty budowlane lub usługi oraz prac związanych z instalacją w ramach zamówienia na dostawy. Zdaniem rządu proponowane rozwiązania wzmocnią transparentność procesu udzielania i realizacji zamówień na roboty budowlane. Służyć temu będzie w szczególności przyznanie zamawiającemu uprawnienia do żądania wskazania przez wykonawcę - już na etapie postępowania - proponowanych podwykonawców. Projekt wpłynął do Sejmu 11 marca 2013 r.

Pierwsze czytanie odbyło się 4 kwietnia 2013 r. w Komisji Gospodarki. 25 września 2013 r. komisja przyjęła projekt z poprawkami – m.in. legislacyjnymi zmierzającymi do zapewnienia spójności nowelizacji z Kodeksem cywilnym. Ponadto komisja doprecyzowała i usunęła część przepisów dotyczących m.in. zmian lub rezygnacji wykonawcy z usług podwykonawcy. Zaproponowano m.in. przepis nakładający na wykonawcę obowiązek wykazania wobec zamawiającego, że nowo wybrany podwykonawca spełnia warunki określone w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. Sprawozdanie komisji przedstawi poseł Adam Szejnfeld.

Źródło: Sejm

Zobacz również: Podniesienie progu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych.
Zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama