Rada Ministrów przyjęła dziś projekt tzw. ustawy rekrutacyjnej
Ustawa „rekrutacyjna" (zmiana ustawy o systemie oświaty) to przede wszystkim bardziej przejrzyste i jednolite, korzystniejsze dla rodziców zasady rekrutacji do przedszkoli:
reklama
reklama
- uwzględniające potrzebę godzenia pracy zawodowej rodziców z obowiązkami rodzinnymi,
- definiujące rodziców samotnie wychowujących dzieci (analogicznie jak w ustawie o świadczeniach rodzinnych),
- dające pierwszeństwo przyjęcia dzieciom mieszkańców z gminy gdzie znajduje się dana placówka,
- uwzględniające potrzeby m.in. rodzin wielodzietnych oraz niepełnosprawnych dzieci i rodziców.
To także umożliwienie gminom określenia dalszych kryteriów rekrutacji - dostosowanych do lokalnych potrzeb.
Ustawa „rekrutacyjna" realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zasad rekrutacji m.in. do przedszkoli.
Niezależnie od wprowadzonych rozwiązań rekrutacyjnych od 2017 r. każde dziecko będzie miało zagwarantowane miejsce w placówce przedszkolnej, w której każda godzina dodatkowa (ponad minimum 5 bezpłatnych godzin) będzie kosztowała nie więcej niż 1 złoty. Obecnie miejsca są przygotowane dla wszystkich 5latków (są objęte obowiązkiem przedszkolnym). Natomiast dzięki obowiązującej od września tego roku tzw. ustawie przedszkolnej, prawo do miejsca w placówce przedszkolnej zyskają od 2015 r. wszystkie 4latki, a od 2017 r. również 3 latki.
Oprócz obszaru rekrutacji do przedszkoli i szkół, ustawa wprowadza: możliwość zatrudniania w przedszkolach specjalistów (np. do prowadzenia zajęć dodatkowych), zakaz proponowania szkołom jakichkolwiek korzyści przy wyborze podręczników, korzystniejsze dla rodziców zasady organizacji zajęć świetlicowych w szkołach oraz doprecyzowanie zasad przekazywania zadań oświatowych przez samorząd (gwarancja jakości pracy szkół).
Szczegóły rozwiązań
W projekcie nowelizacji ustawy proponuje się:
I. Określenie na poziomie ustawowym kryteriów rekrutacji do placówek przedszkolnych:
1. w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci mieszkańców gminy,
2. w przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc, przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne, według kryteriów:
a. w pierwszej kolejności te dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia państwa: niepełnosprawne, niepełnosprawnego rodzica lub rodziców, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych (min. troje dzieci), objętych pieczą zastępczą oraz rodziców samotnie wychowujących (definicja analogiczna jak w ustawie o świadczeniach rodzinnych). Wszystkie te kryteria mają jednakową wartość.