Jak obniżyć koszty obsługi zadań pomocy społecznej? Postulaty Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza
REKLAMA
REKLAMA
- Jak obniżyć koszty obsługi zadań pomocy społecznej?
- Postulaty Komisji ds. Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza
31 stycznia 2025 r. Komisja ds. Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przedstawiła postulaty dotyczące usprawnienia działania organów pomocy społecznej.
REKLAMA
Jak obniżyć koszty obsługi zadań pomocy społecznej?
Wśród postulatów usprawniających działania organów pomocy społecznej znalazły się m.in. propozycje rozwiązań prawych umożliwiające uniknięcie udzielania podwójnej dotacji przy rozliczeniach pomiędzy gminami, wprowadzenie grupowej organizacji superwizji, czy wydłużenie czasu trwania programów pomocy społecznej.
Postulaty Komisji ds. Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza
REKLAMA
Wśród rozwiązań mających umożliwienie uniknięcia udzielenia podwójnej dotacji przy rozliczeniach pomiędzy gminami zaproponowano wyłączenie zasady refundacji w przypadku udzielania świadczeń mieszczących się w sferze zadań administracji rządowej, na realizację których środki zapewnia budżet państwa. Zaproponowane rozwiązanie: Nadanie nowego brzmienia art. 101 ust. 7 u.p.s.: Gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania albo na ostatnie miejsce zameldowania na pobyt stały jest obowiązana do zwrotu wydatków gminie, która przyznała świadczenia w miejscu pobytu. Nie dotyczy to wydatków na zadania, o których mowa w art. 18 ust. 1.
Kolejnym postulatem było wprowadzenie grupowej organizacji superwizji. Chodzi o to, by koszty związane z organizowaniem i prowadzeniem superwizji były finansowane z budżetu państwa, a sama jej organizacja odbywała się na wyższym poziomie niż gmina, np. ministerstwa lub województwa. Zaproponowane rozwiązanie: Dodanie art. 22 pkt 16 u.p.s.: organizowanie superwizji dla pracowników socjalnych
REKLAMA
Komisja zarekomendowała także usunięcie martwego przepisu dotyczącego udzielania pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie się z ustawy o pomocy społecznej. Chodzi o skreślenie art. 36 pkt 1 lit. d i art. 43 u.p.s. Kolejną rekomendacją Komisji jest wydłużenie czasu trwania programów pomocy społecznej albo rozważenie możliwość przyjmowania programów w randze prawa powszechnie obowiązującego prawa, tj. w drodze ustawy lub rozporządzenia wykonawczego na podstawie delegacji wynikającej z ustawy.
Ponadto, Komisja wskazała, że należy ograniczyć sprawozdawczość roczną ( rozwiązanie: skreślenie art. 16a ust. 4 u.p.s. ), wyeliminować konieczność wydawania decyzji administracyjnej w wypadku udzielania świadczenia w formie skierowania do środowiskowych domów samopomocy na pobyt dzienny (zaproponowane rozwiązanie: Zmiana art. 51b ust. 5 u.p.s. i nadanie mu brzmienia: Decyzję o skierowaniu do ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi na pobyt całodobowy i decyzję ustalającą odpłatność za korzystanie z usług całodobowych w tych ośrodkach wydaje właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej lub zlecającej prowadzenie ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zmiana art. 106 ust. 2 u.p.s. i nadanie mu brzmienia: Udzielenie świadczeń w postaci interwencji kryzysowej, pracy socjalnej, poradnictwa, uczestnictwa w zajęciach klubu samopomocy, usług świadczonych w ośrodkach wsparcia osobom z zaburzeniami psychicznymi niebędących usługami całodobowymi, klubu samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, schronienia w formie ogrzewalni i noclegowni, sprawienia pogrzebu, a także przyznanie biletu kredytowanego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej
Komisja rekomenduje także wprowadzenie finansowania z budżetu państwa kosztów obsługi pomocy udzielanej cudzoziemcom w ramach indywidualnych programów integracyjnych, jako zadania zleconego powiatowi. Zaproponowane rozwiązanie: dodanie art. 20 ust. 4 u.p.s.: Koszty obsługi zadania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, wynoszą 1,5% otrzymanej dotacji celowej na to zadanie. LUB Powiat otrzymuje dotację z budżetu państwa na sfinansowanie kosztów realizacji zadania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.
REKLAMA
REKLAMA