REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obniżyć koszty obsługi zadań pomocy społecznej? Postulaty Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza

pieniądze, kalkulator, koszty, pomoc społeczna
Jak obniżyć koszty obsługi zadań pomocy społecznej? Postulaty Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak obniżyć koszty obsługi zadań pomocy społecznej? Postulaty Komisji ds. Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza dotyczące usprawnienia działania organów pomocy społeczne.

31 stycznia 2025 r. Komisja ds. Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przedstawiła postulaty dotyczące usprawnienia działania organów pomocy społecznej.

REKLAMA

Jak obniżyć koszty obsługi zadań pomocy społecznej?

Wśród postulatów usprawniających działania organów pomocy społecznej znalazły się m.in. propozycje rozwiązań prawych umożliwiające uniknięcie udzielania podwójnej dotacji przy rozliczeniach pomiędzy gminami, wprowadzenie grupowej organizacji superwizji, czy wydłużenie czasu trwania programów pomocy społecznej.

Postulaty Komisji ds. Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza

REKLAMA

Wśród rozwiązań mających umożliwienie uniknięcia udzielenia podwójnej dotacji przy rozliczeniach pomiędzy gminami zaproponowano wyłączenie zasady refundacji w przypadku udzielania świadczeń mieszczących się w sferze zadań administracji rządowej, na realizację których środki zapewnia budżet państwa. Zaproponowane rozwiązanie: Nadanie nowego brzmienia art. 101 ust. 7 u.p.s.: Gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania albo na ostatnie miejsce zameldowania na pobyt stały jest obowiązana do zwrotu wydatków gminie, która przyznała świadczenia w miejscu pobytu. Nie dotyczy to wydatków na zadania, o których mowa w art. 18 ust. 1.

Kolejnym postulatem było wprowadzenie grupowej organizacji superwizji. Chodzi o to, by koszty związane z organizowaniem i prowadzeniem superwizji były finansowane z budżetu państwa, a sama jej organizacja odbywała się na wyższym poziomie niż gmina, np. ministerstwa lub województwa. Zaproponowane rozwiązanie: Dodanie art. 22 pkt 16 u.p.s.: organizowanie superwizji dla pracowników socjalnych

REKLAMA

Komisja zarekomendowała także usunięcie martwego przepisu dotyczącego udzielania pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie się z ustawy o pomocy społecznej. Chodzi o skreślenie art. 36 pkt 1 lit. d i art. 43 u.p.s. Kolejną rekomendacją Komisji jest wydłużenie czasu trwania programów pomocy społecznej albo rozważenie możliwość przyjmowania programów w randze prawa powszechnie obowiązującego prawa, tj. w drodze ustawy lub rozporządzenia wykonawczego na podstawie delegacji wynikającej z ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, Komisja wskazała, że należy ograniczyć sprawozdawczość roczną ( rozwiązanie: skreślenie art. 16a ust. 4 u.p.s. ), wyeliminować konieczność wydawania decyzji administracyjnej w wypadku udzielania świadczenia w formie skierowania do środowiskowych domów samopomocy na pobyt dzienny (zaproponowane rozwiązanie: Zmiana art. 51b ust. 5 u.p.s. i nadanie mu brzmienia: Decyzję o skierowaniu do ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi na pobyt całodobowy i decyzję ustalającą odpłatność za korzystanie z usług całodobowych w tych ośrodkach wydaje właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej lub zlecającej prowadzenie ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zmiana art. 106 ust. 2 u.p.s. i nadanie mu brzmienia: Udzielenie świadczeń w postaci interwencji kryzysowej, pracy socjalnej, poradnictwa, uczestnictwa w zajęciach klubu samopomocy, usług świadczonych w ośrodkach wsparcia osobom z zaburzeniami psychicznymi niebędących usługami całodobowymi, klubu samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, schronienia w formie ogrzewalni i noclegowni, sprawienia pogrzebu, a także przyznanie biletu kredytowanego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej

Komisja rekomenduje także wprowadzenie finansowania z budżetu państwa kosztów obsługi pomocy udzielanej cudzoziemcom w ramach indywidualnych programów integracyjnych, jako zadania zleconego powiatowi. Zaproponowane rozwiązanie: dodanie art. 20 ust. 4 u.p.s.: Koszty obsługi zadania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, wynoszą 1,5% otrzymanej dotacji celowej na to zadanie. LUB Powiat otrzymuje dotację z budżetu państwa na sfinansowanie kosztów realizacji zadania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.

Źródło: Media

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

REKLAMA

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

REKLAMA